Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Kayısı Yaz Aylarının Güneş Renkli Lezzeti

Kayısı ;yaz aylarının lezzetli ve hoş aroması ile yerken keyif veren,sulu,yumuşak, güzel, turuncu renkli meyvesidir.

Vitamin ve mineral açısından zengin olan kayısı bünyesinde A,B,C,E vitaminleri ve yüksek dozda demir, kalsiyum, fosfor , magnezyum ve  lif  barındırmaktadır.

Kayısı, önemli  antioksidan  etkiye sahip A vitamini ailesinin üyesi olan beta-karoten bakımından da oldukça zengindir. Yağda çözünen vitaminlerden  olan A vitamini normal görme, uygun bağışıklık sistemi fonksiyonu, üreme ve sağlıklı cilt, diş ve iskelet ve yumuşak dokunun korunması için önemlidir.

Çözünmez lif açısından zengin olduğu için sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığa iyi gelir, tokluk hissi verir,  kilo problemi olan kişilere olumlu katkılar sağlar.  Bağışıklık sistemini güçlendirir zindelik verir.Taze yenen kayısı C vitamini de içerir.Taze yüz gram kayısı  50 kaloridir.

Demir ve potasyum  için   mükemmel bir kaynaktır. 

Potasyum sağlıklı kalp için gerekli bir mineraldir; kalp atış hızı ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcıdır. Kas fonksiyonları,hücre ve vücut sıvılarının dengesi için önemli bir bileşenidir. Potasyum aynı zamanda sağlıklı bir sindirim ve güçlü kemikler için   gereklidir.

Bol miktarda demir içerdiğinden kansızlığa iyi gelmektedir. Güçsüzlük, yorgunluk, baş dönmesi, neden olan  anemi önlenmesi için önerilmektedir. Kırmızı kan hücrelerinde hemoglobin üretiminde yardımcı olmaktadır. Demir ve bakır (demir emilimine yardımcı olur) gibi mineraller içermektedir.

Kayısı,   tazesi, reçeli, kompostosu, kurutulmuşu, meyve suyu,hatta çekirdeği tüketilen, pestili yapılan vitamin ve mineral açısından zengin olan bir meyvedir. Kayısı   keklere,sütlü tatlılara ,müsliye ,yoğurda ,salatalara,et,pilav gibi yemeklerede katılarak kullanılabilmektedir.

Mevsimi kısa   olduğundan,   kuru kayısı tazesine   alternatif olur. Taze kayısı Haziran- Ağustos ortasına kadar bulunmaktadır. Daha sonrasında ise  kuru kayısıyı yıl boyunca satın alabilirsiniz. Kurutulmuş kayısının işlem görmemiş olanının rengi daha koyu olur ve daha sağlıklıdır .  Kuru kayısı için mümkünse doğal yollarla kurutulan ve koyu renkli (sarı değil) günkurusu denilen kayısı tüketmeniz daha sağlıklıdır. Bununla birlikte gün kurusu güneşe serilerek doğal yollarla kurutulur. Ayrıca kuru kayısı kurutulurken kükürt dioksit gazı ile  raf ömrünü uzatmak için  de sülfitler ile işlenebilir. Kuru kayısı ,tazesine oranla üç kat daha fazla  kalori içerdiğinden,porsiyonları ayarlanmalıdır.  Özellikle kuru kayısının glisemik indeksi yüksektir ve çabuk enerji verir,yağ içermez.. Kayısı yerken içine ceviz , fındık ,badem koyarak tüketebilirsiniz. Diyette iken ara öğünler için kolay taşınabilmekte olması iyi bir seçimdir. Ayrıca kuru kayısı bereberinde ceviz ve badem ile iyi bir seçimdir.

Cildiniz için sağlık kaynağıdır.

Kayısı, cildi ve vücudu temizlerken toksinlerin atılmasına yardımcı olur, cildi nemlendirir, korur, pürüzsüzleştirir ve yumuşatır.   Vücutta biriken zararlı maddeleri dışarı atmakta etkin olan meyve, aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Bu da cildinizin daha pürüzsüz ve sağlıklı olmasına katkıda bulunmaktadır. Kayısı, cilt yaşlanmasını geciktirerek hücre yapımına yardımcı olur,böylelikle cilt parlak ve berrak görünür. Ayrıca akne,sivilce,güneş lekesi,siyah renk oluşumunu önlemektedir. Dokuların canlanmasına yardımcı olarak cildin nem ihtiyacını sağlamaktadır. Yaşlanmaya karşı cildin direncini arttırmaktadır.

Sindirimi kolaylaştırır ve kabızlık sorunlarındandan kurtarır

Çözünebilen lif içeriği, besinlerdeki yağ asitlerini yıkmak için mide sularını uyarmaktadır. Besin emilimini artırmaktadır. Sindirim sistemin peristaltik hareketini(dairesel kasılma ve gevşeme dalgalarıyla karakterize edilen ve besinlerin ileri doğru ilerlemesini sağlayan hareket)aktive eder ve bağırsak hareketlerini daha düzenli hale getirmektedir.

Kayısının çekirdeğini dikkatli tüketmelisiniz

Kayısının çekirdeği içinde siyanidler nedeniyle özellikle çocuklar tarafından dikkatli tüketilmelidir.

Kayısı ,şeftali ve erik  ile kombine edilebilmektedir, uyumlu birliktelik oluşturmaktadır.  Satın alırken,kayısının ; iri, lekesiz, yumuşak olanını seçmelisiniz.

Iğdır şalağı, şekerpare, şam, tokaloğlu, imrahor, muhittinbey, hacıkız, hasanbey, darende gibi pek çok çeşitleri vardır.

 

HAZIRLAYAN

BANU KAZANÇ

BESLENME VE DİYET UZMANI

TEMMUZ 2014

0
a