Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yeni Yılı Kutlarken

Yılbaşı gecesi yemeyi, içmeyi, eğlenmeyi çağrıştırır. Neşe ve coşku ile yeni bir yılı keyifli karşılama isteği abartılır, ağırlıklı olarak kalabalık aile, dost ve arkadaşların yer aldığı bir masa etrafında geçen gecede bolluğun bereketin simgesi olan yiyeceklerle birlikte alkol tüketimi de artar.

 

Unutmayın, alkol sınırlı tüketildiğinde keyif verebilir

Unutmayın, alkol sınırlı tüketildiğinde keyif verebilir, kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir ama aşırıya kaçıldığında; kontrolsüz neşe, hafif melankoli hali ya da sinirlilik ve potansiyel olarak saldırgan davranışlara neden olabilir, sarhoş olacak kadar içmemeye özen gösterin… Hazımsızlık, mide yanmaları, baş ağrısı, yorgunluk gibi şikâyetler ertesi gün sizi zorlayacaktır.

 

Yeni Yıl Partisine Hazırlanırken

Yılbaşı akşamı; nasıl olsa akşam fazla yemek yiyeceğiniz düşüncesiyle, gündüz hiçbir şey yememe hatasına düşmeyin. Aç olmanız durumunda, kendinizi ve iştahınızı denetlemekte zorlanırsınız. Geceye başlamadan, partiye gitmeden önce; alkolün etkisini yavaşlatmak için tam yağlı bir bardak süt içmenizi öneririm.

Alkol Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İçkinizi ağır ağır içmeye gayret edin. Bir saatten önce kadehi bitirmemek doğru bir yaklaşım olur. Kesinlikle tercihiniz tek tip içkiden yana olsun; farklı farklı içkileri karıştırmayın. İçkilerinizin içine atacağınız buz ile hem içki içme hızını azaltmış, hem de alkolü seyreltmiş olursunuz.

Aç karna alkol almayın; Alkol bağırsaklarda emildiğinden, eğer mideniz boşsa daha fazla etkilenirsiniz. Yiyeceklerle birlikte alındığında ise alkol, daha uzun süre midede kalacak; bağırsaklara geçişi ve kana karışma hızı daha yavaşlayacaktır. Yağlı yiyeceklerin sindirilmesi için de daha uzun süre gerekir.

Alkolün Kalorisi Yüksektir

Özellikle içimi keyifli olan kokteyllere dikkat etmelisiniz. Meyve suları ile hazırlandığından; kalori değerleri daha yüksektir. Şarap (beyaz veya kırmızı) tercih edebilirsiniz. Rakı ve viskinin alkol seviyesi daha yüksek olduğu için kalorisi de daha fazladır. Yine de 2 kadehi aşmamak koşulu ile içebilirsiniz. Aynı zamanda su içmeyi de unutmayın.

Alkol Beraberinde Atıştırdıklarınıza Dikkat Etmelisiniz

Alkol yanında tüketilen mezeler; kuruyemiş, şarküteri ürünleri, dip sosları, çerez, cips gibi daha doğrusu karmakarışık yenen “abur cubur” midenizi rahatsız eder. Yediklerinize dikkat etmelisiniz. Partilerde cazip açık büfelerin, özellikle de kanepelerin çekiciliğine kapılmayın. Mümkünse çok fazla yağ içerdiği için kremsi görünenlerden uzak durun. Yemek öncesi içkinin yanında sunulan kalori içerikleri yüksek dip soslardan, cips ile kuruyemişlerden kaçınmalısınız. Atıştırmalık olarak limon suyu veya yoğurtlu dip soslara batıracağınız, çubuk haline getirilmiş havuç ve salatalık dilimleri ya da meyve ile bir avuç fındık tüketebilirsiniz.

Yılbaşı Yemeğinde Neler Yemek Daha Sağlıklıdır?  

Başlangıç olarak pastırma gibi şarküteri ürünleri, karides, kalamar gibi kabuklu deniz ürünleri ya da diğer mayonezli mezeler yerine, yoğurtla hazırlanmış mezeler, peyniri, kiraz domatesler, hindi füme ya da somon füme yemeniz daha sağlıklıdır.

Yılbaşı sofralarının vazgeçilmez klasiği, menüde hindi olmasıdır.   Hindinin kolesterolü oldukça düşüktür ve sindirimi daha kolaydır. Ekmek yememek koşulu ile yanında kestaneli pilava da tüketebilirsiniz.

Tatlı Olarak Ne Yemeliyiz?

Tatlı seçimini yine bir yılbaşı klasiği olarak “kabak tatlısı”   ya da tercihinizi daha hafif meyve ve sütlü tatlılarından yana oluşturmalısınız. Tatlınızı biriyle paylaşmak ise şahane bir tercih olur.

Gece Oldukça Uzun, İlerleyen Saatlerde Ne Yemek Daha Doğru Olur?

Aşırı alkol aldığınızda, geç saatlerde midedeki asit salgısı artacağından; midede rahatsızlıklar başlayacaktır ve buna bağlı açlık hissedebilirsiniz.   Yağlı olmayan çorba da iyi bir alternatiftir.

Ertesi Gün Ne Yapmalıyız?

Alkol aldınız, çok geç yattınız, çok fazla yediniz… Bu, uykunuzun kalitesini de etkilediğinden; ertesi gün uyandığınızda baş ağrısı ve yorgunluk hissetmeniz tabiidir.

Toksinlerden kurtulmak için su için, sıvı ihtiyacını destekleyecek taze meyve sularını ve bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Meyve sularının içindeki früktoz (meyve şekeri) enerjinizi yükseltir, toksinlerden hızla kurtulmamızı sağlar. Kızılcık suyunun, vücudu toksinlerden arındırıcı etkisi çok güçlüdür. Domates suyu da içeriğindeki potasyum ve C vitamini ile enerji verir; metabolizmayı hızlandırır. Domates suyu biraz limon suyu ekleyebilirsiniz. Muz yiyebilirsiniz. İçeriğindeki früktoz sayesinde enerjiniz artacaktır. Potasyum ise kaybettiğiniz elektrolitiklerin yerine koyulması sağlayarak, vücut sıvılarını dengeler. Baş ağrısını azaltır. Kan basıncının normale dönmesine katkı sağlamanın yanında; kas ağrıları ve yorgunluğunuzu azaltır. İsterseniz, az yağlı bir süt ile smootie hazırlayabilirsiniz veya bir kaşık bal ilave ederek yoğurt ile karıştırabilirsiniz.

Yemeğe fazla yüklenmeyin hafif öğünler tercih edin. Havuç, patates, maydanoz, ıspanak ve kerevizden oluşan bir kâse sebze çorbası, vitamin, mineral ve posa içeriği yüksek salata yanında yağsız kaliteli proteinler tercihiniz olmalıdır.

HAZIRLAYAN

Banu Kazanç

Instagram


Aralık 2014

a