Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Kaynağı Güneş Işınları Olan D Vitaminini Depolamak İçin Güneşli Günleri Değerlendirmelisiniz

Kaynağı Güneş Işınları Olan D Vitaminini Depolamak İçin Güneşli Günleri Değerlendirmelisiniz

Güneş ışınları endorfin hormonunun salgılanmasını artırarak mutluluk duymamızı sağlar, ağrıları azaltır, depresyon ve pek çok hastalığa da iyi gelir.

Güneşin pırıl pırıl gökyüzünde ışıldadığı şu günlerde, bol bol güneşlenip kış için gerekli,  kaynağı güneş ışınları olan D vitaminini depolamaya ne dersiniz?

Güneş,   sağlığımız için çok gerekli olan D vitamini kaynağıdır, güneş ışığı ile temas sonucu deride ortaya çıkar ve karaciğerde depolanır.

Sağlıklı güneşlenmek mümkün mü?

Güneş ışınlarına fazlaca maruz kalındığında güneş yanıkları, cilt kanseri gibi olumsuzluklar gelişebilir, yetersiz güneşlenmede ise; D vitamini eksikliğine bağlı kemik, kas, kalp-damar hastalıkları, depresyon, diabetten obeziteye kadar özellikle de immün sistem (bağışıklık sistemi) hastalıklarında artış izlenmektedir.

D vitamini sentezlemede; UVB ışınları, açık bir havada, atmosfere dik açıyla geldiğinde etkilidir. Yararlı olan D vitamini sentezi için öğle saatlerinde güneşlenmek gerekir.

Ozon tabakasının delinmesi ile iyi filtre edilemeyen ve artan ultraviyole ışınları nedeniyle özellikle de güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde uzun süre güneşte kalmanın fayda yerine zarar vereceği endişesi ile güneşlenmeye karşı adeta fobi geliştirdik. Güneşin özellikle cilt kanserine neden olabileceği. Çok yüksek faktörlü koruyucu güneş yağları sürmeden güneşlenmemek gerektiği uyarıları ile güneşten adeta kaçar olduk.

Gerçekten önemli olan bu uyarıların biraz fazla abartılması sonucu. Ayrıca bu defa da pek çok kişi, D vitamini seviyelerinin yetersiz olduğu süreci yaşamaya başladı.

D vitamini seviyesi 20-50 ng/ml aralığında olanlar alt sınırda, 50-60 ng/ml aralığında olanların iyi durumda olduğu, 100 ve üzerindeki sonuçların ise toksik düzeyde olduğu kabul ediliyor.

UNUTMAYIN!

D vitamini ihtiyacı büyük oranda güneş tarafından karşılanır, bunun için ise günde 10 – 15 dakika güneş ışığı almak D vitamini sentezi için yeterlidir. Ten rengi koyu olanların açık tenlilerden daha fazla güneşte kalmaları gerekir. Güneşlenme sonrasında ciltte oluşan D vitamini emilimi için ılık su ile duş almak yetinmelisiniz, güneşlenme ertesinde sıcak su ile sabunlanmamak gerekir.

Şimdilerde ise uzmanların bu konuda dikkatinizi çekmek istedikleri nokta; güneş ışınlarından fayda sağlamak için sanıldığı kadar uzun süre güneşte kalmanızın gerekmediğidir. D vitamini sentezi için günde 15-20 dakika korumasız olarak güneşlenmek yeterli olmaktadır.

Güneş ışınlarının dik olarak geldiği saatlerde 12.00-14.00 arasında, sınırlı sürelerle, korunma olmaksızın güneş ile temas D vitamini depolamak için önem taşır, saat 16.00’dan sonra güneş ışınları ile D vitamini depolamanız mümkün olmaz.

Gerektiğinde D vitamini takviyeleri de alabilirsiniz

D vitamininin ciltten sentezlenmesi yaz aylarında artar, Ekimden Nisan ayına kadar güneşli günlerin az olması, cilt yüzeyinin kalın giysilerle örtülü olması nedeniyle azalacaktır. Kış aylarında bu durum göz önünde bulundurulmalıdır. Gerekirse doktor denetiminde D vitamini takviyelerine başvurulmalıdır. Yine de kış aylarında fırsat buldukça açık ve güneşli havalarda güneş ışınlarından faydalanabilirsiniz.

Buna ilaveten D vitamininden zengin bir diyetle beslenebilirsiniz. Sardalye gibi yağlı balıklar, yumurta sarısı, süt ve süt ürünleri, D vitamininin oldukça iyi doğal kaynaklarıdır.

 D vitamini ve kilo kaybı  

Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda; D vitamini eksikliği, diyabet ve metabolik sendrom gibi hastalıklar ve lipid düzensizliklerine ile ilişkilendirilmektedir. Hatta obezite ve D vitamini eksikliği arasında bir korelasyon olduğu görülmektedir. D vitamini kalsiyum emilimine yardımcı olur, bunun eksikliğinde adipoz (yağ) dokuda fazlalıklar (vücutta yağ depolama ) ile kalsiyum seviyeleri ilişkilendirilmiştir.

Yapılan çalışmalarda D vitamini ve kalsiyum takviyelerinin birlikte alındığı durumlarda; viseral yağ (karın içi yağ dokusu) oranında azalmanın, kilo kaybının daha belirgin olduğu gözlenmiştir.

D vitamini kaynakları; Güneşin ultraviyole ışınları cilt yağını D vitamini üretmesi için harekete geçirir. Onun dışında D vitamini, balık yağında, sardalye, uskumru, somon, ton balığında, yumurta sarısı, süt ve süt ürünleri, tereyağı, yulaf ezmesi gibi besinlerde bulunmaktadır.

D vitamininin ayrıca kolesterolü düşürücü ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır.

D vitamini, D2 vitamini şeklinde bitkilerde de bulunmaktadır. Ancak sadece hayvansal gıdalardan alınan D3 vitamini vücutta depolanmaktadır. Beslenmeyle D vitamini gereksinimini karşılamak oldukça zordur.

D Vitamini yağda eriyen vitaminlerdendir. Yüksek miktarlarda alınması toksik reaksiyonlara (zehirlenme) neden olabilmektedir.

Kalsiyumun kemiklere yerleşmesi için D vitamini gerekir.

D vitamini, bağırsakta kalsiyum ile beraber fosfor emilimini artırır. Aynı zamanda kemik sağlığı için de önem taşır. Ayrıca çocuklarda, gebelerde ve çocuklarını emziren annelerde D vitamini ihtiyacı artar.

Cam ultraviyole ışınlarını filtreler

Cam ultraviyole ışınlarını filtrelediği için gün boyunca evinizin, ofisinizin ya da aracınızın camından gelen güneş ışığının da D vitamini almanıza katkısı olmamaktadır.

HAZIRLAYAN

Banu Kazanç

Instagram

EYLÜL 2014

Kaynağı Güneş Işınları Olan D Vitaminini Depolamak İçin Güneşli Günleri Değerlendirmelisiniz

1
a