Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Bayramda alınan kiloların en kısa yoldan vermenin yollarını mı araştırıyorsunuz ?

Bayramda alınan kiloların en kısa yoldan vermenin yollarını mı araştırıyorsunuz ?

Bayramın da sona ermesiyle, özellikle kilo problemi yaşayan kişileri en çok düşündüren, alınan kilolardan en kısa zamanda kurtulmanın yollarını araştırmak oluyor. Çünkü daha ağustos ayının başındayız deniz kenarında ya da sıcak günlerin ince kıyafetler ile fit görüntümüzün bozulması en son istediğimiz şey olmalıdır.

Bayramı tatil havasında değerlendirip tatil yöresinde  açık büfelerin ve yemenin içmenin sınırsız olduğu   tatil köylerinden birinde geçirdiyseniz, tabaklarınıza doldurduğunuz her eksta yiyeceğin,atıştırmanın vücudunuza kilo olarak eklendiğini tahmin etmek hiç te zor olmaz.

Bayramda alınan kiloların en kısa yoldan vermenin yollarını mı araştırıyorsunuz ?

Bayramda aldığınız kilolar yerleşmeden hemen vermelisiniz.

 

Bayram süresince dikkat etmeyip aşırıya kaçtıysanız – kişiye göre değişmekle birlikte – bu kısa zaman diliminde 2 ila 4 kilo almış olabilirsiniz.

 

Tatilde kiloların sorumlusu , çok fazla karbonhidratlı ve yağlı besinleri tercih etmenizdir. Sevindirici olan,  tatil ve bayramın verdiği rehavetle tükettiğiniz abur-cubur tarzı yiyecekleri beslenmenizden çıkarttığınızda, toparlanmanız ve formunuza dönmeniz için çok zaman gerekmeyeceğidir.

 

O halde; alınan kilolar henüz oturmadığından, bayram ertesinde protein ve içilen su miktarı arttır, sebze ve salata ağırlıklı daha düşük kalorili  bir beslenme düzeni uygularsanız; kısa süre içinde alınan bu kiloları, yine alındığı hızda, kısa sürede verilebilirsiniz.

 

Hızlı Bir Şekilde Forma Girmeniz için  bu önerilere ihtiyacınız olacak

 

Metabolizma hızını nasıl arttırırsınız?

 • Ana öğünleri ara öğünlerle zenginleştirmeli, az ve sık yemelisiniz.
 • Az ve sık yemek, metabolizmayı hızlandırır. Metabolizmayı yavaşlatan en önemli etkenlerden biri, kandaki insülin hormonu yüksekliğidir. İnsülin hormonu dengede olunca metabolizma hızlanır.
 • Glisemik indeksi düşük yiyecekleri seçin. Glisemik indeksi düşük olan yiyecekler; vücutta kan şekeri ve insülin hormonunun dengeli olmasını sağlayarak metabolizmayı hızlı çalıştırır.
 • Beslenmenizde öğünlerinizi oluştururken mutlaka protein ile ilişkilendirmelisiniz. Metabolizmayı hızlandırmak için özellikle proteinlere dikkat etmelisiniz. Diyetinizde mutlaka 1 öğün proteine yer verin. Proteinler tok tutar, mide boşalmasını geciktirir, kan şekerini iyi dengeleyerek metabolizmayı hızlandırır. Makarna ya da bulgur pilavı yerken, yanına proteinli bir yiyecek ilave ederek, ya da peynirli veya yoğurtlu makarna ile bu etkiyi sağlayabilirsiniz.
 • Çorba ve salata ile yemeğe başlarsanız, daha az yemek yer ama daha fazla doyarsınız. Sebzeli çorba ve yağsız soslarla hazırlanmış salatalar daha çabuk doymamızı sağladığından, daha az kalori alarak sofradan kalkmak mümkün olur. Ertesinde küçük bir porsiyon sebze yemeği ya da haşlama veya ızgara tavuk, balık, et seçeneği ya da kepekli bir makarna iyi bir kombinasyon olur.

Bayramda alınan kiloların en kısa yoldan vermenin yollarını mı araştırıyorsunuz ?

 • Yumurtayı ihmal etmemelisiniz.Yumurta, kilo vermenize yardımcı olur. Proteinin yanı sıra B12 vitamini içerir ve bu sayede vücuttaki yağ yakma hızı artar. Kahvaltıda yumurta yerseniz, daha uzun süre tokluk hissedersiniz. Yumurtayı haşlama, az yağlı menemen ya da omlet şeklinde tüketebilirsiniz.
 • Daha bilinçli karbonhidrat seçmelisiniz.Rafine şeker içeren besinleri hayatınızdan çıkarmalısınız. Beyaz ekmek yerine çok tahıllı ekmeğe yönelmeli, beyaz pirinç yerine bulguru tercih etmelisiniz. Kahvaltıda süt ile birlikte yulaf ezmesi ve müsli karışımına biraz meyve ve ceviz-fındık ilave etmek, iyi bir seçenek olur. Bisküvilerden yulaflı olanı yemek, meyvenin yanına süt ve yoğurt ilave etmek; glisemik yükü azaltacağından, daha doğru bir tercihtir.
 • Sebzeler de diyetimizde yer almalı.
  Sebze ve tahıllara beslenmenizde daha fazla yer vermeli; su içeriği yüksek, lifli sebzeleri yemelisiniz. Lifli sebzeler, kan şekerini dengeleme özelliği taşmaktadır. Su içeriği yüksek olduğu için ayrıca düşük kalorilidir. Sebzelerin vitamin, mineral ve antioksidan içerikleri ise tercihinizde rol oynayan diğer faydalı özellikleridir. Meyvelerin ve sebzelerin yapısında bulunan antioksidanlar ise vücudumuzda biriken toksinlerin zararlı etkilerini azaltır. Ayrıca en iyi kaynaklar kırmızı, sarı, turuncu meyve ve sebzelerdir.
 • En sevdiğiniz içecek su olmalıdır. Su, en etkin şekilde kilo azaltmada yardımcınızdır. İçmemiz gereken suyu da gün içine yayarak içmeliyiz. Su, diyetle birlikte yağların parçalanmasını ve atılmasını sağlar. Çay, kahve, kola ve alkol alımınızı sınırlayın.

 

Daha aktif olmalısınız.

Yaptığınız sağlıklı diyet programı içine sporu da koyarsanız, daha hızlı kilo verirsiniz. Her gün 30 dakika tempolu yürüyüşler ile daha fazla kalori yakabilirsiniz.

 

HAZIRLAYAN

Banu Kazanç

Instagram

AĞUSTOS 2014

0
a