Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Tatilden Hemen Sonra Diyet Yapmanızı Önermiyorum

summer-holidayTatilden Hemen Sonra…

Tatilinizi değişik aktivitelerle geçirdiniz , rutininiz değişti “raydan çıktınız”uyku saatleriniz, yemek saatleriniz ,yiyecek seçimleriniz, hepsi şehir yaşamınızdan farklıydı ve tatil bitti. Geri döndünüz, yeniden başlamaya odaklanmak için; kendinize öncelikle hafif bir geçiş dönemi şansı tanımalısınız. Özellikle de kilonuzda biraz artışı hissetseniz bile hemen kendinizi sıkı kurallar ve sınırlamalarla kısıtlamaya çalışmayın.

Bir daha tatil yapmanıza aylar aylar var, düşüncesi moral değerlerinizi etkiler.

 Tatil çok güzeldi. Ve yeni bir tatil için uzun bir süre beklemem gerekecek düşüncesi sizi isteksiz yapar. Tatile çıkarken pek çok sorununuzu geride bırakmıştınız. Şimdi onlarla tekrar yüz yüze geleceksiniz. Eski, alışıldık düzene geri döndüğünüzde hemen adapte olamayabilirsiniz. Hatta pek çokları, tatil sonrası görülen yorgunluktan yakınırlar. Bu fiziksel değil de moral değerler açısından hissedilen bir yorgunluktur. Tatilin gelişi güzel yaşamına uyum sağlayan beden saati de eski düzenine en erken birkaç gün içinde dönecektir

Birçoğumuzun tatilden döndükten sonra, tartıda gördüğümüz değerlerden hoşlanmayacağı aşikardır. Hemen paniğe kapılmayın. Tatilde kilo almanın dışında, vücudunuz farklı iklimden ya da seyahat koşullarından etkilenmiş ve su tutmuş olabilir. Uzun yolculuklarda hareketsiz nedeniyle vücutta ödem oluşabilir. Bağırsak düzeninizi etkilemiş olabilir, kabızlık sorunu nedeniyle de kilo artışınız olabilir. Tatil süresince aldığınız alkollü içecekler vücutta ödeme neden olur. Bütün bu saydığımız nedenlerle tartının ibresi tahmininizden fazla kiloları gösteriyordur. Takip eden günlerde vücut ödemi atar ve normale döner.

Tatilden döndükten sonraki kesinlikle ilk gün tartıya çıkarak güne başlamayın, tartılmayın, ertesi günü bekleyin. Yine de bir uyarı yapmak isterim;bu arada kendinizi tatil sonrası depresyonuna kaptırıp, bol karbonhidratlı, yağlı, şekerli yüksek kalorili besinlerle avutmaya da kalkışmayın, bu; birkaç kilo daha alıp işi daha zorlaştırmak olur.

Kendinizi fiziksel ve zihinsel olarak diyete hazır hissetmelisiniz.

Eğer tatilde çok fazla kilo almadıysanız işimiz daha kolay olacaktır. Haftada üç gün her öğünde ağırlıklı olarak proteinlere yer vermek (et /tavuk /balık/ yumurta), diğer günlerde ise en az bir öğün protein ile beslenmek,karbonhidratları daha çok öğle öğününde tüketmek, su tüketimini arttırmak ve tuzu kısıtlamanız ,kısa sürede eski formunuza dönmenizi sağlayacaktır.

Balık ve deniz ürünleri, yağsız et, yumurta ve tavuk eti gibi kaliteli protein kaynakları sizi daha uzun süre tok tutar ve metabolizmanızı hızlandırır.

Sebze ağırlıklı beslenmeye, ağır ve yağlı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmaya, öğün atlamamaya, azar azar ama sık sık yemeye özen göstermelisiniz.

Ana öğünlere ilave edeceğiniz birkaç küçük öğün ile kan şekerini dengeleyerek iştahınızı kontrol edebilirsiniz. Ara öğünler, metabolizma hızını artırmanın yanı sıra , kan şekerini dengede tutar, çabuk acıkmayı ve bir sonraki öğünde tatilden hemen sonra çok fazla yemeyi engeller.

Tatil ,yeme-içme-alkol alma-sosyalleşmenin yoğun olarak yaşandığı günlerdir.Şimdi ise karbonhidratlı besinlerin neden olduğu şişlerden, şişkinliklerden kurtulmak için; özellikle rafine, işlenmiş karbonhidratları azaltıp, proteinleri arttırarak, vücudun su atımını destekleyin. Salatalık, kereviz, marul ve lahana vücudu toksinlerden arındırmak için iyi seçeneklerdir. Greyfurt ve limon da faydalı metabolik uyarıcılardır. Süt ürünleri içindeki kalsiyum da kilo vermenize yardımcı olacaktır. Günde 3 porsiyon süt, ayran, yoğurt, kefir, probiyotik yoğurt, şeker içermeyen meyveli yoğurtlar gibi süt ve süt ürünleri tüketebilirsiniz. Posa tok hissetmenizi, kan şekerinin hızla yükselmesini engeller , beslenmenize bol bol yeşillik ilave etmelisiniz.

Su ile metabolizmanız hızlanır, vücuttaki ödemin atılmasına yardım eder. En doğal ve etkili ödem atma yolu su içmektir.

Su kalorisiz, en kolay bulunan yan etkisi olmayan mükemmel bir içecektir. Yemeklerden önce soğuk, ılık ya da sıcak her ne biçimde olursa olsun mutlaka su içmelisiniz.

Tatil süresince muhtemelen fiziksel aktivitelerinizi arttırmışsınızdır, döndüğünüzde açık havada yürüyüşlere devam etmelisiniz. Önceleri haftada 3 gün 30 dakika olarak başladığınız yürüyüşlerinizi ilerleyen günlerde performansınıza bağlı olarak arttırabilirsiniz. Böylelikle stresle baş etmenizin yanında uykunuz da tatilden  hemen sonra düzene girecektir.

 

HAZIRLAYAN

BANU KAZANÇ

BESLENME VE DİYET UZMANI

EYLÜL 2013

 

0
a