Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Şeker Ve Tansiyon Hastalarının Oruç Tutarken Dikkat Etmeleri Gerekenler

Regli dönemi öncesinde bütün kadınlarda regli öncesi sendromu ağır geçer. Kadınlar kendilerini aşırı sinirli, asabi, şişkin, aşırı kilolu hatta çok çirkin bile hissedebilirler. Regli öncesinde alınan besinlerin iyi seçilmesi bu sendromu ciddi bir şekilde hafifletir.

Regli döneminde alınan kilo yağ değil hormonal değişim olarak vücudun su toplamasıdır. Yine bu dönemde hormonal değişime bağlı olarak sıkça kabızlık görülür, kabızlıkta karın bölgesinde şişkinlik ve rahatsızlık yapacağından kilo aldığınızı zannedebilirsiniz. Reglinin 3. gününden sonra 3 gün içerisinde vücut topladığı suyu atar ve normal kilonuza dönersiniz. Regli dönemi öncesi tatlıya eğilim artar. Bunun sebebi de östrojen hormonunun azalmasıdır. Östrojen hormonu azalınca kan şekerinde düşmeler oluşur dolayısıyla bu da hem iştahı arttırır hem de tatlıya eğilimi arttırır. Bu dönemde karbonhidrat ağırlıklı yemeniz kilo almanıza neden olacaktır. Tam tersi glisemik indeksi düşük, protein ağırlıklı beslenmelisiniz. Protein içeren yiyeceklerin glisemik indeksi düşük olup tokluk hissi yaratır. Bu dönemde özellikle kırmızı et ağırlıklı beslenin.

Şeker Ve Tansiyon Hastalarının Oruç Tutarken Dikkat Etmeleri Gerekenler

  • Meyvelerden = Bu dönemde potasyumdan zengin meyveleri yemenizde fayda var. Potasyum vücutta su tutulumunu engeller. Regli öncesi şişliklerinizi azaltır. Potasyumdan zengin meyveler; muz, kavun,  portakal, greyfurt’u sayabilirim.
  • Sebzelerden = Sebzelerin en önemli özelliği vücuttaki şişkinlikleri atmasıdır. Özellikle yeşil sebzeleri bol yemeye özen gösterin. Vücuttaki ödemi atan en önemli sebzelerden, kereviz, ıspanak, fasulye, soğan, marul, maydanoz, tere, özelliklede kabağı sayabiliriz.
  • Balık yemeyi unutmayın = Balık Omega–3’ ten zengin olup lenf dolaşımını düzene sokarak vücudunuzda oluşan şişkinliği atacaktır. Ayrıca Omega-3’ün sinir sistemini rahatlatma özelliği vardır. Bunun için somon, ton balığı, uskumru, sardalye yemeye özen gösterin.
  • Kırmızı et yemeyi unutmayın = Regli olduktan sonra bir öğün sevdiğiniz kırmızı eti tüketin. Bu ister antrkot ister köfte ister biftek ister bonfile olsun.
  • Kadınların en büyük sorunlarından biri demir eksikliği anemisidir. Anemiyi de tetikleyen neden ise her ay olunan regli dönemidir. Bu sebepten dolayı kadınların regli döneminde 1 öğün kırmızı et yemesi şarttır.
  • Magnezyum ağırlıklı da beslenilmelidir. Magnezyumdan zengin gıdalar; brokoli, kabak, et, süt, balık, tam tahıllı ekmek, günde 15 adet olacak şekilde bademi sayabiliriz.
  • Kabızlığı önlemek için kahvaltıda sütle birlikte müsli, 1 çorba kaşığı katan tohumu,2 çorba kaşığı yulaf ezmesi ve 4 kaşık müsli karışımını yiyin. Ara öğünlerde ise incir ve kayısı tüketin.
  • Reglide oluşan ödemden kurtulmak için bol su için, tuz tüketmeyin, tarçın ve karanfil çayı için, bol maydanoz yiyin, kabuklu armut yiyin ve günde 3 fincan yeşil çay için.

 

Banu Kazanç

Instagram

0
a