Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Çok Düşük Kalorili Bir O Kadar Da Faydalı Olan Bitki Semizotu

Semizotu, lif, vitamin, mineral, doğal yağ asitleri, omega-3 kaynağı olan bir sebze; demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi mineraller ile bol miktarda A ve C vitamini içerir. Sağlıklı kemikler, dişler ve kaslar için kalsiyum, kan basıncını kontrol altına almada potasyum, vücuda oksijen taşıması için gerekli olan demiri sağlar. En önemli ve ayırıcı özelliği ise kalp ve damar sağlığı ve enflamasyona karşı önerilen bitkisel omega 3 kaynağı olmasıdır, ALA (Alpha linolenik asit )içerir. Vücut ALA yı omega-3 e çevirebilme özelliği taşır. Ilık iklim sebzesidir. Gaziantep yöresinde pirpirim adı ile bilinmektedir.

Ayrıca, tümörlerin küçülmesini destekleyici antioksidan olan glutatyon ve melatonin içerir. Melatonin, epifiz bezinden üretilen ve ışığın insan beyni üzerine etkilerini düzenleyen bir hormondur. Antioksidan özelliği ile enflamatuar(iltihaplanma) ve tümör gelişimini durdurduğu konusunda araştırma sonuçlarına ulaşılmıştır. Semizotunun antioksidan kapasitesi melatoninin yanı sıra içerdiği farklı antioksidan maddeler olan C vitamini, glutatyon ve beta karoten ile desteklenir.

Çok Düşük Kalorili Bir O Kadar Da Faydalı Olan Bitki Semizotu

Gevrek ve sulu dokusu ile hafif ekşi bir tada sahiptir. Yerken ferahlatıcı ve serinletici etkisi olur. 100 gr 16 kalori içerir, bu nedenle diyet yaparken rahatlıkla tercih edebileceğiniz bir sebzedir. Diyet lifinden zengin olduğu için tok tutar. Salatasını yapıp çok hafif sızma zeytin yağ ve limon ilave ederek çiğ olarak ya da yoğurt ve sarımsak ile karıştırarak tüketebilirsiniz, mayhoş tadıyla kıyma, soğan, bulgur ve domates ilavesi ile yemeğini de yapabilirsiniz. Yemeği çok lezzetli olmakla birlikte çiğ olarak tüketildiğinde vücuda daha fazla yararlı olur.

Genellikle semizotu uzun ömürlü olması için çamurlu, topraklı kökleri ile satılmaktadır. Öncelikle bu topraklı kısımları kesip atmak ve bol su ile yıkamak gerekir. Satın alırken yapraklarının canlı, diri ve körpe olanını tercih etmeli çiçeklenmemiş ve tohumlanmamış olanları seçmelisiniz. Pişirdiğinizde bazı özelliklerini yitirir, çiğ tüketmeli ya da çok düşük ısıda çok az su ile kısa sürede pişirmelisiniz. Metal bıçak kullanmak yerine yaprakları elinizle koparmalısınız.

Oksalit asit içerdiği için böbrek taşı, romotoid artrit ve gut hastalığı olanların kaçınması gerekir. Ülkemizde yoğurtla birlikte tüketilme alışkanlığı olduğu için yoğurdun,  oksalit asitin zararlı etkilerine karşı azaltıcı özelliği olduğunu vurgulayabiliriz.

Diyetinize uygun tarifler;

Semizotu ile kabağı karıştırıp hem sıcak hem soğuk olarak servis yapabileceğiniz çorba yapabilirsiniz. Tarif ve malzemeler; İki kabak çok iri rende veya jülyen doğrayabilirsiniz. 2 su bardağı semizotu gevrek ve küçük olan yaprakları olanı seçmelisiniz. Bir yemek kaşığı zeytinyağı ile çok hafif ateşte pişirip içine taze soğan, iki diş sarımsak,2 su bardağı su,1 su bardağı yoğurt, kırmızıbiber ilave edin. Bir taşım kaynatın.(tuzu yoğurdun kesilmemesi için sonradan ilave etmelisiniz.)

Yaz günleri için sizi oldukça serinletecek bol yoğurt ve sarımsak ile Semizotu cacığı yapabilirsiniz. Çiğ olarak salata yaptığınızda; nar ekşisi, hafif kavrulmuş çam fıstığı, süzme yoğurt veya labne peyniri ile üzerini sızma zeytinyağı ve kırmızıbiberle süsleyebilirsiniz. Davetkâr sunumlar hazırlayabilirsiniz. Hatta daha yaratıcı olmak isterseniz içerisine kuru ve taze meyveler koyabilirsiniz. Kinoa, bulgur gibi ilavelerle salatanızı daha doyurucu hale getirebilirsiniz.

Hazırlayan

Banu Kazanç

Instagram

Mayıs 2015

a