Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Erkekler İçin Beslenme Önerileri

Erkekler İçin Beslenme Önerileri

Eski yıllarda bizim ülkemizde çoğunlukla kilo problemine, kadınlara mal edilmiş bir sorun olarak bakılmaktaydı.

Aslında kilolu olmak sağlık açısından hem kadın, hem de erkek için büyük risk taşımaktadır. İdeal kiloda olmak ise sağlık açısından büyük bir fayda getirmektedir. Bu şekilde düşüncelerin artıyor olması cinsiyet farkını da ortadan kaldırmakta. Kilo, cinsiyet ayırt etmeksizin hem kadın hem de erkek için tehdit oluşturmaktadır.

Özellikle erkeklerde karaciğer yağlanması, gut hastalığı, kolesterol yüksekliği, kanda yağ oranının yükselmesi ve göbek çevresindeki yağlanmanın fazla olmasına bağlı olarak kalp-damar hastalıklarına yakalanma riski yüksek olmaktadır. Erkeklerin en az kadınlar kadar bu konuda hassas olmaları sağlıkları açısından çok önemlidir.


Erkekler İçin Beslenme Önerileri

Erkeklerin kadınlara oranla kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskinin çok daha yüksek olduğunu belirtmiştik. Özellikle kırk yaşından sonra erkeklerin kilolarına ve beslenme şekillerine çok dikkat etmeleri gerekir. Bunun için;

  1. Haftada 3–4 gün 1 saat düzenli spor yapılmalıdır.
  2. Hafta en az 2–3 defa balık yenilmelidir. En çok önereceğim balıklar somon, levrek, lüfer ve kalkan balıklarıdır.
  3. Kırmızı etin haftada 2 defadan fazla tüketilmesi sakıncalıdır.
  4. Kolesterolü en çok yükselten yiyecek peynirdir. Bu sebeple günde 50 gramdan fazla peynir yenilmemelidir. Koyun peynirini tüketmek sakıncalıdır. Peynirlerden daha çok inek peynirini tercih edin.
  5. Düzenli olarak en az bir öğün sebze yenilmelidir. Kalp-damar sağlığı açısından en değerli sebzelerimiz arsında brokoli, bürüksel lahanası, bezelye, havuç, enginar, kereviz ve bamyayı sayabiliriz.
  6. Kal sağlığını koruyan meyvelerden ise; muz, ananas, kivi, elma, avokado, portakal ve greyfurdu sayabiliriz.

Banu Kazanç

Instagram

a