Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Sevgililer Günü: Koku, Tat ve Müzik – Bugün Bunlara İhtiyacınız Var

Stres ve Gerginlik Romantizmi Öldürür

Bugünün ortak noktası AŞK ve hazırlanmış güzel yemeklerin yenildiği, kırmızı güllerin armağan ve sevginin ifadesi olarak sunulduğu romantik bir gece geçirmek üzerine kurgulanır.

İnsanlar her çağda çeşitli yiyeceklerle cinsellik arasında bir bağlantı kurmaya çalışmışlar, formüller aramışlardır, çözümü ise E vitamini, B vitamini, çinko ve selenyum, magnezyumdan zengin yiyecekler olmuştur. Benim “Sevgililer Günü” için  romantik yiyecekler önerilerim: Masanızı kırmızı renklerle donattığınız yiyeceklerle hazırlayabilirsiniz. Üstelik  az miktarda aldığınız alkol sizi rahatlatır, fazlası ise olumsuz etki yapacaktır.

Bugün Bu Besinlere Sofranızda Yer Verebilirsiniz

 • Domates ve Nar: Antioksidan özellikleri yanında mutluluk hormonu olarak adlandırılan endorfini artırır.
 • Sarımsak: Ağır bir kokusu olduğu için koku sorununu çözmek koşulu ile vücuttaki kan akışını hızlandıran sarımsağın yemeklere çok az miktarlarda ilave edilmesinin yararı olur.
 • Roka: Demir ve C vitamini içerir.
 • Havuç: Vücutta A vitaminine dönüşen beta-karoten içerir. Yapısında demir, fosfor, kalsiyum, sodyum, potasyum, magnezyum gibi çeşitli mineraller ile başta A olmak üzere, B ve C vitaminleri bulunur.
 • Badem: E vitamini ve magnezyum kaynağıdır.
 • Avokado: E vitamini, B6 vitamini ve folik asit içerir
 • Kırmızıbiber: C vitamini açısından zengindir. Kırmızıbiberin içeriğindeki bibere acı tat veren madde olan kapsaisinin maddesi, ağızdaki acı reseptörlerini uyararak endorfin hormonu salgılanmasına yardım eder.
 • Fesleğen: Kokusuyla afrodizyak etkisi yapan fesleğenin vücuda canlandırıcı etkisi olur.
 • Çikolata: Feniletilamin içeriği heyecan, cazibe ve rahatlamayı sağlayan serotonini artırır. Üstelik kahve ve çikolata kan basıncı ve endorfini artırır.
 • İncir: Kalorisi, lif miktarı, mineral oranı oldukça fazla olan mucize bir meyvedir.
 • Kuşkonmaz: Potasyum, A, B ve C vitamini içeriği yüksektir
 • Muz: Potasyum, magnezyum, B vitamini içerir.
 • Kokuları ile baharatlar: Vanilya, zencefil, kakule, karanfil, lavanta da vücudun canlanmasında, ısınmasında katkı sağlar.

Sevgililer Günü Favorileri

İstiridye, havyar ve şampanya, sıklıkla duyulan Sevgililer Günü favorileri… Batı’ya özgü çağrışımlar yapıyor, pahalı ve lüks yiyecekler kategorisinde. İstiridye özellikle dopamini, zevk kimyasalını artırıyor.

Deniz ürünleri, Tanrıça Afrodit ve deniz köpüğünü anımsattığı için öteden beri tercih nedeni olmuştur; özünde ise protein, magnezyum ve selenyum içerir. Öncelikle doğru gıdalarla kan şekeri seviyesini sabit tutacak; yağ, tuz, şeker oranı düşük, enerjisi yüksek yiyecekleri tercih etmelisiniz. Bununla birlikte öğün atlamak yok ve yeterince su tüketmelisiniz.

Sabah

Müsli + süt + muz dilimleri + 1 avuç badem ekleyerek hazırlayacağınız bir kahvaltı ile güne başlayabilirsiniz.
ya da
Tost ekmeği üzerine avokado ezmesi + dilimlenmiş domates ve taze kaşar peynirini üstüne koyup fırının ızgarasında peynirler eriyince kadar beklediğiniz bir kahvaltı yapabilirsiniz.
Öğle Yemeğinde
Fesleğenli, çam fıstığı, parmesan peyniri koyduğunuz, çok az sarımsak ilavesi ile hazırlanan pesto soslu makarna yanında narlı roka salatası yiyebilirsiniz. Son olarak yemeğin ardından, kızılcık, elma, tarçın ve zencefille hazırlayacağınız sıcak bir içecek.
Akşam Yemeğinde
Hazırladığınız muhteşem menü öncesi şampanya ile kraker üstüne sunacağınız havyar veya daha bizden bir hazırlık isterseniz keçi peynirini kuru incir ile hazırlayabilirsiniz. Bununla birlikte kırmızı biber çorbası, ızgara somon balığı, haşlanmış kuşkonmazlar ile hazırladığınız salata ve tatlı olarak çikolata sosuna batırdığınız çileklere ne dersiniz?

Hazırlayan
Banu Kazanç
Beslenme ve Diyet Uzmanı
Şubat 2011

a