Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Bayramda Alınan Kiloları Vermek için Bir An Önce Önlem Almalısınız

Bayram süresince dikkat etmeyip aşırıya kaçtıysanız – kişiye göre değişmekle birlikte – bu kısa zaman diliminde 2 ila 4 kilo almış olabilirsiniz.

Tatilde kilolar çok fazla karbonhidrat ve yağ yemenize bağlı oluşur. Tatil ve bayramın verdiği rehavetle tükettiğiniz abur-cubur tarzı yiyecekleri beslenmenizden çıkarttığınızda, toparlanmanız ve formunuza dönmeniz için çok zaman gerekmeyecektir.

Bu sizi korkutmasın zira alınan kilolar henüz oturmadığından, bayram ertesinde protein ve içilen su miktarı arttırılır, çiğ veya buharda pişmiş sebze ve salata ağırlıklı bir beslenme düzeni uygulanır, metabolizma hızınız arttırılırsa; kısa süre içinde alınan bu kilolar, yine alındığı hızda, kısa sürede verilir. Bununla birlikte tartıdaki ağırlığınızın hepsi gerçek yağ kazanımı da olmayabilir. Ayrıca günlük rutininiz dışında sürdürdüğünüz yaşama bağlı olarak vücudunuz su tutmuş, bağırsak düzeniniz etkilenmiş olabilir.

Kolay ve Hızlı Bir Şekilde Forma Girmeniz için Size Hatırlatmak İstediğim Öneriler:

Metabolizma hızını nasıl arttırırsınız?

Az ve sık yemek, metabolizmayı hızlandırır. Metabolizmayı yavaşlatan en önemli etkenlerden biri, kandaki insülin hormonu yüksekliğidir. Ayrıca insülin hormonu dengede olunca metabolizma hızlanır ve daha kolay kilo verilir.

Ana öğünleri ara öğünlerle zenginleştirmeli, az ve sık yemelisiniz.

Ana öğünlere ilave edeceğiniz birkaç küçük öğün ile kan şekerini dengeleyerek, iştahınızı baskılayabilirsiniz. Ayrıca ara öğünler, metabolizma hızını artırmanın yanı sıra, kan şekerini dengede tutar; çabuk acıkmayı ve bir sonraki öğünde çok fazla yemeyi engeller.

Glisemik indeksi düşük yiyecekleri seçin.

Glisemik indeksi düşük olan yiyecekler, vücutta kan şekeri ve insülin hormonunun dengeli olmasını sağlayarak metabolizmayı hızlı çalıştırır.

Beslenmenizde öğünlerinizi oluştururken mutlaka protein ile ilişkilendirmelisiniz.

Metabolizmayı hızlandırmak için özellikle proteinlere dikkat etmelisiniz. Diyetinizde mutlaka 1 öğün proteine yer verin. Proteinler tok tutar, mide boşalmasını geciktirir, kan şekerini iyi dengeleyerek metabolizmayı hızlandırır. Makarna ya da bulgur pilavı yerken, yanına proteinli bir yiyecek ilave ederek, ya da peynirli veya yoğurtlu makarna ile bu etkiyi sağlayabilirsiniz.


Çorba ve salata ile yemeğe başlarsanız, daha az yemek yer ama daha fazla doyarsınız.

Sebzeli çorba ve yağsız soslarla hazırlanmış salatalar daha çabuk doymamızı sağladığından, daha az kalori alarak sofradan kalkmak mümkün olur. Ertesinde küçük bir porsiyon sebze yemeği ya da haşlama veya ızgara tavuk, balık, et seçeneği ya da kepekli bir makarna iyi bir kombinasyon olur.

Yumurtayı ihmal etmemelisiniz.

Yumurta, kilo vermenize yardımcı olur. Proteinin yanı sıra B12 vitamini içerir ve bu sayede vücuttaki yağ yakma hızı artar. Kahvaltıda yumurta yerseniz, daha uzun süre tokluk hissedersiniz. Yumurtayı haşlama, az yağlı menemen ya da omlet şeklinde tüketebilirsiniz.

Daha bilinçli karbonhidrat seçmeliyiz.

