Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Hızlı Kilo Verebilmek İçin Neleri Yememiz Gerekir

Hızlı Kilo Verebilmek İçin Neleri Yememiz Gerekir

1- Glisemik indeksi düşük yiyeceklere diyetinizde yer verin. Et, süt, balık, tavuk, yumurta, yoğurt gibi protein içeren yiyeceklerin glisemik indeksi yok denecek kadar azdır. En az bir öğün protein yemeniz gerekli.
2- Aşırı açlık duyuyorsanız düşük kalorili çorbaları ana menüden önce yiyebilirsiniz. Örneğin sebze çorbası, unsuz yapılmış mercimek çorbası, sadece sütle yapılmış domates çorbası açlık hissini bastıracaktır. 3- Diyet programında ekmek seçimi bile önemlidir. Ekmek deyip geçmeyin karmaşık karbonhidrat içeren ekmekler kan şekerinde ani yükselmeye neden olmadan metabolizmayı dengede tutarlar. Bol tahıllı ekmek, tam buğday ekmeğini tercih edin.

4- Haftada 2 gün öğle yemeğinde makarna veya bulgur pilavı yiyebilirsiniz. Yalnız makarna veya bulgur pilavının yanında peynir yada yoğurt yemeği unutmayın. Çünkü karbonhidratlı yiyeceğin proteinli yiyeceklerle yenilmesi gerekir ki metabolizma daha iyi çalışsın.

5- Yüksek lifli gıdalı yiyecekleri en az proteinli yiyecekler kadar ihmal etmemek gerekir. Ayrıca yüksek lif içeren gıdalar daha hızlı kilo kaybı sağlar. Bu gıdalar kuru kayısı, kuru erik, kuru üzüm, lahana, avokado(salataya koyabilirsiniz),brokoli, kuru baklagilleri sayabiliriz. Yalnız  kuru baklagiller çoğu insanda sindirim zorluğu, şişkinlik, gaz şikâyeti yapabilirler. Kuru  baklagillerden en masum ve hazmı en kolay olan mercimektir. Mercimeği haşlayıp salatanın içine atarak yiyebilirsiniz.

Hızlı Kilo Verebilmek İçin Neleri Yememiz Gerekir

6- Düzenli kalsiyum içeren yiyeceklerin alınması metabolizmayı hızlandırır. Kalsiyum kaynakları arasında süt ve yoğurt tercih edilmelidir. Peynir içerdiği fazla yağ ve tuzdan dolayı kolesterolü hızlı bir şekilde yükseltir. Bu sebeple kalsiyum kaynağı olarak süt ve yoğurdu tercih edin.

7- Fındık ve bademde tokluk hissi yaratması ile zayıflamada etkilidir. Ama unutulmaması gereken bu yiyecekler küçük miktarlarda tüketilmelidir. Günde 10 badem ve 5 ceviz yeterli olacaktır.

8- Günde 3 poşet yeşil çay için. Yeşil çay daha fazla kalori yakılmasına yardımcı olur. Kahve içmek yerine yeşil çay içmeyi tercih edin. Fazla kahve sellülitlerin  artmasına, sinir sisteminin bozulmasına neden olur.

9- Salatanızı renklendirmek için içine 1/4 avokado koyun (avokado tokluk hissi yaratır ve zengin yağ asitlerine sahip olup cildi güzelleştirir)Yine salatanın içine 1 çorba kaşığı mısır koyun.

10- Aşırı tatlı yeme ihtiyacı duyduğunuzda 1 kâse yoğurdun içine 1 dilim ananas, çilek yada kivi koyup tüketin. Hem tatlı ihtiyacınız giderilecektir hem de tokluk hissiniz artacaktır.

 

a