Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Tüp Bebek Tedavisinde Olan Annelere Öneriler

Tüp Bebek Tedavisinde Olan Annelere Öneriler

1- Tüp bebek tedavisinde başarılı olmanın birinci şartı bol su içilmesi günde 2,5–3 lt.

2- Üreme sistemine zarar veren alkol ve sigara kullanılmamalıdır.

3- Suni tatlandırıcı kullanımının bırakılması bu dönem için önem taşımaktadır. Tatlandırıcılar diyet programında kullanılabilmektedir. Fakat tüp bebek tedavisinde kullanılmamalıdır.

4- Çay ve kahve tüketimi azaltılmalı hatta kahve kesilip çayı çok seviyorsanız eğer çayın çok az içilmesi gerekli(çok açık çay)

5- Özellikle sigaradaki nikotin yumurtalıklardaki genetik anormalliğin artmasına sebep oluyor. Hatta bu duruma bağlı erken menopoz bile görülebiliyor. Sigara içen kadınların gebe kalma oranı içmeyenlere göre daha düşük.

6- Hep şişmanlıktan bahsettik. Tüp bebek tedavisinde kadının ideal kilosunun altında da olması risk taşıyor. Eğer anne adayı çok zayıfsa kilo alacak şekilde bir beslenme programı uygulanmalıdır. Anne adayı bu dönemde kilo alabilmek için B kompleks vitamin ve balık yağı takviyesini almaktadır. Her gün 1 tablet olarak almalıdır.

7- Gebelik öncesi tedavide ayrıca anne adayının folik asit alması, folik asitten zengin besinlerle beslenmesi şart; folik asit yeşil yapraklı sebzelerde, fındık, badem ve baklagillerde yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Bu yiyeceklerin miktarları da önemlidir aşırıya kaçmadan tüketilmelidir. Haftada 3 kez kuru baklagil, haftada 50 gr. badem, haftada 50gr.fındık yenilmelidir.

8- Tüp bebek tedavisinde iyi kaliteli bir uyku ve haftada 3 defa yapılan düzenli yürüyüşte önemlidir.

9- Bol miktarda kivi, limon, portakal, mandalina, biber yiyin. C vitamininden zengin bu gıdalar seks hormonlarının iyi çalışmasını sağlar.

10- Bezelye, brokoli, havuç vitamin ve mineral açısından zengin sebzeler olduğundan günde 1 havucu salatada; bezelye ve brokoliyi de zeytinyağlı sebze olarak tüketilmesini öneriyorum.

11- Pişirme tekniği en uygun ve yüksek şekilde vitamin, protein, mineral alınması için çok önemli. Kızartmalar yerine ızgara veya fırında az yağlı pişirilmiş yemekleri tercih edin. Makarna ya da sebzelerin haşlama sularını dökmeyin. Az suda haşlama ile besinleri pişirin.

Banu Kazanç

Instagram

a