Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Çalışanlar iş yaşamında performanslarını artırmak için nasıl beslenmeli?

Hangi besinler performansı artırıyor?

İş hayatında tecrübelerimiz ve eğitimimiz bir yana başarımızı etkileyen, vücudumuzu içten içe kontrol altına alan, olaylara bakış açımıza yön veren, hangi işi yapıyor olursanız olun rahat çalışmamızı sağlayan veya engelleyen bir faktör var ki bunlar vücudumuzdan salınan hormonlar.

Vücudumuzdaki bu hormonlardan en önemlileri seratonin ve endorfin hormonlarıdır. Sağlıklı ve bilinçli bir beslenme ile bize iş hayatında yarar sağlayacak bu hormonlarla iyi geçinmek. Onları vücudumuzda salgılanma düzeyini dengelemek mümkün. Toplumsal roller, sorumluluklar ve fizyolojik yapı gereği kadınlarda bu hormon düzeylerinde inişlere ve çıkışlara daha sık görülmektedir.

Haftaya iyi başlamak için, ilk önce ruh halimizi belirleyen bu hormonları salgılatmak için çaba göstermeliyiz. Ne yiyeceğimizi bilmeliyiz. Benim gün gün önerilerim şunlardır:

Pazar:

Rahat bir haftaya girebilmek için Pazar gecesinden çalışan kadınlara hormon salgılarının alt yapısını oluşturmak için bize yardımcı(n–3) ve (n–6) yağ asitlerini öneriyoruz. Bunun için Pazar akşamları balık yemelerini öneriyorum.


Pazartesi:

İşimizi hangi düzeyde seviyor olursak olalım hepimiz yeni bir haftanın başlangıcı olan pazartesi sendromunu yaşıyoruz. Sabah kahvaltıda seratonin (mutluluk hormonu) düzeyini arttırmak için 1 bardak süt ile birlikte 1 tane muz veya 1 bardak süt ile birlikte 2 tatlı kaşığı pekmez tüketmek zihni ve beden aktivitelerimizi hızlandıracaktır.

İşiniz ne kadar yoğun olursa olsun öğle yemeğiniz çok önemli, tabldot mönü olsa bile öğle yemeklerinde bir kâse yoğurt tüketmenizde fayda var. Yoğurt uyku yapar endişesi ile tüketilmekten kaçınılan besinlerden biri belki, ilk 30 dakika içerisinde bu etkisini gösterecektir. Fakat daha sonra sizi rahatlatıp iş performansınızı arttıracaktır. Öğlen ve akşam arasında uzun bir süre geçtiğinden bu sürede seratonin salgısını artırmak için çikolatalı bir tatlı alabilirsiniz. (haftada 3defa olmak şartı ile) çikolatanın seratonini arttırdığı doğru fakat formumuzu korumak adına haftada üç porsiyondan fazla tüketilmemeli. Akşam yemeği için ise artık haftaya adapte olduğunuz için sizi gelecek günlere hazırlayacak protein ağırlıklı bir beslenme uygulayabilirsiniz. Et yemeğini seçerken haftanın beş günü beyaz eti (balık, tavuk) haftanın iki günü kırmızı eti tercih etmeye dikkat edin.

Salı – Çarşamba:

Yoğun temponun içine girildiği dönemler kendinizi dinamik hissetmeniz önemli. Bunun için sabah bir dilim ekmekle birlikte en az 50gr peynir tüketmelisiniz. Bir bardak meyve suyu ile destekleyebilirsiniz.

Öğlen öğününde sebze et yine yoğurt ile karışık bir beslenme uygulanabilir. Ara öğünde 200 gr. meyve.

Haftalık tüketeceğiniz tatlı hakkınızın birini Çarşamba günü için ayırmalısınız. Seratonin salgısını arttıran önemli meyvelerden muzu bugünlerde tüketmenizde fayda var.

Perşembe:

Hafta sonuna yaklaşmış olmanın rahatlığını taşıyacaksınız. Dikkat etmeniz gereken performansınızı düşürmemeye çalışmak olacaktır. Yine sabah kahvaltısı çok önemlidir.
Sabah: 1 yumurta, 50gr. Beyaz peynir ve bir tatlı kaşığı bal ile enerjinizi yenileyebilirsiniz. Yumurta beyin aktivitelerinizi ve düşünsel yetileriniz sağlayacaktır.
Öğle ve akşam mönüsünü seçerken sebze ağırlıklı hafif bir mönü olmasına dikkat edin. Ana öğünde 200gr. meyveli yoğurt tüketmelisiniz.

Cuma:

Eğer alkol alınacaksa gün olarak cumartesi akşamı seçilmeli. Tabi ki az miktarda (3 kadeh şarap iki duble rakı) gibi. Ve cumartesi alkol alınacağı zaman Cuma günü en az yarım kg. meyve ile balık yenilmeli. 3lt. su içmeli. Pazar günüde yine 3lt. su içmeli. Böylelikle alkolün vücuttan atımını hızlandırıp stres faktörünü azaltabiliriz. Alkolün olumsuz etkisini azaltan önemli bir yiyecekte balıktır. Cuma akşamı balık tüketilmesinde fayda var.

İçeceklerden kahve, içerdiği kafeinden dolayı uyarıcı etkisi vardır. Kısa süreli rahatlık sağladığı için insanlar güne kahve ile başlamak ister. Fakat ilerleyen saatlerde kişide gerginliğe yol açmakta. Tüketilmek istenirse akşam yemeğinden sonra en fazla bir fincan tüketilmelidir. Kafeinin bu etkisini azaltmak için ardından 250gr. meyve tüketiriz.

Banu Kazanç

Instagram

a