Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Kurban Bayramında Beslenme

Kurban bayramında aşırı et tüketimi çeşitli sağlık sorunlarına neden olacağı için eti fazla kaçıranların bol sıvı ve C vitamini tüketmelerini öneririm.

Et tüketiminin artmasına bağlı olarak kalp-damar hastalıkları ve gut hastalığı riski artar. Özellikle damar sertliği ve gut hastalığı bulunan kişilerin et tüketiminde aşırıya kaçmamaları gerekir.

Bazı kesimlerde bayram boyunca sabah kahvaltısı da dâhil bütün gün et tüketildiğinden. Özellikle damar sertliği, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı bulunan kişilerde. Vücuttaki yağ oranının yükselmesi beyin kanaması, kalp krizi gibi sonuçlara yol açabilir.
Et yenildikten sonra kana geçtiğinde yağ seviyesini yükseltir. Özellikle damarlarında daralma olan kişilerde bu durum daha etkilidir. Kandaki yağlar söz konusu damarı ya patlatır ya da daha fazla daralmasına sebep olur.

Kurban Bayramında Beslenme

Kurban bayramı boyunca ana öğünler ağır olacağı için kahvaltıda sadece meyve yâda süt + cornfleks ile beslenilmelidir. Kavurma yâda kırmızı et öğle öğününde yenilmektedir, akşam ise sadece balık ya da sebze tüketilmelidir.

Etin yapacağı toksin etkisini azaltmak için bol miktarda meyve tüketilmelidir. Bayramda yenilecek tatlının örneğin baklava; 16.00–17.00 saatleri arasında yenilmesi ve 3–4 dilimi geçmemesi gerekir. Bayramda su tüketiminizi de arttırmanız gerekir Günde 2–2,5 lt. su içmelisiniz.

Kalp-damar hastaları eti öğle öğününde ızgara olarak tüketmeliler, diğer öğünlerinde ise omega -3 ten zengin olduğundan mutlaka balık yemeliler. Tansiyonda değişiklikler olacağından ara öğünde potasyumdan zengin 1 tane muz yiyebilirler. Diyabet hastaları da su tüketimini arttırıp günlük tüketimi 2–2,5 litreye çıkartmalılar.

Kurban Bayramında Beslenme

Kolesterolü fazla olan kişiler için kolesterolü en çok arttıran yiyecek peynirdir. Kırmızı et ikinci sırada gelir. Alınan kırmızı etin vücuda zarar vermemesi için N–3 zengini balıketi ile desteklenmesi gerekir. Ana öğünlerde etle birlikte bol limonlu çiğ sebze (salata ) tüketilebilir.
Kilosunu korumak isteyenler bayramda aşırı yemek yerlerse, üzülmesinler çünkü hemen kilo almazlar. Ertesi gün suyu fazla içip protein ağılıklı bir beslenme uygularlarsa fazla enerji yağa dönüşmeden vücuttan atılacaktır. Diğer yandan karışık yemek çeşitleri ve tatlılar ile keyifli bir bayram geçirip rahat rahat her şeyin tadına da bakabilirsiniz.

Karışık beslenmede vücut şu reaksiyonu verir; lenf dolaşımı bozulacaktır. Vücut geçici süre su toplayacaktır ve yalancı bir kilo alma kendini gösterecektir. Bu beslenme tarzı birkaç gün sürdürülürse kilo alma söz konusu olur. Fakat tedbir alınırsa yani ertesi gün su miktarını arttırıp, protein ağırlıklı beslenilip (balık ve tavuk) ve günde 1000 mg. C vitamini takviye edilirse kilo alınmaz.

Banu Kazanç

Instagram

a