Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Çalışanların Ofislerde Yaşadıkları Beslenme Bozuklukları

Beslenme bozuklukları günümüzde sıklıkla yaşanan sorunlardan biridir. Peki, neden beslenme bozuklukları günümüzde giderek artış gösteriyor? Bu durumda ne yapmalıyız?

Çalışanların ofiste yaptıkları en büyük beslenme yanlışları

Yoğun tempoda çalışırken yapılan en büyük hata yemek saatlerinin düzensizliğidir. İş temposuna kendisini kaptıran birçok insan örneğin öğle yemeğini atlayabiliyor ya da saat 15.00–15.30 gibi geç saatlerde yemek yiyorlar. Bu şekilde düzensiz saatlerde yemek yemek metabolizmanın yavaşlamasına ve kilo alımına neden oluyor.
Active ImageGünde sadece 2 öğün şeklinde yemek yemek metabolizmayı yavaşlatıp kilo alımına neden oluyor.
Yoğun bir tempoda çalışırken günde içilmesi gereken 2,5 litre su içilemiyor.
Öğle yemeği yemeyen kişilerin açlığını bastırmak için aşırı kalori içeren atıştırmalık yiyeceklere yönelmesi.
Bütün gün çok az yemek yiyip akşam yemeğine yüklenmekte kiloları bize getiriyor.
Yoğun iş temposu içerisinde çalışsanız da en azından kahvaltı, öğle yemeği ve ikindi yemeği için kendinize vakit ayırmalısınız. Uzun süreli açlıkta vücudun karbonhidrat ihtiyacı artar ve fark etmeden kendinizi poğaça, tatlı, fast food tarzı yiyecekler yerken bulabilirsiniz. Sürekli atıştırma ihtiyacı duyarsınız. Bunun için ana ve ara öğünlerinizde pratik olacak sizi doyuracak atıştırma ihtiyacını ortadan kaldıracak yiyecekleri seçmeniz gerekiyor.

Sağlıklı Beslenme Rutini

poğaça=600 kaloridir. Bunun yerine simidi tercih edebilirsiniz. Simit+peynir gibi(ikindi vakti)

pizza=900–1000 kaloridir. Haftada bir kereden fazla yemeyin. Pizza yerine domates soslu makarnayı öğle öğününde yiyebilirsiniz.

Kahveyi günde 2 fincandan fazla içmeyin, çünkü metabolizmanız yavaşlar. Çayı ise mümkün olduğunca açık için mümkünse bitki çaylarını tercih edin.

Yoğun tempoda çalışıyorsanız;

Öğle yemeklerinde makarna, et, tavuk, balık ya da tavuklu veya ton balıklı sandviç yiyebilirsiniz. İkindi vakti ara öğünde ise;
1 tost+ayran
kayısı+ceviz
probiyotik yoğurt
sütlü nescafe
meyve pratik seçenekler arasındadır.

Eğer zamansızlıktan kahvaltı yapamıyorsanız;
Kahvaltı metabolizmayı harekete geçiren en önemli öğündür. Kahvaltı yapmadığınız gün bilin ki metabolizmanız çok yavaş çalışıyor. Bunun için pratik olacak kahvaltı yapabilirsiniz.

süt+müsli ya da meyveli corn flakes
meyve+yoğurt(kuru kayısı veya kuru incir )
1 tost+çay gibi

Öğle yemeklerinde ise seçenekleriniz

Haftada 2 defa dışarıdan makarna siparişi verebilirsiniz. Haftada 2–3 defa ızgara tavuk, ızgara et yâda et şiş birlikte salata siparişi verebilirsiniz ya da sadece salata siparişi verip içine ton balığı atarak yiyebilirsiniz. En kötü ihtimalle 1 sandviç yiyebilirsiniz.(Sandviçin içinde tavuk, hindi salam, peynir, ton )

Ara öğünleri yemeğe çalışın. Ara öğünler için pratik yiyecekler seçin. Tost, kuru kayısı, kuru incir, ceviz, sütlü nescafe+light bisküvi ya da ulaşabilirseniz taze meyve

0
a