Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yeni Yılda Kilo Vermek İçin Yeni Stratejileriniz Olmalı

Yeni yıl “kararlar” listemizin başında  fazla olan kiloları vermek ve sağlıklı yaşam için adımlar atmak mı  var ? Yeni yılın ilk haftası bu kararları uygulamak için en uygun zamandır.

Kilo verme programında bir profesyonelin takibinde olmanız ,hedeflerinizi  haftalık zaman dilimleri ile sınırlamanız,  diyetisyeninize her gidişinizin yeni bir başlangıç olması, motivasyonunuzu arttıracaktır.

Şimdi yeni bir yıl ile birlikte yaşama temiz bir sayfa açmayı planlıyorsunuz.

Yeni yıl kararlar listenizin başında  fazla olan kiloları vermek ve sağlıklı yaşam için adımlar atmak varsa; yeni yıldan başlayarak değişimleri yaşantınıza geçirmek için önce hazırlık yapmalısınız . Daha önce denediğiniz  başarısız yöntemler yerine mutlaka yeni stratejiler geliştirmelisiniz. Elinizde daha önce uyguladığınız diyet listeleriniz olabilir. Başarmanız için önerim, bir diyetisyen eşliğinde çalışmanız olacaktır. Profesyoneller, hem bilinçli kilo vermenizi, hem de hedefinize daha çok motive olmanızı sağlayacaktır. Motivasyonunuzu yüksek ve sürekli tutmak gerekir. Her hafta bir diyetisyenin kontrolünde olmak, kilo vermeyi kolaylaştırır.

DİYETİSYENİZ  NEYİ, NİYE KOLAYLAŞTIRIR?

Bir profesyonel eşliğinde diyet yaptığınızda ; kişi kendisini kontrol etme sorumluluğunu,  inisiyatifini diyetisyenine bırakmaktadır. Her hafta yapılan diyetisyen kontrolü ile yeni bir başlangıç yapmak,tartıya çıktığında sonucun diyetisyeniz tarafından takdir edilmesi  ve onaylanması kişiyi mutlu ederken; yeni listesi ve azalan kiloları ile danışanımız  diyetin uzun vadeli olarak sürdürmeyi de başarmaktadır.  Ulaşılmak istenen hedef, haftalık baza indirgendiğinde, böl-yönet taktiği ile süreci yönetmek kolaylaşmaktadır.

KİLO VERMEK İSTİYORSANIZ ÖNCE BU KONUDA PROBLEMİNİZ OLDUĞUNU  KABUL ETMELİSİNİZ.

Çevrenizdekilerin zorlaması ile kilo vermeyi başaramazsınız,kendiniz istemeli ve diyet için kendinizi hazır hissetmelisiniz. Baskılar yüzünden kilo vermeyi istemek ; kişiyi psikolojik açıdan yıpratabilir.

Kendinize karşı dürüst olun ve gerçeklerden kaçmayın.Hatlarınızı gizleyen kıyafetler yerine kilo alıp verdiğinizi belli eden vücudunuzu sıkı sıkı saran giysiler edinmelisiniz ki; kilo verdiğinize veya aldığınızda,  siz ve çevreniz bunu fark edebilsin .

ÖNCELİKLE BİR SAĞLIK KONTROLÜ GEREKİR

Kiloların pek çok sorumlusu olur. Nasıl mı ?

Kalp-damar hastalıkları, tansiyon ve şeker gibi sağlık problemlerinizin  ana nedeni kilolarınız olabilmektedir. Diyelim ki menopoz dönemindesiniz  ya da kullandığınız ilaçlar, hormon faaliyetlerinizdeki değişimler de  kilo almanızın sorumlusu olabilmektedir. Ya da beslenme alışkanlıklarınız sizi etkiliyordur. Kilo vermek için temel hareket noktası; kiloya, neden olan arka plandaki sağlık sorununu veya ilaç kullanımı ile ilişkili problemi anlayıp, çözmekten geçer. Bu durum dikkate alınmadan kilo vermeyi hedeflerseniz. Bazı geçici başarılar sağlanabilse bile bunlar, etkili ve kalıcı  olmaz. Bazı yöntemler kilo vermeyi destekler ama doğru bir beslenme programınız yoksa işe yaramaz çünkü standart programlarla herkesi zayıflatmak mümkün değildir. Kilo vermek,kişiye uygun bir beslenme programının profesyonel bir yardımla düzenlenmesi ile mümkün olur.

HAZIRLIK DÖNEMİ İÇİN KISA SÜRELİ BİR DETOKS PROGRAMI

Detoks bir zayıflama programı değildir. Ama sonucunda vücut toksinlerden arınacaktır. Sonrasında metabolizma hızlanacağından kilo vermeyi kolaylaştırır.

Detoks programı daha enerjik ve zinde olmanızı, vücudun ödemi atmasını, toksinlerden kurtulmasını , sağlıklı  mineral – su dengesinin oluşmasını sağlar.

 

DİYETİNİZİ SÜRDÜREBİLMEK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

Yaşamınızdaki günlük değişiklikler için hazırlıklı olmalısınız.bunun için daima alternatifiniz, B planınız olmalıdır.

 

DİYETİNİZDE  MUTLAKA   SEVEREK YEDİĞİNİZ BESİNLER  OLMALIDIR.

İstediğiniz besinlerin diyetinize eklenmesi sizi psikolojik olarak daha rahat hissettirir, diyeti uygulamakta zorluklar çekmezsiniz.

 

DEĞİŞİM KOLAY DEĞİL,YENİ YEME DÜZENİNE AYAK UYDURMAK; STRESE GİRMEMENİZ İÇİN ÇEVRENİZDEKİLERİN DE DESTEĞİ GEREKİR

Eski beslenme alışkanlıklarını bırakmanın getirdiği sıkıntılar. Yeni bir yemek düzenine uyum sağlama çabaları kişileri strese sokabilmektedir. Yaşam ve beslenme tarzınızı değiştirmeye başladığımızda, sonuca kilitlenmeyin. Bu bir süreçtir. Alışkanlıkların hepsini bir gecede tamamen değiştirmeyi, farklı bir birey olmayı beklemeyin. Önceliklerinizi belirlemeli, yapmak istediğiniz değişiklikleri sabır ve kararlılıkla, yavaşça yaşantınıza geçirmeye çalışmalısınız.

Günlük yaşantıda fiziksel aktiviteyi arttırmak, gevşeme yolları öğrenmek, evde diyetinizi sabote edecek  yiyecekler bulundurmamak önlemleriniz olabilmektedir.

 

HAZIRLAYAN

Banu Kazanç

Instagram

ARALIK 2014

a