Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Bu Uyarı Erkekler İçin Diyet Yaparken Erkeklerde Kadınlık Hormonun Artması

Bu Uyarı Erkekler İçin Diyet Yaparken Erkeklerde Kadınlık Hormonun Artması

Ekolojik dengenin bozulması nedeniyle çoğalan zehirli kimyasallar sperm sayısını azaltıyor. Erkeklik hormonu testosteron erkeklerde yüksek miktarlarda kadınlarda ise düşük miktarlarda salgılanır. Östrojen içeren hormonlu besinleri tüketen erkekler de  bu hormon artar. Ayrıca testosteron hormonu ise azalır.

Erkeklerde testosteron hormonundaki düşüş insülin direnci, metabolik sendrom ve diyabetin gelişmesine neden olmakta ve SHBG düzeyini de azaltmaktadır. Obezitesi olan erkeklerde kilo kaybı sonrası SHBG ve serbest testosteron düzeyleri yükselmektedir.

Kadınlarda Erkeklik Hormonunun Artması

Polikistik over sendromu

Kadınların iş hayatına girmesi ile yaşam ve beslenme tarzının değişmesine bağlı olarak  karbonhidrat ağırlıklı, proteinden fakir beslenmenin yaygınlaşması, fast food tipi beslenme, raf ömrünü arttıran katkı maddeleri, hareketin azalmasıyla vücut yağ oranlarının artması ile Polikistik over sendromu  olarak son yıllarda  artış gösteren bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Tipik özelliklerini  ise ,tüylenme artışı, erkek tipi saç dökülmesi, sivilce, kanda erkeklik hormonlarının fazlalığı olarak sıralayabiliriz.

Polikistik over sendromunda SHBG (Sex Hormon Bağlayıcı Globulin) nin de bakılması gerekiyor. SHBG ,erkeklik hormonlarını bağlayan ve karaciğerde üretilen bir madde. Ayrıca SHBG ile vücuttaki yağ oranı ile ters orantılı bir özellik gösteriyor.

Kadın vücudunda yağlanma arttıkça ;kadınlar için çok önemli olan bu madde (SHBG) azalıyor ve böylece erkeklik hormonları artış gösteriyor.

Polikistik over sendromu,SHBG adı verilen ve kanda androjen hormonu taşıyan proteinlerin seviyelerinin düşmesi ile ilişkilidir. SHBG’yi etkileyen iki faktör bulunur ;insülin direnci varsa ve yağ oranı artarsa SHBG düşer..

Proloktin Hormonu Ve Kilo

Kadınlarda süt salgılatan hormon olarak bilinen “prolaktin” hormonunun fazla salgılanması da kilo almaya yol açan bir hormon bozukluğudur

 

Beslenmede Alınan Kalorinin Azaltılmasının  T3-T4-Tsh Hormonlarına Etkisi 

Tiroid yetmezliği metabolizmayı yavaşlatır , kilo alınmasına neden olur.

Siz kilo almaya  başlayınca bedeninizde üretilen T4 hormonunun T3 hormonuna dönüşmesi bozulmaktadır. Bir tiroid hormonu yetersizliği ortaya çıkmaktadır. Bu da kilo vermenizi etkilemektedir.

Kalori alımı   azaldıkça vücudumuzda bulunan T4 hormonunun T3 hormonuna dönüşümü azalır ve hücrelere giren , etkili olan T3 azaldıkça metabolizmamız yavaşlar ve kilo verilmeye direnç oluşur. T4 hormonunun T3’e dönüşmesinde selenyum minerali de etkili olduğundan kilo veremeyen kişilerde selenyum eksikliği olup olmadığına bakılması gerekir. Omega-3 yağ asitleri tiroit hormonlarının hücrelerdeki etkisini artırmaktadır. Omega 3 alımı takviye edilirse kilo vermede etkisi olabilir.

 

Kilo vermeyi engelleyen diğer bir durum kandaki bazı mineraller ve vitaminlerin azlığıdır.

Selenyum, B vitamini, magnezyum ve kalsiyum eksikliğiniz varsa kilo veremezsiniz.

 

Östrojen Hormonu Seviyesini Arttıran Maddeleri Kullanmamaya Özen Gösterin

Hormonlu gıdalar,zirai ilaçlar, özellikle cinsiyet hormonlarınızı etkiliyor.

