Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Sağlıklı Yaşam Salatalık ve Domates

Salatalık & Domates  Düşük kalorisi ile diyet menülerin birlikte anılan favori ikilisidir.

 

Yaz aylarında beslenmenize ilave ettiğiniz salatalık ve domates, yüksek oranda su içermesi ile serinletici ve nemlendirici bir özelliğe sahiptir.

 

SALATALIK

Bünyesinde A vitamini, B1, B6, C ,D, Folat  gibi pek çok vitamin barındırır. Mineraller  yönünden de  oldukça  zengindir, içeriğindeki kalsiyum, magnezyum, potasyumdan oranları  oldukça yüksektir. Yüzde 96 sı su   olan salatalık, özellikle sıcak günlerde serinlik veren ,vücudun su ihtiyacını karşılan, bir o kadar da kalorisi düşük olan  kabakgillerden bir sebzedir.

 

Salatalığı kabukları ile tüketmelisiniz

Kabukları ile birlikte tüketildiğinde lifli yapısı sindirime yardımcıdır, Kabuğu, deriyi dolgunlaştıran, kırışıklığı önleyen kolajen olan silis içerir . Salatalık, bağ dokuları güçlendiren özelliğini  içeriğindeki silis den alır.

Kabukları ile tüketirken iyice yıkamaya özen göstermelisiniz.Organik olmasına dikkat edin, normal salatalıkların dış yüzeyi raf ömrü uzasın diye koruyucu maddelerle kaplanır.

Salatalık vücudu  toksinlerden arındırır

Salatalık,  vücudun kan pH düzenleyen ve asitliğini nötralize eden yüksek alkalin seviyesine sahiptir.

 

Salatalık mükemmel detoks sağlar, vücudun birikmiş toksinlerinden den temizlemesine yardım eder. Birçok durumda, salatalık ürik asidi nötralize eder, artrit  tedavisinde  etkisi olur.

 

Kullanımları sadece gıda olmakla sınırlı değildir .Ayrıca cilt üzerindeki yararlı etkileri vardır, nemlendirme özelliği taşır. Askorbik asit ve kafeik asit vücuttan su kaybını önleyen ve salatalığın bünyesinde bulunan   iki önemli bileşiktir.

 

Salatalık diyabetik hastalar için de yararlıdır. Salatalığın Glisemik İndeks çok düşüktür Salatalık, insülin üretimi sırasında beta hücreleri tarafından gereken bir hormona sahiptir…

 

Salatalık ısıya karşı çok duyarlıdır,serin bir yerde saklanması gerekir. Satın aldıktan sonra  bir veya iki gün içinde tüketmeye çalışın, bir haftada gibi bir sürede  gevrekliklerini kaybederler.

Salatalık, dilimlenmiş ,doğranmış veya çubuklar halinde çeşitli şekil ve boyutlarda kesebilirsiniz. Turşusu da pek sevilerek tüketilir.

 

DOMATES

Domatesin sağlık yararları saymak istersek; görme fonksiyonun üzerinde olumlu etkileri, mide sağlığı ve düşük kan basıncı sağlamasının yanı sıra diyabet, cilt problemleri ve idrar yolu enfeksiyonlarına  yardımcı olduğunu sıralayabiliriz. Ayrıca, domates, sindirimi rahatlatmak, kan dolaşımını uyarmak, kolesterol düzeylerini düşürmek, sıvı dengesini iyileştirmek, böbrekleri korumak, vücuda detoks etkisi ile toksinlerden arındırmak, erken yaşlanmayı önlemek ve enflamasyonu azaltmak gibi pek çok  yararlarını ekleyebiliriz.

 

Domates antioksidan özellik taşır.
A ve C vitamini kansere neden olan serbest radikallere karşı hareket eden doğal bir antioksidanlardır  .Domates,bol miktarda A ve C vitamini vitamini  ile cildi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı korumaya yardımcı Beta-karoten ayrıca etkili bir antioksidan olan likopeni,  yüksek oranda içerir.

