Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Baharatlar Metabolizmanızı Hızlandırarak Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Baharatlar yemeklerinizin lezzetini arttırır hem de metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Baharatlar,metabolizma  hızını arttırır, yağ kaybını  ,inflamasyonu azaltır,kan şekerini kontrol etmede  yardımcı olur.

 • Sindirime yardımcıdır, hazımsızlığı giderir,gaz şikayetlerini azaltırlar.
 • Ağrılara iyi gelir, iltihabı(inflamasyonu) iyileştirici özellikler taşırlar.
 • Metabolizmayı hızlandırır,kilo vermemize yardımcı olur.Termojenik etkileri bulunur.
 • Bazı baharatlar kan şekerini kontrol özelliği taşır.
 • Lif,vitamin,mineral ve antioksidan kaynağıdırlar,
 • Tuz ve/veya şeker yerine kullanılır,
 • Lezzet artırıcı özellik taşırlar,iştah açarlar
 • Kolesterol ve kan basıncını düşürür,damar sertliği riskini azaltırlar.
 • Kan dolaşımını artırıcı özellik taşırlar,Kan akışını artırıcı özellikleri nedeniyle,beyne kan akışını hızlandırarak,konsantrasyonu artırırlar,
 • Yaşlanma etkilerine karşı vücudu korur. ANTİ-AGING özellik taşır
 • Kansere karşı koruyucu etkileri vardır. Kuvvetli antioksidan içerir,serbest radikallere karşı savaşır,hücreleri korur.
 • Antimikrobiyal özellikleri ile yaralara iyi gelir,ayrıca mantar önleyici (antifungal), virüslere karşı (antiviral) vücut koruyucu , bakteriler karşı (antibakteriyal )özellik içerirler.
 • Soğuk algınlığa karşı vücudun bağışıklık sistemini korur,vücudu ısıtırlar. Kronik öksürüğe karşı fayda sağlar,balgam söktürücü ve nefes açıcı özellik taşırlar

 

Tüketirken azının yarar çoğunun ise  zarar vereceğini unutmayın.

Aromatik bitkiler,yaprakları veya çiçekleri ile taze, kurutulmuş, dövülmüş,kıyılmış şekilde yemeklere,çaylara,soslara katılırlar, uzun pişirme süresince aromalarını yitirmemeleri için pişmeye yakın yemeklere ilave edilmelidir .Baharatlar ise aromatik bitkilere göre daha keskin aromalara sahiptirler. Bitkinin, kök, gövde,kabuk,tohum,yaprak,dal,çiçek gibi hemen hemen bütün bölümlerinden faydalanılır.Aromatik bitkilerin aksine yemeğe pişirme sürecinin başında ilave edilirlerse,aromaları yemekle bütünleşir, sadece miktarları konusunda dikkatli olmak baharatları kararında kullanmak aşırıya kaçmamak gerekir, aksi takdirde  lezzetleri bozulur,acılaşırlar.

 

UNUTMAYIN !

Baharat ve aromatik otları ;lezzet vermenin dışında sağlığı koruma ve tedavi edici özellikleri ile kullanılması söz konusu olduğunda, “Nasıl olsa bitkisel ve doğal vücuda bir zararı olmaz düşüncesi ile doktorunuza danışmadan kür olarak ,süreklilik gösterecek özellikte, muntazam ve  belirli miktarda ve dozlarda kullanmamalısınız.

 

Nasıl Saklayalım Ve Ne Kadar Kullanalım

Baharatlar,tohum olarak dövülmüş olanlardan daha uzun süre saklanabilirler.Taze olduklarında ise aroma ve lezzet verme özellikleri daha fazladır. Tazeliğini ortamın rutubetsiz olması ve iyi kurutulmuş olması etkiler.  Yaş halde 1 büyük kaşık (Yemek Kaşığı),kurutulmuş halde 1 küçük kaşık,döğülmüş halde ise ½ küçük kaşık yeterli olur.

 

KİMYON;

İştahsızlık,hazımsızlıkta ,gaz şikayetlerini gidermede kullanılır,terlemeyi artırır,Köftelerin karabiber ile birlikte vazgeçilmez baharatıdır,patatese çok yakışır,baklagillere ilave edildiğinde gaz şikayetlerine karşı rahatlatıcı rolü olur…Kalsiyum,demir ve a vitamini kaynağıdır.

