Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Fazla Kilolardan Kurtulmak İçin C Vitamini

C vitamini, suda eriyen bir vitamin olduğundan vücudumuzun dokularında sadece sınırlı miktarlarda depolanmaktadır. Fazla miktar idrar ile atılmaktadır.

C vitamini ısı ve ışığa hassas bir vitamindir. Bu nedenle C vitamini içeren bir yiyeceği hemen tüketmek gerekir.

Pek çok sebze ve meyvede bulunan en etkili antioksidanlardan biri olarak bilinen C vitamini, kemik, eklem ve damar sağlığı için önem taşır. Serbest radikalleri nötralize edebilir, bazı kanser türleri ve kalp hastalıklarını önler. C vitamini metabolizmayı hızlandırır. Vücudumuzda kan yapımı için gerekli olan demir ve folik asidin kana geçmesini kolaylaştırır ve vücutta kullanımını artırır. Bu nedenle yumurta, kırmızı et gibi demir içeriği yüksek olan yiyecekler tüketilirken, beraberinde portakal suyu gibi- C vitamini içeren gıdalar önerilir. Kollajen üretir, bağ dokusunu bir arada tutar, bağışıklık sistemimizin güçlenmesinde oldukça önemli bir rolü vardır. Özellikle ateşli hastalıklarda ve zehirlenmelerde vücut direncinin artırılmasına yardımcıdır C vitamini diüretik ve kolesterol düşürücüdür, enerji verir.

Egzersiz öncesi yeterli C vitamini alanlar, almayandan daha çok yağ yakmaktadır.

C vitamini yağ yakımını tetikler. Kilo fazlası olanların, çoğu zaman C vitamini eksikliği olduğu gözlenmiştir. Kanda C vitamini seviyesi düşüklüğünün özellikle bel çevresinde toplanan yağı arttırdığı konusunda araştırmalar yapılmaktadır. Bu araştırmalar, vücudunuzun yağ yakması için de yeterli miktarda C vitaminine ihtiyaç duyduğunu gösteriyor ve egzersizde, yeteri kadar C vitamini alanlardan yüzde 25 daha az yağ yaktığını ortaya koyuyor. C vitamini, yağları yakıta çeviren ‘carnitin’ üretimi için hayati bir önem taşımaktadır.
C vitamininin, günde 200–2000 mg arasında bölünmüş dozlarda alınması önerilmektedir. Bununla birlikte fazla tüketildiği zaman idrar yoluyla dışarı atılabilmektedir. Aşırı miktarlarda alındığında C vitamini böbrekleri yorar. Ayrıca bazı bünyelerde taş oluşumunu arttırabilmektedir. İshale ve alerjik deri belirtilerine neden olabilmektedir. Tek seferde 500 mg.’den fazla alınmamalıdır. Doğal yollardan sebze ve meyvelerden alındığında ise etkisini daha fazla göstermektedir.

Hangi Yiyeceklerde Bulunmaktadır

Turunçgiller ( portakal, greyfurt, limon, portakal, mandalina ), kivi, çilek, böğürtlen, kuşburnu, yaban mersini gibi meyveler ile domates, yeşilbiber, maydanoz, tere, roka, karnabahar, lahana, ıspanak, asma yaprağı gibi yeşil yapraklı sebzeler yüksek oranda C vitamini içerir.

Eksikliğinde, diş etlerinde kanama ve şişmeler oluşur. Yorgunluk, halsizlik ve eklem ağrıları hissedilecektir. Aynı zamanda bağışıklık sistemi zayıflar, enfeksiyonlar karşısında direnç düşer, yaralar geç iyileşir.

Günlük erişkin bir kişi için önerilen C vitamini dozu 300 – 500 mg. dır dır.

Çocukluk çağında, hamilelik döneminde ve ateşli hastalık sırasında bu ihtiyaç artar. Eğer

  • fiziksel veya duygusal stres altında iseniz,
  • sık sık tekrarlayan enfeksiyonlardan şikâyetçi iseniz,
  • doğum kontrol hapı kullanıyorsanız,
  • 60 yaş üstündeyseniz,
  • alerjik bir bir bünyeye sahipseniz,
  • toksik maddelerce çevre Kirilliliği veya ağır metallere maruz kalıyorsanız,
  • sigara ve alkol tüketiyorsanız
  • aşırı kilolarınızdan şikâyetçi iseniz

c vitaminine daha fazla ihtiyacınız var demektir.

Banu Kazanç

Instagram

a