Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Alkol Kullanımı Fazla Olanlar Nasıl Kilolarını Dengeler

Alkolün uyuşturucu kadar tehlikeli etkileri vardır. Alkol tüketimi modern toplumların vazgeçilmez sosyal aktivitesidir. Bu noktada aşırı alkol alımı sağlık problemleri yaratmaktadır. Alkolün vücuda zararlı etkisi, içilen alkol cinsinden çok ne kadar alkol alındığıyla paralel gider.

Aşırı alkol alımı sizlerin sosyal ilişkilerinizin bozulmasına da neden olacaktır. Diğer taraftan da aşırı alkol alımı metabolizmanın yavaşlamasına buna bağlı olarak aşırı kilo alımına da neden olacaktır.

Alkol Kullanımı Fazla Olanlar Nasıl Kilolarını Dengeler

İnsanların çoğu aşırı alkolün stresi azalttığı düşüncesinde olup alkolü rahatlama unsuru olarak görürler. Bu yanlış bir kanıdır. Aşırı alkol alımı vücutta metabolik değişiklere, aşırı strese, birçok organlarımızda sağlık problemlerine neden olur. Aynı zamanda sizin iş performansınızı da olumsuz etkileyecektir. Aşırı alkolün merkezi sinir sistemi üzerine de olumsuz etkisi vardır. Kişinin alkol aldıktan sonra kendisini kontrol edememesinin sebebi budur. Aşırı alkol konuşma problemleri yaratmanın yanında merkezi sinir sisteminde de birçok hasara neden olup kişilerin düşünme yetisini azaltır.
Buraya kadar bahsettiğim aşırı alkol alımı idi. Sınırlı belli ölçüde alkol almak ise kalp damar rahatsızlığı riskini azaltır. Günde 1–2 kadeh şarap veya 1duble rakı veya 1 duble viski yâda 1–2 kadeh kırmızı şarap kalp damar riskine karşı pozitif etkisi vardır.
Aşırı alkolün ilaçlarla da birlikte alımı hem vücut dokularına hem de karaciğere ciddi zararlar vermektedir. İlaç kullanırken alkol almamaya dikkat edin, yaş ilerledikçe de alkolün vücutta yarattığı hasar artar.

Alkol Kullanımı Fazla Olanlar Nasıl Kilolarını Dengeler

Aşırı alkolün yarattığı sağlık sorunları gençlerde daha fazladır. Aşırı almayıp sınırlı miktarda alkol almanın bir miktar vücuda yararı vardır. Bu etkileri size dile getirmek istiyorum

Sınırlı miktarda alkol alındığında ( günde 1–2 kadeh şarap yâda 1 duble rakı gibi)

  • Kalp damar sağlığı riskini azaltır.
  • Felç inme gibi sağlık sorunlarının oluşma riskini azaltır.
  • Safra kesesi taşı oluşmasını önler
  • Bira özellikle idrar yollarını iyi çalıştırır.

Aşırı Alkol Alımının İse Yarattığı Sağlık Sorunları

Kadınlarda göğüs kanseri, ağız, boğaz, yemek borusu ve karaciğer kanserine yakalama riskimiz artar. Kanımızdaki trigliseriti yükseltir. Ani tansiyon yükselmelerine neden olur. Özellikle de erkeklerde ciddi anlamda dikkat kaybına neden olur. Kalp rahatsızlığı olanların ise ani ölümlerine neden olabilir.

  • Kalp yetmezliğine neden olur. Karaciğerde siroza neden olur.
  • İntihar düşüncesi oluşabilir. Midede bazı sağlık problemleri de yaratır. Ülser, reflü, gastrit gibi.
  • Az miktarda alkol stresi azaltır. Fazla miktarı ise stresi artırır. Bu noktalara dikkat etmeliyiz.

Bütün bu açıklamalarda belirtmek istediğim tamamıyla alkolü bırakın değil alkol alımını dengeli ve sağlıklı ölçülerde tutmanız olacaktır.

Alkol fazla alındığın da 1 ay içerisinde kişilerde kalıcı kiloya neden olur
Birada alkol oranı % 5
Light birada alkol oranı % 3,5
Şarapta alkol oranı %12
Sert içkilerde ise (bu içkiler cin, votka, viski sayılabilir). Alkol oranı %30 ila %40 arasında değişmektedir.
Light içkilerde alkol oranı %35 oranında azaltılmıştır.
Bütün bu açıklamaların doğrultusunda diyet yaparken ya da ideal kilonuzu korurken önerdiğim alkollü içkiler rakı, likör, bira, beyaz veya kırmızı şarap, meyve kokteylleridir.

Alkol Kullanımı Fazla Olanlar Nasıl Kilolarını Dengeler

Diyet yapanlara haftada 3 defa 1 kadeh şarap öneriyorum. Kilosunu koruyanlar için ise her gün 1 kadeh şaraptan fazla almamak şartı ile içile bilir. Ya da kilosunu koruyanlar Haftada 3 defa 2 şer kadeh şarap içebilirler.

Özellikle çok az miktarda içmemiz gereken alkoller: Cin, votka, viski, aşırı alkollü enerji veren içecekleri sayabilirim. Eğer aşırı alkol almışsanız alınan alkolün yağa ve kiloya dönüşmemesi için sizlere aşağıda belirttiğim mönüyü tavsiye ediyorum.

Günde mutlaka 2,5-3lt su için özellikle alkol alındığı günün ertesi günü bu suyu içmelisiniz ve detox diyeti yapmalısınız. Diğer taraftan sizlere alkolü vücuttan hızlı artımını sağlayacağı bitkisel çay karışımını vereceğim.

Oğul otu yaprağı + meyan kökü + biberiye yaprağı + şahtere otu + kabuk tarçın + 1 portakal suyu.

Oğul otu yaprağı + meyan kökü + biberiye yaprağı + şahtere otu + kabuk tarçın

Bütün bu bitkilerden bir tutam alıp hepsini bir arada 2 su bardağı suda demleyin, kaynadıktan sonra altını kapatın. 5 dakika demlenmesini bekleyin

Daha sonra ise O,5lt suyun içine demlediğiniz çayı ilave edin. Ayrıca tat vermesi içinde 1 adet portakalın suyu ve limon ekleyebilirsiniz. Bu karışım alkolün vücuttan hızlı bir şekilde atımını sağlayacaktır.

Alkol sonrası detox diyetiniz:

SABAH:

1 Bardak süt
2 Kaşık yulaf
3 Kaşık müsli

ARA:

10 Kuru erik

ÖĞLE:

2 Kâse sebze çorbası (karışık sebze çorbası brokoli, havuç, brüksellâhanası, Salata karnı bahar, maydanoz hepsini karıştırarak pişirin).

ARA:

10 tane kuru erik

AKŞAM:

2 Kâse sebze çorbası
Salata

ARA:

1 Portakal

Günde 2,5 – 3 lt su içmeyi unutmayın
Tabi ki bu suyun 0,5 litresi size önerdiğim bitki karışımı suyu olmalıdır.

Banu Kazanç

Instagram

a