 

KARABİBER;

Hazmı kolaylaştırır,mide ve barsaktaki mikropları öldürür,terlemeyi artırır,diüritik etkisi vardır,afrodizyak özellik taşır.Çok keskin koku ve aromaya sahiptir.Bir çok yemekle uyum sağlar,özellikle pilava çok yakışır.

 

ZENCEFİL;

İştah açıcı,gaz söktürücüdür,mide bulantısına iyi gelir,yol tutmasına bağlı şikayetleri azaltır.,soğuk algınlığında kullanılır,antioksidan seviyesi oldukça yüksektir.Tarçın ile birlikte kek,kurabiyelere hoş bir aroma verir,meyve dilimleri üzerine ilave edlebilir..Havuçla birlikte hoş bir uyumu vardır.

 

TARÇIN ve KARANFİL;

İştah açısı,gaz söktürücü özelliğinin yanı sıra kan şekeri düzeyini dengeler.Beyin aktivitesini artırır.Zencefil ile birlikte tarçın soğuk algınlığında sıkça kullanılır,hele bu baharatlar salep üzerine serpilirse içinizi ısıtır.Sütlü tatlılarda, özellikle kuru meyvelerle yapılan kek ve kurabiyelerde,elma gibi meyve tatlılarını hazırlarken,bozada,salepte,dolma içlerinde,iç pilavda,bitki çaylarını hazırlarken kullanılır.KARANFİL; Tarçının tamamlayıcısıdır,kuvvetli ve keskin bir kokusu vardır,kurabiye ve keklerde,şerbetlerde kullanılır,antiseptik özellik taşır,zindelik verir. Kalsiyum ve potasyum kaynağıdır.

 

DEREOTU;

Hazımsızlığı giderir,yoğurtla hoş bir uyum sağlar, salata, cacık, turşu, çorba ve buğulamaların, enginar yemekleri ve sakız kabağı ile yapılan  kalyenin, hem kuru hem taze bakla yemeklerinin vazgeçilemez otudur.

 

FESLEĞEN;

Hazımsızlığı gidermektedir. Barsak gazlarına iyi gelmektedir. Sindirime yardımcıdır. Sarımsak ve zeytinle lezzetleri uyumludur. Domates çorbası,et ve makarnalarda çokça kullanılmaktadır. Ve pesto sos olarak kullanımı yaygındır.

 

ACI KIRMIZI BİBER;

A ve C vitamini bolca bulunur,Hastalıklara karşı direnci artırır.Metabolizmayı hızlandırır,yağ yakımına yardım eder,ağrı azaltıcı etkisi vardır.

 

KEKİK ;

Mide yatıştırıcı ve antiseptik özellikler taşır;kan şekerini dengeler,solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Kalsiyum kaynağıdır. Sebze çorbalarında, et yemeklerinde, makarna ve pizzada, domates sosunda, sarımsak ve kırmızı biberle hoş bir birliktelik ve lezzet sunarlar.

 

MAYDANOZ;

Yaprakları A,C,folik asit kaynağıdır,  K vitaminince zengindir. Ayrıca idrar söktürücüdür. İltihaplı yaralara, kansızlığa iyi gelir. Bununla birlikte piyazlarda, çorbalarda, köftelerde, salatalarda, yemeklerde, turşularda ve garnitür olarak yemekleri süslemekte kullanılmaktadır.

BİBERİYE;

Sindirime yardımcı, idrar söktürücüdür, migrene iyi gelir. Ayrıca kan akışını artırıcı özelliği ile konsantrasyonu artıracaktır. Bununla birlikte vücuttaki iltihapların iyileşmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda et, salata ve soslara enfes bir tat katacaktır. Limon suyu, sarımsak ve zeytinyağı ile Akdeniz mutfağında sıkça kullanılmaktadır.

 

NANE;

Çay olarak hazırlandığında, sindirime yardımcı olmaktadır. Mide bulantısını azaltır, mide ve bağırsakta ki gaz şikayetlerini gidermektedir. Ayrıca sinirleri kuvvetlendirmektedir. Mentol kokusu içe ferahlık vermektedir. Bununla birlikte soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelmektedir. Nefese güzel bir aroma kazandırmaktadır. Nane-limon mide bulantısı  olanların mucize içeceğidir. Bir çok vitamin ve mineral içermektedir. Salatada, yoğurtla birlikte, çorba ve pirinç yemekleri ile, alkolsüz içkilerde serinletici olarak ve bitkisel çaylarda kullanılmaktadır.

 

HAZIRLAYAN

Banu Kazanç

Instagram

EYLÜL 2014

0
a