Dometes bünyesinde pek çok vitamin ve mineral bulunur

Domates, A, C, K, folat ve potasyum ,tiamin, niasin, B6 vitamini, magnezyum, fosfor ve bakır için iyi bir kaynaktır.  Özellikle lif açısından zengin olan domates, sindirimi kolaylaştırır. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur ve kabızlığı giderir.

 

Domatesin bünyesinde ki potasyumdan ötürü ,yüksek kan basıncını düşürmek ve kalp hastalığı riskini azaltmak  için önerilir. Domateste yüksek kolesterol düzeylerini düşürmek için güvenli bir yol olarak önerilen niasinin de (B3 vitamini) bulunur. Ayrıca içeriğindeki  B6 vitamini ve folat, homosistein düzeylerini düşürmede yardımcı olur.(Yüksek homosistein düzeyleri ,damar çeperine zarar verebilir ve kalp-damar hastalıkları için önemli bir risk faktörüdür.) Kanın pıhtılaşmasında ve kanama kontrolünde, kalsiyum ile birlikte kemik sağlığını teşvik edici,sertleştici özelliği olan osteokalsini harekete geçiren  K vitamini ,domateste bol miktarda bulunur.

 

Domates ve salatalığın  şimdilerde seralarda  yıl boyunca, yaygın olarak birçok çeşidini bulmak mümkün olsa da  siz yine de mevsiminde yetişenleri  tercih etmelisiniz.

 

Kullanıldığı yerlere gelince; domates, hemen hemen her yemeğe yakışır, makarnalar, pizzalar, ketçap, çeşitli içecekler ve akşam yemeği ,kahvaltı dahil tüm öğünlerde bir lezzet unsuru olarak eşlik eder.  Günlük  beslenmenizde domates ile bir çok alternatif oluşturabilirsiniz ;
Atıştırmalık olarak,kahvaltıda peynirin yanında, salatada, sandviç ve yemeklerin içinde,makarnanın sosu olarak,yumurta ile birlikte oldukça doyurucu bir öğün (domatesli omlet ,menemen)olur.
Çorbalarda,tencere yemeklerinde, kremalı soslar yerine  domates bazlı soslar sağlıklı olmanın yanısıra diyet için uygundur.

 

Domates kilo  vermenize yardımcı olabilir, düşük kalorilidir, yağ içermez, lifli yapıda  ve su oranı yüksek bir besindir.

 

PİŞİREBİLİRSİNİZ,KURUTABİLİRSİNİZ
Pişirilen domatesin asit oranı da azalır .Likopen maddesi domates piştikçe artar ve zeytinyağıyla birlikte yenildiği zaman vücut tarafından daha kolay emilir.  Likopen,aynı zamanda ketçap ve püresi gibi domates içeren işlenmiş gıdalardan da elde edilebilir.
Aslında en iyisi domatesi mevsiminde tüketmek gerekir,ancak güneşte kurutulmuş domates, besin değerini korur . Pişirilirken biraz zeytinyağı ile besin değeri ve bio yararlılığı da artar.Güneşte kurutulmuş domates lif bakımından oldukça zengindir.

 

UNUTMAYIN;Domates ve salatalığı tüketirken ;içine koyacağınız soslara dikkat etmelisiniz. Soslar genellikle limon, sirke, yağ, tuz ve diğer malzemeler (mayonez, yoğurt) gibi katılarak yapılır. Yağ; çok küçük miktarlarda bile yüksek enerji içerdiğinden , tüketim miktarına dikkat edilmesi  gerekir. Sağlığınız için yağ terchinizi  her zaman zeytinyağdan yana  kullanmanızı öneriyoruz.

HAZIRLAYAN

BANU KAZANÇ

BESLENME VE DİYET UZMANI

TEMMUZ 2014

 

a