Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Beslenmenin Önemi ve Düzenli Beslenme Alışkanlığı Kazanma

Beslenmenin önemi günümüzde herkes tarafından bilinse de çoğumuz bu durumu görmezden geliriz. Peki, bu konuda neler yapmalıyız?

Beslenmenin önemi yaşam süresince her zaman üzerinde durulması gereken konulardandır. Çünkü büyümeyi ve gelişmeyi etkileyen, sağlıklı bir yaşam sürmemizi sağlayan, bebeklik döneminde zeka gelişimini sağlayan, ergenlik döneminde ise sağlıklı gelişmemizi sağlayan en önemli unsurdur.

Yeterli ve dengeli beslenmenin sağlana bilmesi için toplumdaki bireylerin beslenme konusunda eğitilmeleri gerekir. Beslenme eğitimi ile yeterli ve dengeli besin tüketimi alışkanlıklarının geliştirilmesi, yanlış ve olumsuz beslenme alışkanlıklarının ortadan kaldırılması toplum için önemli bir unsurdur.

Türkiye’de yetersiz ve dengesiz beslenin, okul öncesi dönemde önemli bir sağlık sorunu olmasının yanı sıra, bireyin sonraki yıllarda fiziksel gelişiminde dengesizliklere, öğrenme yeteneğinde azalmaya neden olmaktadır. Kişinin sağlıklı bir hayat sürdürmesi için ideal kilosunda olması gerekir. Bu da sağlıklı bir beslenme programının sürdürülmesi ile mümkündür. Kişi hangi yaşta olursa olsun yaşına göre ideal kilosunda olmalıdır. Eğer ideal kilosunda değilse, kişinin kendisine uygun bir beslenme programı ile zayıflatılması şarttır.

Sağlıklı bir Diyet Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı diyet tedavisinin ilk aşaması kişiyi Check-up tan geçirmekle başlar. Kan tahlili yapılmaktadır. Metabolik ya da hormonel problemlerin olup olmadığını araştırmalısınız. Eğer varsa diyet ile birlikte kişinin rahatsızlığı tedavi edilmelidir. Bütün bunların yanında diyet programı ayarlanırken kişinin yaşı, boyu, kilosu, fiziksel aktivitesi, sosyal yaşantısı unutulmamalıdır. Diyet tedavisinin size özel olması gerekliliğini hiçbir zaman unutmayın. Size özel hazırlanan diyet programının haftada bir değiştirilmesi, hem motivasyonunuz için hem de metabolizmanızın hızlı çalışması için şarttır.

Kilo problemi olan kişilerin çoğunda, psikolojik problemler ve motivasyon eksikliği görülmektedir. Bununla birlikte bu unsur program hazırlanırken göz ardı edilmemelidir. Aynı zamanda diyete uyum ve davranışsal değişiklikler psikolojik destekle sağlanmalıdır.

0
a