Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Limon Kullanımı İle Sofralarınıza Lezzet Katın!

Limon kullanımı birçok şekilde karşımıza çıkmaktadır. Özellikle limon kullanımı dediğimiz zaman yemek, tatlı ya da içeceklerle sofralarınıza renk katabilirsiniz.

Limon, ekşimsi, mayhoş tadı, serinletici etkisi ile C vitamini deposudur. Bu meyveyi farklı şekillerde tüketebilirsiniz; dilim olarak yemeklerin yanında yiyebilir, suyunu sıkabilir, kabuğunu rendeleyebilir, içecekler hazırlayabilir, şerbetler ve tatlılar yapabilirsiniz.

Limon Kullanımı Neden Önemlidir?

Limonun içeriğindeki en etkili antioksidanlardan biri olarak bilinen C vitamini, kemik, eklem ve damar sağlığı için önem taşır. Serbest radikalleri nötralize eder. Bazı kanser türleri ve kalp hastalıklarını önler. C vitamini metabolizmayı hızlandırır. Vücudumuzda kan yapımı için gerekli olan demir ve folik asidin kana geçmesini kolaylaştırır ve vücutta kullanımını artırır. Kollajen üretir, bağ dokusunu bir arada tutar, bağışıklık sistemimizin güçlenmesinde oldukça önemli bir rolü vardır. Özellikle ateşli hastalıklarda ve zehirlenmelerde vücut direncinin artırılmasına yardımcıdır. C vitamini diüretik ve kolesterol düşürücüdür, enerji verir.

Günlük Hayatta Limon Kullanımı

Limon suyu ya da limon kabuğunun tadı; sebzelerin, et ve tatlıların lezzetini güçlendirir. Limonun ekşiliği, dildeki tat gözeneklerini uyarıp tükürük salgılanmasını artırır.

Günlük hayatta limonu hemen hemen her yerde, limonata olarak, çorbada, içeceklerin yanında, süslemek için tatlı ve tuzlu yemeklerde özellikle zeytinyağlılarda, salatalarda kullanırız. Limon, lezzeti arttırmak, sindirimi kolaylaştırmak vücut direncini kazanmak için kullanılan önemli bir C vitamini kaynağıdır. Her derde deva olmasının yanı sıra limonu, kozmetik etkileri nedeniyle güzelleştirmek için de kullanırız.

Vitamin Deposu

Akdeniz ve Ege de yetişen limon, sağlığımızın dostudur. Yatak limonculuğu sayesinde, yılın her zamanında taze olarak bulunabilmektedir. Limonun içinde A, B(1), B(2), B(3), C ve PP olmak üzere çok sayıda vitaminler, kalsiyum, bakır, silisyum, demir, fosfor, manganez gibi mineraller, meyve şekerleri, sitrik asit gibi organizmaya yararlı maddeler bulunur.

Limon, vücudun tüm dokularını yenilemeye yarayan antioksidanların başında gelen C vitamini açısından oldukça zengindir, özellikle de mevsim değişimlerinde yaşanan yorgunluğa karşı çok etkilidir.

Limonun asiditesi, portakal, greyfurt vs. gibi diğer turunçgil cinsi meyvelere oranla daha yüksektir. Sitrik Asit; limon, mandalina, greyfurt ve portakalda bulunan ekşi tadı veren maddedir. İçerisindeki sitrik asit ile limon, asit özellikte olmasına karşın sindirildikten sonra vücuda, yüksek düzeyde alkali özellik kazandırır. Limon sindirim sistemini temizler ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. İçeriğindeki sitrik asit, mide enzimlerini harekete geçirir, sindirime katkı sağlar. Güçlü bir antibakteriyel, antiviral, antiseptik etkiye sahip olan limon, enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Sindirime ve karaciğerin detoksifikasyonuna (temizlenmesine ) yardımcıdır. Sitrik asit safra taşı, kireçlenme ve böbrek taşlarının çözünmesine yardımcı olur. Romatizmaya bağlı şiddetli ağrıların azalmasını sağlar.

Limon Kullanımı Size Hangi Yararları Sağlar?

