Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Kadınların Ortak Derdi Selülitler

Hangi yaşta olduğundan bağımsız olarak gelişen, kilolu olsun olmasın, kadınların yakındıkları konuların başında selülit adını verdiğimiz yoğun olarak kalça ve bacaklarda görülen cildin pütürlü, portakal kabuğunu andıran görüntüsü gelir. Selülitin artmasında en önemli faktör beslenme bozukluğudur, bunun yanında hareketsiz kişilerde sıkça görülmektedir. Selülit oluşumuna etkileyen faktörler çok çeşitlidir, örneklemek istersek; yaş, cinsiyet (çoklukla kadınlara özgüdür), genetik yatkınlık, hormonlar, yaşam biçimi, sürekli masa başında oturmayı zorunlu kılan çalışma koşulları, stres, sağlıksız fast food tarzı beslenmeyi, sigara, alkol ve aşırı kahve tüketimi olarak sıralayabiliriz. Sık sık kilo alıp vermekte cildin gevşemesine neden olur ve selülite zemin hazırlar.

Neler Yapabilirsiniz

Uygun, kalorisi azaltılan yağ yakımını etkili kılan bir beslenme programı; düzenli egzersiz, inceltici kremler kullanmak; Lenf drenajının sağlanması; masaj gibi yöntemler ve farklı uygulamaların bir arada kullanılması ile başarı kazanmanız mümkün olur.

  • Kolajen ve elastin bağ dokusunda bulunan, cildin elastikiyetini kazandıran unsurlardır. Serbest radikaller ve çevresel etkiler kolejen yıkımına sebep olur. Cildimiz, sağlıksız beslenme, güneş ışınları, sigara, alkol, gibi faktörlerden olumsuz etkilenir ve kolajen ve elastin doku yıpranır, cildin elastikiyeti azalır. Ayrıca antioksidanlarca zengin A, C ve E vitamini ağırlıklı bir besleme önerilir. Özellikle kırmızı ve turuncu meyve ve sebzeler cilt hücrelerine zarar veren serbest radikallerle savaşır. Turunçgiller, havuç, çilek, maydanoz ile likopen içeriği yüksek domates böğürtlen, ahududu ile kılcal damarlar dayanıklılığı ve geçirgenliğini artırıcı özellikleri P vitamini olarak tanımlanan C vitaminine oldukça benzer özelliklere sahip olan bioflavonoidler tüketilebilir. Yeşil çay da benzer etkisi olan etkili bir antioksidandır.
  • Yapmanız gereken vücutta biriken toksinleri atmaya yardımcı olacak bir beslenme düzeni uygulamak tır. Yeterli miktarda su içmenin toksinleri atmada ve selülit oluşumunun engellenmesinde çok etkili olduğunu söyleyebiliriz. Taze sıkılan limon suyu da toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
  • Kadınlarda salgılanan folikül hormonu artışı su tutma özelliği ile selülite zemin hazırlar. Bol bol su içmek, tuzu kısıtlamak, sıvı tutulmasını azaltıcı kızılcık, kereviz, rezene, kuşkonmaz, hindibağ gibi diüretik özellikte besinlerle vücuttaki ödemi atmak yararlı olacaktır.

Kadınların Ortak Derdi Selülitler

  • Enflamasyonu giderici beslenme fayda sağlayacaktır. Bunun için balıklar, keten tohumu, ceviz gibi Omega-3 zengini yemelisiniz.
  • Lenfatik ve kan dolaşımındaki bozukluklar, hücrelerin yeterince oksijen ve besin alımını ve toksik maddelerin atımını yavaşlatır. Dolaşımın düzenlenmesinde sarımsak ve soğan yemenin de faydası olur.
  • Vücutta kadınlık hormonu olan östrojenin dengelenmesi de önem taşır. İzoflavan ve lignan gibi fitoöstrojen destekleri önem taşır. Lignanlar tahılların kepeğinde en yüksek oranda ise keten tohumunda izoflavanlar ise soya ürünlerinde bulunmaktadır.
  • Yağ yakmayı destekleyici beslenme ile kalori alımını azaltmak gerekir. Vücudunuzun belli bölgelerinde biriken yağları ortadan kaldırmak için yapabileceğiniz herhangi özel bir egzersiz ve diyet gerçekten yoktur; çözüm, vücudun genelindeki kilo kaybıdır. Bununla birlikte kanda sürekli insülin yüksekliğinin yağ birikimini tetiklediğini söyleyebiliriz. Ayrıca selüliti azaltmaya yönelik insülin salgısını regüle etmek için öğünlerinizde karbonhidrat ve proteinleri dengeli tüketmelisiniz. İşlenmiş karbonhidratlardan rafine un ve şeker tüketimini kısıtlamalısınız. Lifli yiyeceklere ve taze meyve-sebzeye beslenmenizde daha fazla yer vermelisiniz. Doymuş hayvansal yağlar yerine sağlıklı olan bitkisel yağları kullanmalısınız. Yağsız kırmızı eti daha sınırlı; tavuk, hindi, balık gibi beyaz etleri daha fazla tüketmelisiniz. Pişirme metotları da önemlidir. Kızartma yerine haşlama, buğulama gibi yöntemler seçmelisiniz.
  • Kafein içeren kahve, kolalı içecekler sigara ve alkolden uzak durmalısınız. Aşırı tuzlu, salamura yiyecekler, özellikle de yağlı peynirler, koyun peyniri, eski kaşar ve tulum peyniri selülite davetiye çıkartır.

Kadınların Ortak Derdi Selülitler

Dolaşım sistemi, kardiyovasküler sistem ve lenfatik vasküler sistem olmak üzere 2 ayrı fakat birbirleriyle ilişkili bileşene sahiptir. Ayrıca kan ve lenf dolaşımındaki bozukluk ve yağ dokusundaki artış toksik madde birikimine yol açar. Bununla birlikte selülit Masajı kan ve lenf dolaşımını harekete geçirir ve dokuların taze oksijen ile dolmasını sağlar.

Hareketsiz bir yaşam biçimi ve bazı dolaşım hastalıkları selülit oluşumunun nedenidir. Duruş bozuklukları ve giyim tarzı, dolaşım sisteminin ritmini bozar.   Yüksek topuklu ayakkabılar ve dar giysileri tercih etmek dolaşım sistemini etkileyeceğinden selülit oluşumunu hızlandırır. Vücutta depolanan yağ miktarını azaltmak için özellikle büyük kas gruplarını çalıştırmanız. Buna uygun egzersizler ve ağırlık çalışmaları ve aerobik egzersizler yapmanız fazla yağdan kurtulmanıza yardımcı olabilmektedir. Ayrıca bol bol temiz havada yürüyüş yapmak. Bisiklete binmek gibi aktivitelerde yarar sağlamaktadır.

Hazırlayan

Banu Kazanç

Instagram

Şubat 2015

a