Günümüzde ,tükettiğimiz gıdaların çoğunun üretiminde sağlığımız için zararlı kimyasallar kullanılıyor. Sıklıkla tüketilen hormonlu gıdalar,

  • vücuttaki hormon dengesinin
  • bağışıklık sisteminin bozulmasına,
  • kilo almaya,
  • yağlanmaya
  • kanser yatkınlığını

artırmaya neden oluyor. Hayvanlarda gelişmeyi hızlandırıcı olarak kullanılan hormonlar, bu hayvanların etini ya da sütünü tüketenleri de olumsuz etkiliyor. Hormonlar özellikle mevsimi dışında yetiştirilen ürünlerde çok fazla uygulanıyor. Ekolojik ürünleri tercih etmeli, mevsiminde sebze ve meyveleri tüketmelisiniz.

*Kozmetik seçimine dikkat! parabenler zararlı ;paraben maddesi (parabenlerin kimyasal yapılarına göre metil, propil, bütil paraben gibi türevleri vardır )vücutta toksik etki yaratacak ölçüde birikebilmektedir. Parabenler insan vücudunda östrojen hormonuna benzer etkiler göstermektedir. Ayrıca, vücudunuzda ve yüzünüzde kullandığınız ürünler , saç spreyleri, parfümler ve pudralar, krem ve rujlarda bulunan paraben, formaldehit, sodyum lauryl sülfat gibi  kimyasal içerik barındıran kozmetik ürünler sağlığınıza zarar verebilir. Organik ürünler kullanmaya çalışın.

*Ambalajlar ve kutulardaki tehlike; Hormon bozucu etkileri olan BPA olarak da bilinen Bisfenol A, plastik kaplarda ve teneke kutularda bulunan bir kimyasaldır. Ayrıca bu kimyasal vücuda girdiğinde östrojen hormonunu taklit ediyor. Bisphenol A (BPA) Uzun yıllardan    beri sert plastik şişe ve metal bazlı yiyecek-içecek kutularında kullanılan endüstriyel kimyasaldır. Kadın seks hormonlarının etkilerini artırıcı özelliğinin yanı sıra , erkek seks ve tiroit hormonlarının etkilerini azaltıyor.

Çok fazla ve  gereksiz ilaç alıyorsanız doktorunuza danışın;

Sağlığınız için faydalı olan birçok ilaç aynı zamanda toksinlerin ve hormonal  dengesizliklerin kaynağıdır. İlaçlara başlarken bir uzman desteği almalı, onları rast gele kullanmamalısınız. Sindirim sisteminde bulunan faydalı bakterilere, kötü beslenme, doğum kontrol hapları, antidepresanlar, antibiyotikler ve kortizon içeren ilaçlarla  zarar veriyor olabilirsiniz ve buna bağlı olarak  vücut yağ depolama  eğiliminde olabilir

Çok fazla tatlandırıcı tüketmek;

Yapay tatlandırıcıların   kilo alımına neden olduğu konusunda çalışmalar yapılmaktadır. Bir başka çalışmada ise büyük ölçüde diyet meşrubat içmek kilo alma riskini artırdığı saptanmıştır.

Limon , taze meyve ve aromatik otlar ilave ettiğiniz  suyu içmek, tarçın, hindistan cevizi, vanilya veya   kakao ilave etmek tatlı ihtiyacınızı azaltacaktır.

Vücudun yeterince alkalik olması;

Her türlü sebze ve özellikle çiğ sebzeler , badem, vücut sistemini alkalik yapmaya yardımcıdır.

Vücudumuz asidik olduğunda, kemik ve kaslardan magnezyum, kalsiyum gibi alkali mineralleri alarak, fazla asidi nötrlemeye çalışır. Bu da dokularımız için son derece önemli olan bu minerallerin eksikliğine neden olur. İyi bir sindirim için midenin asidik, bağırsakların alkalik olması istenir. Ayrıca alkali ağırlıklı beslenme metabolizmayı hızlandırır. Yağ yakımını arttırır. Vücudun asit oranını arttıran en zararlı besin maddesi,  şekerdir.

2-2,5 litre su içmek asitleri atmanın en kolay yoludur. Günde iki kez taze limon ilave edeceğiniz su içmelisiniz.

Bu Uyarı Erkekler İçin Diyet Yaparken Erkeklerde Kadınlık Hormonun Artması

Banu Kazanç

Instagram

0
a