Rafine şeker içeren besinleri hayatınızdan çıkarmalısınız. Beyaz ekmek yerine çok tahıllı ekmeğe yönelmeli, beyaz pirinç yerine bulguru tercih etmelisiniz. Kahvaltıda süt ile birlikte yulaf ezmesi ve müsli karışımına biraz meyve ve ceviz-fındık ilave etmek, iyi bir seçenek olur. Ayrıca bisküvilerden yulaflı olanı yemek, meyvenin yanına süt ve yoğurt ilave etmek; glisemik yükü azaltacağından, daha doğru bir tercihtir.

Sebzeler de diyetimizde yer almalı.

Mevsim geçişlerinin yaşandığımız şu günlerde, bağışıklık sistemini güçlendireceği için daha çok meyve ve sebze yemelisiniz.

Sebze ve tahıllara beslenmenizde daha fazla yer vermeli; su içeriği yüksek, lifli sebzeleri yemelisiniz. Lifli sebzeler, kan şekerini dengeleme özelliği taşır ve su içeriği yüksek olduğu için ayrıca düşük kalorilidir. Sebzelerin vitamin, mineral ve antioksidan içerikleri ise tercihinizde rol oynayan diğer faydalı özellikleridir. Ayrıca meyvelerin ve sebzelerin yapısında bulunan antioksidanlar ise vücudumuzda biriken toksinlerin zararlı etkilerini azaltır. En iyi kaynaklar kırmızı, sarı, turuncu meyve ve sebzelerdir.

En sevdiğiniz içecek su ol
malı.

Su, en etkin şekilde kilo azaltmada yardımcınızdır. İçmemiz gereken suyu da gün içine yayarak içmeliyiz. Su, diyetle birlikte yağların parçalanmasını ve atılmasını sağlar. Çay, kahve, kola ve alkol alımınızı sınırlayın.

Daha aktif olmalısınız.

Yaptığınız sağlıklı diyet programı içine sporu da koyarsanız, daha hızlı kilo verirsiniz. Her gün 30 dakika tempolu yürüyüşler ile daha fazla kalori yakabilirsiniz.

Mümkünse, yürüyüş için oksijenin yoğun olduğu deniz kenarı ve yeşil alanlar tercih edilmelidir. Güneşli ve açık havada yürüyüş yapmak, sizi rahatlatmanın yanı sıra, vücudun D vitamini ihtiyacını karşılamasına da yardımcı olacaktır.

HIZLI KİLO VERMENİZ İÇİN DİYET 1

Sabah: 1 dilim hindi füme + 1 dilim çavdar ekmeği
Ara: 1 armut + 8 tane fındık
Öğle: 160 gr ton balıklı salata + 1 dilim kepek ekmeği
Ara: 2 galeta + 50 gr peynir
Akşam: Haşlanmış ve derileri çıkartılmış yarım tavuk + ızgarada pişmiş mevsim sebzeleri + 1 kâse yoğurt
Ara: 1 elma

HIZLI KİLO VERMENİZ İÇİN DİYET 2

Sabah: 1 dilim tam buğday ekmeği + 50 gr peynir + 5 zeytin + salatalık + domates
Ara: 2 kuru kayısı + 3 ceviz
Öğle: Mantarlı omlet + 1 dilim kepek ekmeği + mevsim yeşillikleri ile hazırlanmış salata
Ara: 1 elma
Akşam: Izgara balık + mevsim yeşillikleri ile salata
Ara: 1 armut + probiyotik yoğurt

HIZLI KİLO VERMENİZ İÇİN DİYET 3

Sabah: 1 bardak diyet süt + 3 kaşık yulaf ezmesi (üzerine 1 çorba kaşığı yaban mersini veya kuru üzüm ile 2 adet ceviz kırıp, tarçın serpebilirsiniz)
Ara: 1 kivi + 8 badem
Öğle: 4 köfte + yeşillikler ilave edilerek hazırlanmış fasulye piyazı
Ara: Sütlü neskafe + 2 grisini
Akşam: 1 kâse mercimek çorbası + etsiz sebze yemeği (6 kaşık) + 1kase yoğurt
Ara: 2 dilim ananas

Banu Kazanç

Instagram

Kasım 2012

a