Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Kış Aylarında Metabolizmanızı Hastalıklardan Koruyarak Nasıl Kilo Verebilirsiniz

Ozon tabakasındaki değişiklikten dolayı artık yazdan birden bire kendimizi kışın ortasında buluyoruz. Bu ani değişiklikten de vücudumuz nasibini alıyor. Soğuk havanın etkisiyle metabolizma kendini koruma altına alır ve vücut soğuğa karşı kendini korumak için enerji yakmak istemez.

İnsan vücudu yağlanma isteği içerisine girer. Soğuğa karşı metabolizma kendini korumak için sürekli yeme ihtiyacı oluşturur. Kişiler diyet yapmakta zorlanabilmektedir. Diyet için şart olan suyu içmekte zorlanabilirler. Ayrıca kişiler kışın zamanı daha çok evlerinde yâda kapalı mekânlarda geçirdikleri için fiziksel aktivitelerin azalması ile kilo artışı olabilmektedir. Ani ısı değişikliği bizi lenf dolaşım bozukluklarına ve hastalıklara yakalanmaya açık bir duruma getiriyor. Özellikle enfeksiyon hastalıklarına. Kış aylarında metabolizmanız hızlanmakta; fakat buna karşılık vücut kendini korumak için fazla karbonhidratlı yiyecekleri yeme isteği içine girmektedir. Açlık hissi artmaktadır. Eğer kışın biz bu artan karbonhidrat ihtiyacını proteinli yiyeceklerle dengelersek hem iştahımızı kapatır, hem de metabolizmamızı çalıştırarak kilo veririz. Diğer taraftan aktivitemizi de mümkün olduğunca maksimuma çıkartmakta fayda vardır. Düzenli spor yapmaya özen gösterin spor metabolizmayı hızlandırmanın yanı sıra psikolojik olarak ta kişiyi rahatlatır.

Kış Aylarında Metabolizmanızı Hastalıklardan Koruyarak Nasıl Kilo Verebilirsiniz

Kış Aylarında Metabolizmanızı Hastalıklardan Koruyarak Nasıl Kilo Verebilirsiniz Bağışıklık sistemimizi diyet yaparken de korumamız çok önemli. Eğer enfeksiyon hastalıklarına yakalanırsanız metabolizmanız yavaşlar. Kilo veriminizde yavaşlamış olur. Bunu önlemek için;

Günde 1000 mg C vitamini tabletlerinden alın. Örneğin suda eriyen C vitamini tableti.
En az iki öğün bol limonlu (limon C vitamininden zengindir )salata yemeye özen gösterin
Bağışıklık sisteminizi güçlendiren C, A, D, E ve B6 vitamini içeren yiyecekleri tüketin bunlar; D Vitamini için, süt, peynir ve balık. E Vitamini için; günde 5 ceviz, zeytinyağı (salatalarda ) tam buğday ekmeği. A Vitamini için, kayısı, brokoli, pırasa. C Vitamini için portakal, greyfurt, kivi, maydanoz, roka, limon, kuşburnu, yeşil sivri biber yiyebilirsiniz.

Kış Aylarında Metabolizmanızı Hastalıklardan Koruyarak Nasıl Kilo Verebilirsiniz

Kış aylarında İyi ayarlanmış bir beslenme programı ile kesin kilo verimi mümkündür. Kilo almamak hatta kilo verebilmek için kışın uygulamamız gereken beslenme programı şu şekilde olmalıdır;

1-Açlık duygusunu bastırabilmek ve yiyebiliyorum duygusunu yaratabilmek için en az 5–6 öğünde beslenin.

2-Kış aylarında kan şekerini kontrol altında tutabilmek çok önemlidir. Bunun için mönünüzde proteinden zengin yiyecekler olmalıdır. Bu yiyeceklerden; et, balık, tavuk, yoğurt ve sütü sayabiliriz. Ayrıca aşırı açlık hissediyorsanız mönünüzde proteinli yiyeceklerle karbonhidratlı yiyecekleri karışık yiyiniz. Et, balık, tavukla birlikte ekmek ya da çorba olabilmektedir. Yâda et, balık ve tavukla birlikte bulgur pilavı yiyebilirsiniz.(Bulgur hem vitamin değeri, hem posa içeriği hem de kan şekerini kontrol altında tutabilmek adına faydalı bir yiyecektir)

Ara öğünlerde yoğurt+meyve
Peynir+bol tahıllı ekmek
1 tost
Süt+diyet bisküvileri tercih edebilirsiniz.

Kış Aylarında Metabolizmanızı Hastalıklardan Koruyarak Nasıl Kilo Verebilirsiniz 3-Bağışıklık sisteminizi korumakta metabolizmanız için çok önemlidir. Metabolizmanın iyi çalışması için C vitamini yönünden zengin besinleri tercih edin. Portakal, mandalina, greyfurt, kivi, biber, soğan, sarımsak bol miktarda yiyebilirsiniz.

4-Mide, barsak sisteminin iyi çalışması için sıcak sıvılar içiniz. Suyu da mümkün olduğunca sıcak içmeye çalışın. Kış olsa da susamasanız da 2–2,5 lt. su içiniz.

Sıcak bitkisel çaylarda kullanabilirsiniz. En çok rezene, adaçayı ve yeşil çayı öneririm. Yâda suyu kant şeklinde limonlu içebilirsiniz. Ayrıca sıcak içecekler kışın mide ve barsak sistemini yumuşatıp sindirimi kolaylaştırarak kabızlığı önler.

5-Gece evde oturmaları uzun olduğundan atıştırma alışkanlıklarınıza dikkat edin. Gece öğününüzde açlığınızı bastırmak için meyveli yoğurt,1 bardak sıcak süt(içine bir miktar kakao atabilirsiniz)1 çay bardağı leblebi,2 grisini+peyniri tercih edebilirsiniz.

6-Kilo veriminizin devam etmesi ve açlığınızın bastırılması için haftada 3 gün öğle öğününde bulgur pilavı yâda makarna yemelisiniz.

a