Limondaki C vitamininin demir emilimini artırıcı özelliği vardır. İçtiğimiz çayda bulunan maddeler, demirin vücutta emilimini engellediği için çayı limonlu içmek daha doğru olur.

Limon kabuğunun içinde yer alan polifenoller kansere karşı koruyucudur.

Limon aynı zamanda flavonoidler bakımından da zengindir. Bazı flavonoidler güçlü aktioskidanlardır, bazılarıysa tümör gelişimini durduran enzimlerin üretimini arttırırlar.

Terpen, aroma bileşenleri olarak önemlidir. Limon, kokusunu kabuğundaki liminoidlerden alır. Liminoid adı verilen bileşikler antiviral ve antibakteriyel etkilidirler.

Kabuklarını çaya atarak ya da rendeleyip salatalara eklenebilirsiniz.

Limon kabuğundaki D-limonene maddesi cilt için yararlıdır ve cilt kanserine yakalanma riskini azaltıcı etkisinden söz edebiliriz.

Bilimsel Çalışmalar Işığında Limonun Faydaları

Bilimsel çalışmalar da limon içeriğinde bulunan ellagic asitin, meme kanserinde koruyucu, hastalığın ilerlemesini yavaşlatıcı etkisinin olduğu konusunda bulgulara ulaşılmıştır.

Turunçgil meyvelerin kabuk alt kısmında ve dilimler arası liflerde bol miktarda bulunan hesperidin, anti-enflamatuar ve antioksidan madde olup C vitamininin vücutta kullanımında da yardım eder, alerji şikâyetlerinin giderilmesinde doğal yardımcıdır. Ayrıca, kan yağları üzerinde, kolesterolü düşürücü etkisi olur.

Limonun içeriğindeki pektin, vücudun lif ihtiyacını karşılar. Kolon sağlığı, kolesterol kontrolü, kan şekerinin ani yükselmesini engeller, iştahı baskılar.

Spor yapanlar için bir bardak ılık suya ilave edilmiş birkaç damla limon suyu hem susuzluğu giderir hem de terleme ile kaybedilen mineralleri geri kazandırır.

Günlük beslenme düzeninizde sıklıkla kullandığınız sarı limonun yanı sıra yeşil lime kullanmaya başlamanız beslenmede çeşitliliği arttıracaktır.

Yediklerinize limon sıkarak lezzetini artırabilirsiniz

Limon ile yiyeceklere koyduğumuz tuz miktarını azaltabiliriz.

Salata yapacağımız yeşil yapraklı bitkileri canlandırmak için soğuk suyun içine bir miktar limon sıkıp bir süre buzdolabında bekletin, daha diri bir görünümleri olduğunu göreceksiniz.

Kesip, doğradığınız meyve ve sebzelerin kararmasını üzerlerine bir miktar limon sıkarak önleyebilirsiniz.

Limonu Kullanırken Bu Önerilere Dikkat Etmelisiniz

Limondaki A, B1, B2 vitaminleri ışıktan, C vitamini ise havadan çok etkilenir.

Limonun tümünü kullanmayacaksanız, Limonu kesmek yerine sivri bir şeyle delin ve suyunu oradan akıtın.

Limonu kestiyseniz yarısını sonra kullanacaksanız, yarım limonu bir tabağa kesik yeri tabağa gelecek şekilde koyun ve üstüne bir bardak kapayın.

Limonun ince kabuklusu makbuldür. Kalın kabuklu limon ilk bakışta kendini belli eder. Tepesinde kiraz büyüklüğünde bir çıkıntı vardır. Ya da yarım limonun üstüne, kesilmiş yüzeyi kaplayacak şekilde tuz serpin. Yeniden kullanacağınız zaman burayı ince bir dilim halinde kesip atar, kalanın suyunu sıkarsınız

Bir limonun daha bol su vermesini istiyorsanız kaynar suya atıp kısa bir süre bekletin

Limonu, boylamasına da enlemesine de kesebilirsiniz. Ancak limon yeni ürünse mutlaka boylamasına kesin.

Banu Kazanç

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Ocak 2014

0
a