Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Doğal Afrodizyak Yiyecekler

GİNSENG –

Çin’de doğal afrodizyak olarak kullanılan ginseng bitkisi vücudun stres şartlarına adapte olmasını sağlıyor. Fiziksel dayanıklılığı sağlayan ginsengin diğer bir özelliği de şeklinin insan vücuduna benzemesi.

REZENE –

Bilinen en eski afrodizyaklardan birisi olan rezeneden her gün bir parça tüketilmesi cinsel gücü arttırır. Rezenenin tohumundan çay da yapılmaktadır.

LAVANTA –

Salata ve yemek soslarına konulan birkaç damla lavanta seks hayatını güçlendirici etkiye sahiptir.

TANE KARANFİL –

En güçlü doğal afrodizyaklardan birisi olan karanfil tanesi, yorgunluğa karşı da iyi gelmektedir.

ÇİKOLATA –

Çikolatanın içindeki yüksek şeker ve kalori cinsel uyarıcı ve keyif vericidir. Çikolata beyindeki seratonin seviyesini de arttırır ve mutluluk hissi verir. Kadınlar erkeklere oranla çikolatanın bu özelliklerine karşı daha duyarlıdırlar.

FISTIK VE FINDIK –

E vitamini içeren insanı mutlu eden fıstık ve fındık cinsel gücü arttırır.

MUZ VE KABUĞU –

İnsana kokusu ile bile mutluluk aşılayan muz, özellikle kabuğu ile pişirildiğinde cinsel gücü oldukça fazla arttırır.

ÇİLEK –

Cilt sorunları için en iyi meyvelerden birisi olan çilek güçlü bir afrodizyaktır.


İNCİR –

Erkeklerin cinsel gücünü arttıran çük güçlü bir afrodizyaktır. Aydın’da yetişen dünyaca ünlü inciler de mucize afrodizyak meyve olarak biliniyor. Uzmanlara göre bir kilogramda 2900 kalori bulunan incir. Ayrıca E ve B vitaminleri bakımında çok zengindir. İncirin faydaları söyle sıralanıyor: Kurutulmuş incin besin değeri daha yüksektir. Sindirimi kolaylaştırır. Bağırsakları yumuşatır. Hücreleri yenileme özelliği vardır. İçerdiği lifle kolesterolün kana karışmadan atılmasını sağlar. Kemik ve diş oluşumunda olumlu etkileri vardır.

ANÇUEZ –

Genellikle hamsi, bazen sardalye veya tirsi balıklarından yapılan tuzlu ve yağlı balık ezmesi olan ançüez cinsel gücü arttırır.

HAVYAR –

Balık yumurtası olan havyarın besin değeri çok yüksektir. Hatta güçlü bir afrodizyaktır.

SOĞAN –

Güçlü antiseptik bir etkiye sahip olan soğan cinsel gücü arttırır.

HARDAL –

Cinsel bezelerin işleyişini arttırır.

YASEMİN –

Likörleri kokulandıran harika kokulu yasemin çiçeği etkili bir uyarıcıdır.

MEYAN KÖKÜ –

Meyan kökünden elde edilen toz, maden suyuyla karıştırıldığında kadınlar için çok etkili bir afrodizyak haline gelir.

SAFRAN –

Aşırı tüketildiği zaman gülme krizine sebep olan safranın erojen merkezler üstünde uyarıcı etkileri vardır.

KEKİK –

Güçlü etkileri olan kekik özellikle erkeklerde uyarıcıdır.

HİNDİ –

İstiridyeden daha fazla çinko ihtiva eden hindi protein açısından zengindir. Bununla birlikte cinsel isteği arttırır yılbaşı gelmeden de yenebilir.

KEREVİZ –

İdrar söktürücü özelliği olan kereviz vücutta oksitlenmeyi önlemesinin yanı sıra kadınlarda adet öncesi şişkinliğinde önüne geçer. Afrodizyaktır.


AVOKADO –

Avokadoda bulunan temel yağ asitleri seks hormonlarının üretimini hızlandırır. Haftada 3 kez avokado yiyenlerde meyvenin etkisi 2 hafta içinde görülür.

ZENCEFİL –

Zencefil vücudun ısısını arttırarak hem kadınlarda hem de erkeklerde uyarıcı etki yapar. Aynı zamanda erkeklerde uzun süreli ereksiyon sağlar.

DOMATES –

Tam anlamıyla bir A vitamini deposudur. Ayrıca A vitamini de üretkenliği ve seks hormonlarını üretimini arttırır. Bununla birlikte 2 hafta boyunca günde 1 domates yiyenler bu sebzenin cinsel hayatları üzerindeki etkisini hemen göreceklerdir.

Günümüzde birçok meyve afrodizyak olarak kabul ediliyor. Birinci sırada kuşkonmaz varmış, etkili olması için  üç gün üst üste yenmesi gerekliymiş, ikinci sırada badem var, yüzyıllardan beri üretkenliğin sembolüymüş, yemeklerden sonra ikram edilmesi öneriliyor özellikle kokusunun kadınlarda tutku yaratacağına inanılıyor, arugula, turpa benzeyen bir sebze yeşil yaprakları salatalarda kullanılıyormuş, ülkemizde de var mı bilmiyorum, avokado, aztekler avokadoya cinsel güç simgesi olarak isimler bile vermişler dilimleyerek üzerine biraz biber ekip sirke damlatarak servis yapılmasını öneriyorlar,muz da afrodizyak meyvelerden,daha sonra çikolata ve kahve geliyor.

Azteklerin tanrıların yiyeceği diye adlandırdıkları çikolatayı zaten ilk keşfedenler de aztekler. Çikolatalı espreso veya siyah çikolata özellikle tutkuları arttırıcı kimyasal maddelere sahipmiş, diğer afrodizyak yiyecekler arasında incir, sarımsak, tarçın ve bal da var. Eski Mısırlılar iktidarsızlıktan şikayet edenleri balla tedavi ederlermiş, Ortaçağda da balayına çıkan karı kocalar baldan damıtılarak yapılmış bir içki içerek balayını tatlandırırlarmış. Ayrıca Çinlilerin afrodizyak bildikleri içecekler ise likör, özellikle kadınları etkiliyormuş. İstiridye ise ta Romalılar zamanından beri afrodizyak olarak biliniyor ayrıca şarap, çilek, ahududu, vanilya ve hardalın da afrodizyak olarak tanımlandığını aktaralım ve kendi ülkemizden Manisa’nın ünlü mesir macunu.

Banu Kazanç

Instagram

0
a