Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Mutluluk Ve Kilo ; Genelde Kilolu İnsanların Şen, Şakrak, Neşeli Ve Mutlu Olduğunu Düşünürüz…

Oysa Ki; Kendinizi Mutlu Hissettiğiniz De Kilo Almazsınız…

 

Dopamin seviyeleri düştüğünde iştah artışı  yaşar, kilo alırsınız.

 

Kendimizi mutlu hissetmemizi sağlayan hormonlarımız pek çoktur, dopamin, seratonin, oksitoksin sıralayabiliriz.

 

Bu gün Dopamin den bahsedeceğiz; Dopamin beyinde salgılanan bir hormondur. Dopamin ruh hâlinin düzenlenmesinde önemli rol oynar. Bu nörotransmitter beynin ödül sistemini çalıştırır, en önemli özelliği haz alma hissi sırasında salgılanmasıdır. Dopamin, aynı zamanda kan basıncını ayarlar ve hareket etmemizi sağlar, düşünme becerisine, motivasyonun artmasına yardımcı olur. Konsantrasyon, etkin bir hafıza fonksiyonu, dikkat ve öğrenme, odaklanma, yaratıcılık fonksiyonları için gereklidir.

 

Kendinizi üzgün, yalnız veya keyifsiz hissettiğinizde dopamine ihtiyacınız var demektir. 

Azlığında ise depresyon, can sıkıntısı, tatminsizlik, kronik yorgunluk, düşük fiziksel enerji ve bunalım olarak kendini gösterir, yemek yemeğe eğilim artar gece yeme sendromu gibi sorunlar yaşanır.

 

Dopamin bağımlılığa yol açıyor.

Güzel bir yemek yerken, sigara içtiğinizde veya çikolata yediğinizde dopamin harekete geçer. Bu haz duygusu ve alınan keyif, dopaminin diğer bir özelliği olan bağımlılık ve tekrar istemeyi tetikler. Yemek yemek, keyif aldığımız şeyleri sürekli atıştırmakta bunların arasındadır. Aslında haz aldığımız şeyleri beynimizde değiştirebiliriz. Bu istenmeyen yeme davranışlarını değiştirmemizde avantaj sağlar. Yeni haz nesnelerini, bağımlılık nesnelerimiz yerine koymaya başarabiliriz, bir süre sonra beynimiz bunu öğrenebilme becerisine sahiptir.

 

Bir öneri; dopamin seviyesini arttırmak için kafein yerine bir muz ve bir avuç badem yiyebilirsiniz.

 

Dopamin seviyesini artırmak için şu yolları deneyebilirsiniz.

 

Vücutta dopamin salgısını arttırmak için, Ltirozin amino asidini daha fazla almalısınız. Tirozin için yüksek kaliteli protein yemelisiniz, balık, kümes hayvanları, yumurta, kırmızı et, ayrıca mercimek, fıstık, badem, nohut, keten tohumu süt ürünleri, avokado, muz ve susam tüketmeniz de önerilir. Özellikle bazı sebze dopamin üretimini teşvik amino asitlerin mükemmel kaynaklarıdır. Örneğin, pancar, enginar ve avokado dopamin düzeylerini artırdığı çalışmalarla tespit edilmiştir. Meyveler arsında muz, çilek, yaban mersini ve kuru eriğin benzer etkileri olur. Badem, susam ve kabak çekirdeğinin olumlu etkileri olduğunu unutmamak gerekir.

Şeker alımını azaltmalısınız, doktorunuza danışarak kullanıldığında krom pikolinat takviyeleri şeker yeme isteğinizi azaltır. Ayrıca kafein tüketimine sınırlama getirmelisiniz. Magnezyum eksikliği de dopamin seviyelerini azaltır, önlem almalısınız. C ve E vitamini almakta beyindeki nöronların sağlığını korumak için gerekli antioksidan özellikler için önerilir.

Dopamin miktarını doğal yollarla artırdığınızda daha mutlu bir yaşam sürersiniz.

Dopamin Seviyesini Artıracak besinleri tanıyın

Avokado

Kuru erik
Badem Muz
Baklagiller Pancar kökü
Balık Peynir
Ceviz Protein
Çilek Salatalık
Elma Soya fasulyesi
Fasulye Susam
Hindi Süt
Kabak çekirdeği Tavuk
Kırmızı fasulye Yaban mersini
Kızılcık Yumurta

 

Omega 3 kaynakları trizoin sentezlenmesi için önemlidir. Bununla birlikte balık yağının dopamin sentezinde önemli etkileri vardır. Ayrıca bitkisel omega-3 kaynakları,semizotu ve fındık, badem ve ceviz de unutmamak gerekir. Selenyum ihtiva eden yiyecekler beyinde dopamin üretimini arttıran besinlerdir

 

Dopamin seviyeleri neden düşer

Dopamin seviyeleri antidepresan ilaç kullanımı,kötü beslenme, stres, uykusuzluk ve gibi sebeplerle düşer. Demir, magnezyum veya çinko gibi bazı maddelerin vücuttaki eksikliği dopamin seviyelerini de olumsuz yönde etkiler. Dopamin seviyesi düşüklüğü şeker, alkol ve doymuş yağ tüketme isteğini arttırır ve sonucunda hızlı kilo alımı görülebilir. Ayrıca bunları tüketmek dopamin seviyesini daha da düşürür, bu ise kişiyi kısır bir döngüye iter . Şeker, yağı dikkatli tüketin. Çünkü bu yiyecekler dopamin seviyesinin düşmesine de neden oluyor. Dopamin seviyesi düşük kişiler uyarıcılara ve özellikle de kafeine bağımlı hale gelirler. Kafein, genellikle beynin dopamin düzeylerinde geçici bir artış yaratır, Çikolata, kahve gibi kafein açısından zengin yiyecek ve içecekleri de azaltmalısınız.

Beslenme dışında ne gibi önlemler alınabilir.

 

Adrenalini yüksek spor yaparken ,âşık olduğumuzda, risk aldığınızda vücudumuzda dopamin salgılanır.

 

  • Egzersiz Yapın;Günlük egzersiz yapmaya özen gösterin. Çünkü çalışmalar egzersizin beyin aktivitelerini uyardığı, dopamin başta olmak üzere birçok beyin kimyasalının salgılanmasını tetiklediği saptanmıştır. Ayrıca dopamin egzersizin 20 ve 30. dakikaları arasında salgılanmaya başlar ve yorgunluğu azaltma görevi üstlenir. Bununla birlikte iyi bir ruh hâli sağlar.
  • Güneş Işığına Çıkın;güneş ışığı dopamin seviyesini yükseltir.
  • Sizi Mutlu edecek Aktiviteler, Hobiler edinin…

 

 

 

Hazırlayan

Banu Kazanç

Instagram

099 Mart 2015

 

 

a