Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Aşırı Yeme Krizinizden Ve Şişmanlıktan Kurtulmak İster misiniz?

Aşırı Yeme Krizinizden Ve Şişmanlıktan Kurtulmak İster misiniz?

Uzun aralıklarla yemek yenildiğinde vücut aşırı açlık hisseder.( çünkü vücutta kan şekeri ve insülin dengesi bozulur ) Bu açlığının sonucunda vücut aşırı bir besine ihtiyaç duymaktadır.

Eğer siz 3 ana öğünle besleniyorsanız ve yediğiniz yiyecek miktarları gittikçe artıyorsa dikkatli olun çünkü zamanla bu tip beslenmede yenilen yiyecek miktarları giderek artmaktadır. Kişiler bu durumda bağımlılık derecesinde yemek yemeye devam ederler. Hatta gözlemlediğim bir nokta; yoğun iş temposu ile çalışan insanlar evlerine geldiklerinde kendilerini yemek ile ödüllendirme yolunu seçmektedirler. Bu yol yerine hobilerinize yönelmeye çalışın.

Yeme Krizlerimizden Nasıl Kurtuluruz

Her şeyden önce bu davranışı gösteriyorsanız, pişmanlık duygusunu kendinize yaşatmamaya çalışın yani yediğinizden pişmanlık duymayın, her zaman için daha önceden yeddiklerinizden pişmanlık duymayın bu sizin daha fazla yemenize neden olup sizi daha fazla şişmanlığa yaklaştıracaktır.

Öğünlerinizi 6 gerekirse 8 öğüne çıkarın
öğünlerde ceviz (10 tam)
Süt (günde 1–2 bardak )
Fındık (1 çay bardağı )
Meyve
Meyveli yoğurt
Kuru kayısı
Kuru erik
Kepekli tost
Makarna, sandviç, mantı, simit gibi besinleri öğle öğününde yemeye özen gösterin haftada (3–4 defa). Bu yiyecekler aynı zamanda sizin karbonhidrat ihtiyacınızı sağlayarak sizin daha sağlıklı ve rahat diyet yapmanızı da sağlayacaktır.
Meyvelerden en çok tercih edeceğiniz, meyveler tokluk hissi yaratan Muz, Ayva, Portakal, Mandalina (4 adet),Nar, ı seçebilirsiniz.
Vücutta kas kaybı olmamasına özen gösterin. Kilo veriminde önemli olan vücudun yağ kaybetmesidir. Bununla birlikte kas kaybetmeden yağ kaybını sağlamak için diyet programınızda kaliteli protein almanız çok önemli.

BU SEBEPLE;

Haftada:

3 defa kırmızı et
3 defa balık
2 defa yumurta
2–3 defa tavuk yemekte fayda var.

6. Unutmayın ki kendinize yapacağınız en büyük kötülük ise suçluluk duygusu ile hareket edip hızlı kilo vermek duygusu ile kendinizi cezalandırıp 1 haftada 5 kg verdiren şok diyetler olacaktır. Bu diyetlerle başa döne bilirsiniz. Dikkat en azından başlarda (2 kg )hedefleyin.

Banu Kazanç

Instagram

a