Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Dondurma Ve Diyet

Dondurma Ve Diyet

Dondurma içerdiği sütten dolayı değişik besin öğelerini bünyesinde bulunduran protein, karbonhidrat ve yağın yanı sıra A,B,C,D Vitaminleri içeriyor. Bunun yanında fosfor, magnezyum ve sodyum, çinko minareleri de içeriyor.

Bütün bunların yanında dondurma dikkatli yenilmesi gereken bir besindir. Özellikle süt sıcak ortamda çabuk bozulabilen bir besindir.

Yaz aylarında dondurmada sıcak ortamda kalırsa bakteriler daha kolay üremekte ve zehirlenmelere neden olmaktadır. Bu sebeptendir ki açıkta satılan dondurmalar çocuklara verilmemelidir. Kapalı ambalajda satılan dondurmalar çocuklara verilmelidir. Satın alırken son kullanma tarihini mutlaka kontrol etmelisiniz.

Çocuğunuza renkli dondurmaları değil sade satılan beyaz renkte dondurmayı vermelisiniz. Dondurma soğuk yerde saklanmalı fakat çocuğunuza verirken hafif ısıtarak küçük parçalar halinde vermelisiniz ki solunum ve sindirim organları olumsuz etkilenmesin.

Dondurma çocuklara 5 yaşından sonra verilmelidir. Erken yaşta verilmeye başlanırsa çocuğun bağışıklık sistemi bu durumdan etkilenecektir.

Peki, çocuklarımıza mutlaka dondurma yedirmeli miyiz?

Çocuklarımızın beslenmesinde yeterli kalori, kalsiyum ve protein alımı çok büyük önem taşıyor. Çocukların günlük kalsiyum alımı 800-1200mg arasındadır.

Doğal yiyeceklerimizden bu kalsiyumun karşılanması büyük önem taşır. Süt, peynir, yoğurt ve süt ürünleri çocuğa mutlaka verilmelidir.1 Bardak süt ve 1 kâse yoğurt 300-400mg kalsiyum içerirken 1 paket dondurma ise 52mg kalsiyum içeriyor, sonuç olarak dondurma bir süt ürünü olmasına rağmen çocuk beslenmesinde kalsiyum, fosfor, çinko, protein gibi bir besin öğesi ihtiyaçlarını karşılayacak bir besin değildir. çocuklarımıza günde, 1 bardak süt ve 1 kâse yoğurt mutlaka vermeliyiz. Dondurmayı bu beslenmede ek olarak verebilecek bir besin olarak görmekte fayda var.

Dondurmayı çocuklarımıza verirken dikkat etmemiz gereken diğer nokta yeme sıklığıdır.

Dondurma sütten yapılmasına rağmen basit şeker içermektedir. Aşırı yenilmesi bu sebeple ishale ve hastalığa sebep olur. Diğer yandan her gün yenilmesi çocukta şişmanlığa ve obeziteye neden olur. kilo fazlası olmayan çocuklarda haftada 3 defa verilebilir. Kilo fazlası olan çocuklara ise haftada sadece 2 defa verilmelidir. Annelerin bu konuda çok dikkatli olmasını öneriyorum. Dondurma eğer dikkatli bir şekilde ve çok sık çocuğa verilirse obezite sorunu yaratır. unutmayın ki çocukta alınan kiloların daha sonra verilmesi çok zor olmaktadır.

Banu Kazanç

0
a