Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yaz Diyeti

Yaz Diyeti

Bahar ayları yaklaşan yaz günlerinin habercisi. Havaların ısınması ile üzerimize giydiğimiz daha ince giysiler, kışın aldığımız kiloları acımasızca gözler önüne seriyor. Deniz kıyısında giyeceğimiz mayoları hayal ederken. Hemen etkili kilo kaybı için diyet programı araştırma ve uygulamanın telaşı başlıyor.

Aslında hava koşullarındaki değişimler aynen metabolizmaya da yansıyor,  lenf dolaşımı ve ruh sağlığımız, yeme alışkanlıklarımız bu durumdan etkileniyor. Özellikle bahar aylarında bağışıklık sistemi zayıflıyor isteksizlik, güçsüzlük, uykusuzluk ve yorgunluk hissediliyor. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ile daha az enerji tüketmek için vücut kendini korumaya alıp metabolizmamızı yavaşlatıyor.

Bahar aylarındaki mevsim geçiş sürecini sağlıklı ve zinde geçirip yaza fit girebilmemiz. Metabolizmamızı hızlandırmamız için önerimiz güne iyi bir kahvaltı ile başlamanızdır. Ekmek ve peynirin yanı sıra haftada 3 gün yumurta yemeniz sizi daha tok tutacaktır. Aynı zamanda enerjik hissetmenizi sağlayacaktır. Yeterince su içmemek yorgunluk ve isteksizlik yaratır. Günde 2,5 – 3lt su tüketmeyi hedefleyin, su bağışıklık sistemini güçlendirir. Metabolizmayı hızlandırır, yağların vücuttan atılmasını sağlar. Vücudun su tutmasını önler.

Yaz Diyeti

Fit ve zinde olmak için özellikle temiz havada bol bol yürüyüş yapmalısınız. Ayrıca bunu egzersizle desteklemelisiniz.
Yapacağınız egzersiz metabolizmanızı hızlandırmanız yanında birkaç gün geçtikten sonra iştahınızın da azalması içinde etkili olacaktır. Beslenme sisteminizi az ama sık yeme üzerine kurmalısınız. Unutmayın sık öğünlerde küçük porsiyonlar, açlık krizlerine bağlı atıştırma krizleriniz önleyecektir. Aynı zamanda kan şekerinizi de dengeler. Beyaz un, kek, mısır, çay şekeri, bal, patates, makarna gibi glisemik indeksi yüksek, hızla kana karışan ve kan şekerinizi hızla yükseltip bir süre sonra tekrar acıkmanıza neden olacak bu yiyecekleri çok sınırlı tüketmeye çalışın. En azından bu yiyecekleri yerken yanında süt, yoğurt, ayran gibi proteinli bir yiyecekler eklerseniz, insülin hormonu daha kontrollü salgılanabilecektir. Ve kan şekeriniz düzenli olabilecektir. (Makarna+yoğurt -Kek+1 bardak süt gibi) Yine Kan şekeri kontrolü ve şeker ihtiyacını karşılamak için kivi, elma, çilek, portakal, armut gibi meyveleri ara öğünde tüketebilirsiniz.

Makarna ve bulgur pilavı gibi karbonhidrat yiyecekleri sadece öğle yemeğinde tüketin, akşam öğününde et, tavuk, balık gibi proteinli yiyecekleri seçmek daha doğru olur. Diyet sırasında aldığınız proteinli yiyeceklerin kalitesine dikkat edilmesi gerekir, aynı zamanda çeşitlilikte önem taşır,  bir gün balık,  diğer gün tavuk, daha sonraki gün de et yemeye özen gösterin. Özellikle posalı yiyecekler ile beslenmek (sebze, meyveler, tam buğday ve çok tahıllı ekmekler gibi), bağırsakların çalışmasını sağlar. Bunun için brokoli, brüksel lahanası, karnabahar ve havucu tercih edebilirsiniz.

Bahar döneminde soğuk algınlığı şikâyetleri artar, diyet yaparken C vitamini yüksek kivi, portakal, biber, maydanoz, yeşil salata yemeye çalışın.

Yaz Diyeti

Aşırı kahve içmek, aşırı asitli içecekleri kilo vermenizi negatif etkiler. Sizlere günlük önerim kahveyi maksimum 2  fincanda tutmanız olacaktır.  Vücudun su toplamaması için ekstra tuz almamalıyız. Hava değişimine bağlı olarak vücutta su toplanmasını önlemek için su atmamızı destekleyecek maydanoz, soğan, marul, biber, roka ile salatalar hazırlayabilir bunları aşırı kalorili soslar yerine baharatlar ve limon ile tatlandırabiliriz, bir tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde zeytinyağı ilave edebiliriz.

Tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği, çok tahıllı ekmeği tercih edin. Mercimek, baklagiller, çiğ havuç, et, balık, tavuk, kahvaltıda süt ile birlikte yulaf ezmesi, yoğurt da metabolizmanızı hızlandırır.  Çikolata yemek istediğiniz de (haftada 2 defa) bir parça siyah çikolatayla yetinmelisiniz.

Diyet yaparken uyku düzeninize de dikkat etmelisiniz, uykusuzluk ve aşırı uykuda metabolizmayı yavaşlatıyor.
Uzun süreli şok diyetlerden kaçınmalısınız. Kalorisi çok düşük, aynı yiyeceklerin tüketilmesine dayalı şok diyetler ile vücuttan yağ değil su kaybediyorsunuz, bu tür diyetler,  daha az çalışan metabolizmanız nedeniyle kısa zamanda verdiğiniz bütün kiloları hızla geri alımıza da neden olacaktır. Bu nedenle yoyo sendromo yaşamayın. Sabırlı ve kararlı olun. Uzun sürede etkili kilo vereceğiniz sağlıklı ve dengeli diyetleri tercih etmelisiniz.

 

a