Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Tatilden Hemen Sonra Diyet Yapmanızı Önermiyorum

Tatilinizi değişik aktivitelerle  geçirdiniz , rutininiz değişti “raydan çıktınız”uyku saatleriniz, yemek saatleriniz ,yiyecek seçimleriniz, hepsi şehir yaşamınızdan farklıydı ve tatil bitti ,geri döndünüz, yeniden başlamaya odaklanmak için; kendinize öncelikle hafif bir geçiş dönemi şansı tanımalısınız. Özellikle de kilonuzda biraz artışı hissetseniz bile hemen kendinizi sıkı kurallar ve sınırlamalarla kısıtlamaya çalışmayın.

Bir daha tatil yapmanıza aylar aylar var, düşüncesi moral değerlerinizi  etkiler

Tatil çok güzeldi ve yeni bir tatil için uzun bir süre beklemem gerekecek düşüncesi sizi isteksiz yapar.
Tatile çıkarken pek çok sorununuzu geride bırakmıştınız. Şimdi onlarla tekrar yüz yüze geleceksiniz. Eski, alışıldık düzene geri döndüğünüzde hemen adapte olamayabilirsiniz. Hatta pek çokları, tatil sonrası görülen yorgunluktan yakınırlar. Bu fiziksel değil de moral değerler açısından hissedilen bir yorgunluktur. Tatilin gelişi güzel yaşamına uyum sağlayan beden saati de eski düzenine en erken birkaç gün içinde dönecektir.

Tatilden Hemen Sonra Diyet Yapmanızı Önermiyorum

Birçoğumuzun tatilden döndükten sonra, tartıda gördüğümüz değerlerden hoşlanmayacağı aşikardır. Hemen paniğe kapılmayın. Tatilde kilo almanın dışında, vücudunuz farklı iklimden ya da seyahat koşullarından etkilenmiş ve su tutmuş  olabilmektedir. Uzun yolculuklarda hareketsiz nedeniyle vücutta ödem oluşabilmektedir. Bağırsak düzeninizi etkilemiş olabilmektedir. Kabızlık sorunu nedeniyle de kilo artışınız olabilmektedir. Tatil süresince aldığınız alkollü içecekler vücutta ödeme neden olur. Bütün bu saydığımız nedenlerle tartının ibresi tahmininizden fazla kiloları gösteriyordur, takip eden günlerde  vücut ödemi atar ve  normale döner.

Tatilden döndükten sonraki kesinlikle ilk gün tartıya çıkarak güne başlamayın, tartılmayın, ertesi günü bekleyin. Yine de bir uyarı yapmak isterim; bu arada kendinizi tatil sonrası depresyonuna kaptırıp,bol karbonhidratlı,yağlı,şekerli yüksek kalorili besinlerle avutmaya da kalkışmayın,  bu; birkaç kilo daha alıp  işi daha zorlaştırmak olur.
Kendinizi fiziksel ve zihinsel olarak diyete hazır hissetmelisiniz

Eğer tatilde çok fazla kilo almadıysanız işimiz daha kolay olacaktır. Haftada üç gün her öğünde ağırlıklı olarak proteinlere yer vermek (et /tavuk /balık/ yumurta), diğer günlerde ise en az bir öğün protein ile beslenmek,karbonhidratları daha çok öğle öğününde tüketmek, su tüketimini arttırmak  ve tuzu kısıtlamanız ,kısa sürede eski formunuza dönmenizi sağlayacaktır.

Tatilden Hemen Sonra Diyet Yapmanızı Önermiyorum

Balık ve deniz ürünleri, yağsız et, yumurta ve tavuk eti gibi kaliteli protein kaynakları sizi daha uzun süre tok tutar  ve metabolizmanızı hızlandırır.

Sebze ağırlıklı beslenmeye, ağır ve yağlı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmaya, öğün atlamamaya, azar azar ama sık sık yemeye özen göstermelisiniz.

Ana öğünlere ilave edeceğiniz birkaç küçük öğün ile  kan şekerini dengeleyerek iştahınızı  kontrol edebilirsiniz.Ara öğünler, metabolizma hızını artırmanın yanı sıra , kan şekerini dengede tutar, çabuk acıkmayı ve bir sonraki öğünde çok fazla yemeyi engeller.

Tatil ,yeme-içme-alkol alma-sosyalleşmenin yoğun olarak yaşandığı günlerdir. Şimdi ise karbonhidratlı besinlerin neden olduğu şişlerden,şişkinliklerden kurtulmak için; özellikle rafine,işlenmiş  karbonhidratları azaltıp,proteinleri arttırarak,vücudun su atımını desteklemelisiniz. Salatalık, kereviz, marul ve lahana vücudu toksinlerden arındırmak için iyi seçeneklerdir. Greyfurt ve limon da faydalı  metabolik uyarıcılardır. Süt ürünleri içindeki kalsiyum da kilo vermenize yardımcı olacaktır. Günde 3 porsiyon süt, ayran, yoğurt, kefir, probiyotik yoğurt, şeker içermeyen meyveli yoğurtlar gibi süt ve süt ürünleri tüketebilirsiniz.  Posa tok hissetmenizi, kan şekerinin hızla yükselmesini engeller , beslenmenize bol bol yeşillik ilave etmelisiniz.

Tatilden Hemen Sonra Diyet Yapmanızı Önermiyorum

Su ile metabolizmanız hızlanır. Vücuttaki ödemin atılmasına yardım eder. En doğal ve etkili ödem atma yolu su içmektir.
Su kalorisiz, en kolay bulunan yan etkisi olmayan mükemmel bir içecektir. Yemeklerden önce soğuk, ılık ya da sıcak her ne biçimde olursa olsun mutlaka su içmelisiniz.

Tatil süresince muhtemelen fiziksel aktivitelerinizi arttırmışsınızdır, döndüğünüzde açık havada yürüyüşlere devam etmelisiniz. Önceleri haftada 3 gün 30 dakika olarak başladığınız yürüyüşlerinizi ilerleyen günlerde performansınıza bağlı olarak arttırabilirsiniz. Böylelikle stresle baş etmenizin yanında  uykunuz da düzene girecektir.

Banu Kazanç

Instagram

0
a