Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Kalıcı Sağlıklı Ve Hızlı Kilo Vermek İçin Hepobur Diyet

Zayıflamak uğruna günlerce aç kalmak, kalorileri çok azaltılmış diyetler uygulamak ve tek çeşit gıdalar tüketmek, vücudunuza uzun vadede büyük zarar verebilir. Benim önerim ise size sağlıklı, hızlı ve kalıcı kilo verdirecek Hepobur Diyet!

“Doğru bilinen yanlışlar” arasında en başta gelir: “Kilo vermek için az yemek, hatta aç kalmak gerekir.” Kesinlikle yanlış! Kilo vermek için tek yapmanız gereken yemek yemektir! Ne zaman ve ne kadar yiyeceğiniz ise asıl kritik konudur.

Beslenme ihtiyacını ağırlıklı olarak et ve hayvansal gıdalarla karşılayan canlılar etobur; bitki ve sebzeleri ağırlıklı olarak tüketen canlılar ise otobur olarak tanımlanır. Diyetimizin adına da bu kavramlar esin kaynağı oldu diyebiliriz. Hepobur Diyet’le her gruptan yiyeceği dengeli olarak tüketmeyi öneriyoruz.

Son dönemin “mucize” yarattığı iddia edilen popüler diyet programları, tek tip beslenme önerileri getirirken, karbonhidratları kısıtlıyor; hayatımızın rengi tatlıları ise tamamen unutmamızı salık veriyor. Bu, kabul edilemez!

Doğru zamanda, doğru besin kombinasyonuyla özgürce yemek yemek mümkün

Günlük enerjimizi sağlayan besinler, eksik ya da dengesiz tüketildiğinde vücudumuz bunun sinyallerini verir. Temel hedefinizi, sağlıklı olmaya değil sadece kilo vermeye koyarsanız, en basitinden aşırı yorgunluk hissi, bağışıklık sisteminde zayıflama, erken yaşlanma gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşırsınız.

Beslenmenizde temel olarak karbonhidrat, yağ ve proteinler olmalıdır. Bunun yanı sıra lif, vitamin ve mineraller birlikte tüketildiğinde besinlerin bio yararlılığı artar. Sağlıklı beslenmede kural karışık beslenmedir. Proteinlerin hayvansal kaynaklı ve bitkisel kaynaklı, yağların hem doymuş hem doymamış gruptan sağlanması, karbonhidratların, fruktoz, nişastalı veya basit şekerler içermesi, liflerin suda çözünen ve çözünmeyen türlerinin de olması ve bütün bu saydıklarımızın bir dengeli dağılımı önemlidir.

Verilen kiloların yağ dokusundan olması vücudun su ve kas kaybetmemesi hedeflenir. Onun için tüm besin gruplarının kritik olan dengesini sağlamak gerekir. Aldığınız besinler hormonlarınızın çalışmasını da etkiler. Bazen toplam enerji alımını çok değiştirmeden de diyette yer alan besin kompozisyonlarını düzenleyerek vücut ağırlığı ve vücut yağ içeriğini değiştirmek mümkündür. Örneğin kanda yüksek insülin seviyeleri yüksek yağ üretimini teşvik eden hormon salgılarını tetikler, karbonhidrat yağ ve proteinlerin doğru kombinasyonları ile insülin seviyeleri kontrol edilebilir. Vücut 24 saatlik döngüsü boyunca metabolik ve hormonal değişimler yaşar. Çeşitli hormonlara bağlı olarak tüketilen besinlerin zamanlaması da kilo verme üzerinde etkilidir. İnsanların yerken mutlu oldukları, doyduklarını hissettikleri besinler vardır. Bu kişileri sebze ve meyvelerle tatmin edemezsiniz, akşam yemeğinde salata yemek hiçbir şekilde yeterli gelmeyecektir.

Sizin yaşam tarzınıza uymayan bir diyeti sürdürmeniz hemen hemen imkansızdır. Diyetiniz aynen parmak iziniz gibi size özgü olursa sorununuzu çözersiniz. Çalışma koşullarınız, yemek saatleriniz, listedeki yiyeceklerin kolay hazırlanabilir ve ulaşılır olmasının yanı sıra damak zevkinize hatta bütçenize uygun olması da önem taşır. Beslenme programınızın sağlıklı olması için dengeli olması ve her besin grubunu içermesi ve sizin için yeterli olan kaloriyi sağlaması gerekir. Ayrıca, çeşitlilik içermeli, sizi bıktırmamalıdır.

Makarnalı, çikolatalı diyet: Hepobur Diyet

Hepobur Diyet, doğada var olan hemen her çeşit gıdayı tüketmenize imkan veren bir beslenme biçimi. İçerisinde et de var, makarna da, hatta tatlı ve çikolata da… Çünkü her şeyden ölçülü bir şekilde yiyerek sağlıklı kilo verebilirsiniz. Hepobur Beslenme’nin en kritik yanı aslında bu ölçü ve denge konusudur. Dengenin bozulması halinde; örneğin diyetinizde yasaklar listesi oluşturulması, vücudunuzu kıtlık bilincine sokar ki en büyük tehlike de budur. Yasakladığınız yiyecekleri  daha sonraları aşırı biçimde tüketmekten kendinizi alıkoyamazsınız.

Bunun yanında, protein ve karbonhidratlar birlikte tüketildiğinde birbirini dengeler. Bu yüzden, örneklersek  hem protein hem de karbonhidrat içerdiği için mantıyı, miktar ve sıklığını kontrol ettiğinizde haftada iki gün öğle öğününde ve o gün başka bir karbonhidrat tüketmemek koşulu ile diyet yaparken tüketebilirsiniz. Bu temel besinler kadar vücudunuzun, yağ kaybetmesi için de sağlıklı yağlara ihtiyacı olur.

Tatlı ihtiyacınızı karşılamak için tükettiğiniz çikolata vb. karbonhidratlı besinleri tüketirken yanında süt gibi protein ağırlıklı bir içecek veya protein ağırlıklı yiyecek ile birlikte tüketmek, dengeyi sağlamanın yanında faydalı biçimde emilebilmesine yardımcıdır. Karbonhidratlı besinler aynı zamanda mutluluk hormonu adını verdiğimiz serotonin salgılanmasına da yardımcı olur.

Hiçbir besin grubundan ödün vermez, yoksunluk hissi yaşamazsak, sağlıklı bir biçimde kilo verir, sağlıklı kilomuzu da rahatlıkla koruruz.

Banu Kazanç

Instagram

a