Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Sonbaharın Favori Sebzesi Lahana

Kilo  vermek  ve   sağlıklı beslenmek istiyorsanız lahana yemelisiniz. Lahana, kat kat yaprakları olan, özellikle soğuk mevsimde sonbahar ve kış aylarında   yetişebilen,  oldukça ucuz , sağlıklı bir sebzedir.  Hücre yenilenmesinde etkin olan lahana, içerdiği antioksidanlarla vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.. Ayrıca  kanı temizleyip cildi güzelleştirir, diüritiktir, vücuttaki suyu ve toksinleri,    dışarı atar. Vücuda olağanüstü yararlar sağlayan bu  sebze , gün geçtikçe daha az tüketiliyor,pek fazla çeşidi bilinmiyor. Türk mutfağında lahanalar en çok  sıcak yemek olarak tüketilmekte, kapuskası, etli, ve zeytinyağlı sarması çiğ olarak ise salatası ve turşusu yapılmaktadır Yapılışı biraz zahmetli olan dolması daha çok sevilerek tüketiliyor. Bir de pişirirken çıkardığı koku  sevilmiyor..

Sağlığa olan yararları

Lahana , antosiyaninler ile kansere karşı koruyucudur.

Lahana, yeşil, mor ve beyaz gibi pek çok çeşidi üretilir. Parlak renkli, mor lahananın içeriğinde kanser riskini azaltmada yardımcı. Genellikle mavi, mor ve kırmızı bitkilerde bulunan antioksidan türü olan antosiyaninler bulunur.

 

Lahana düşük kalori ve düşük karbonhidrat içeriği ile kilo verme proğramlarında önerilir,bel çevresini inceltmede etkilidir.

Kalorisi düşüktür, 100g porsiyonunda 25 kalori vardır. Lahana iyi bir lif kaynağıdır. doymuş yağ ve kolesterol oranı çok azdır. Bu özelliği ile kan basıncını düşük tutmada katkısı olur.Kardiyovasküler hastalık riskini azaltır. Ayrıca  kan dolaşımında  karbonhidrat emilimini yavaşlatarak kan şekerini dengeler. Lahana, lifli yapısı ile uzun bir süre sizi tok tutar. 

Lahana folat için iyi bir kaynaktır

Folik asit,  bebek bebek bekleyen annelerin beslenmesinde, bebeğin doğum kusurlarını önlemek açısından önem taşır. Hem de gereksiz kalori almadan tokluk sağlar.Değişik pişirme önerilerine göz atmalısınız;  örneğin kinoa ile birlikte pişirdiğinizde yemeğinizin protein değerini de yükseltirsiniz.

 

Lahana sağlı bir vücut için gereklidir,bağışıklığı artırır

Lahanada bulunan fitobesinler, antioksidanlar ,  bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ,toksinlerden arınmayı sağlar ve  serbest radikal hasarına karşı hücreleri koruyucu rolü olur. . Lahana vitamin C ve vitamin K için de  iyi bir kaynaktır. C vitamini ,vücutta kolajen yapımına  yardımcı olur;   K vitamini  ile kemikleriniz güçlenir, miyelin kılıfın çevrelediği sinirlerin hasar görmemesine katkı sağlar, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Enflamasyon ve serbest radikallerin zararlı etkilerinden vücudunuzu korur.

 

Lahana bünyesinde pek çok vitamin ve minerali barındırır

B1, B2 ve B6 olmak üzere metabolizmayı destekleyen besinlerin iyi miktarda içerir .Buna ek olarak, kalp ritmi ve kan basınç kontrolünü sağlayan kalsiyum, potasyum, fosfor, manganez, demir ve magnezyum gibi elektrolitler ve mineralleri içinde iyi bir kaynaktır.

 

Lahana sulforaphane içerir.

Lahanada bulunan  anti-kanserojen özelliklere sahip  olan glukozinolatlar, sülfür tabanlı bileşiklerini ihtiva etmektedir, Sülforafan hücrelere zarar veren serbest radikalleri etkisiz hale getiren ve kanser riskini azaltan enzimlerin vücutta üretimini arttıran bir kimyasaldır.

 

Lahanada anti-inflamatuar etkisi bilinen Glutamin içerir.

 

Glutaminin oldukça güçlü bir anti-inflamatuar özelliklere sahip olan bir amino asittir.

 

 

Nasıl tüketelim

Çiğ olarak tüketmeniz daha da sağlıklı olur. Lahanaları çiğ olarak ince ince doğrayın üzerine maydanoz doğrayabilirsiniz. Yada havuç rendeyeleblirsiniz. Çok az zeytinyağı  , tuz, pul biber ve limon eklediğinizde kesinlikle harika lezzeti olan bir salata oluyor

 

Uyarı:

Birçok sağlık yararları rağmen, tiroid sorunları ile karşı karşıya olan insanların. İyot emilimini engellediği için lahanayı tüketirken miktarları konusunda dikkatli olmaları gerekir.

Pişirirken kokuyu en aza indirmek için mümkün olduğu kadar az su ile   hızla  pişirmelisiniz.. Ayrıca kokuyu azaltmak için pişirme suyuna bir çorba kaşığı sirke eklemek,lahanayı pişireceğiniz tencerenin içine, biraz ekmek içi koymak, bir elmanın kabuğunu pişme suyuna katmak  sıklıkla  öneriliyor.

 

Lahana turşusu ,fermente bir besin olduğu için faydalı bakteriler olarak anılan probiyotikleri içerir. Probiyotikler, sağlıklı sindirim sistemini destekler  bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.  Eğer sağlıklı bir kiloyu korumak için çalışıyorsanız, karışık yeşil salata içine lahana turşusunu eklemeyi deneyin…

 

LAHANA ÇORBASI DİYETİNİ ÖNERMİYORUM

Lahana ,oldukça yararlı düşük kalorili neredeyse hiç yağ içermeyen bir sebze  ama kür halinde uygulandığında vücudunun ihtiyaçlarını karşılamıyor,vücuda yeteri kadar  protein, karbonhidrat ve yağ sağlamaktan   uzak, dengeli olmayan  bir beslenme modeli . Yağ içermemesi yağda eriyen vitamin emilimi açısından başlı başına bir sorun oluyor. Kaybedilen  kilonun büyük bölümü, vücut için gerekli olan su ve minerallerden oluşuyor  ayrıca vücuttan  yağ dokusu yerine  kas kütlesi kaybediliyor.Bütün şok diyetlerde olduğu gibi sağlığınızı olumsuz yönde etkiler.

 

HAZIRLAYAN

Banu Kazanç

Instagram

EKİM 2014

0
a