Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Bayram Sonrası Kendimize Çekidüzen Veriyoruz

Bayram Sonrası Kendimize Çekidüzen Veriyoruz

Ramazanda, öğün sayısı azalır ama öğünlerde yenen yemeklerin cins ve miktarları değiştiği için kilo alırız. Ertesinde bu tabloya Bayram süresince yenen çoğu kez rafine karbonhidratların ağırlıklı olarak tüketildiği günler de eklenince; metabolizmamız adeta durma noktasına gelir. Bu dönemde beslenmede en önemli nokta, mide ve bağırsakların yükünü azaltmak için azar azar ama sık sık yemek ve metabolizmayı hızlandırmak olmalıdır. Kilo vermek için; kaloriyi aşırı kısıtlayan, birdenbire az yemeye yönelten ve ani kilo vermeye neden olan tek tip diyetler yapmamalısınız.

 

Kilo vermek için sağlıksız diyetlere itibar etmeyin

Kesinlikle Bayramdan sonraki ilk gün tartıya çıkarak güne başlamayın, tartılmayın, ertesi günü bekleyin. Kendinize öncelikle hafif bir geçiş dönemi şansı tanımalısınız. Özellikle de kilonuzda biraz artışı hissetseniz bile hemen kendinizi sıkı kurallar ve sınırlamalarla kısıtlamaya çalışmayın. Hele bayram sonrası bu kiloyu vermek için paniğe kapılıp size zarar verecek yöntemleri tercih etmeyin. Hızlı kilo verme diyetlerinden uzak durun ve metabolizmanızı hızlandırmaya yönelin; bunun için az ve sık yemek yeme esasına dayanan ve beraberinde egzersiz olan programları hayatınıza geçirin. Ekmek ve karbonhidratı tamamen kesen diyetler; tek besin diyetleri gibi diyetleri size mucize sunan programlara itibar etmeyin.

 

Korkmayın! Tartıda gördüğünüz gerçek kilonuz olmayabilmektedir

Birçoğumuzun Ramazan ve onu takip eden Bayram sonrasında, tartıda gördüğümüz değerlerden hoşlanmayacağı aşikârdır. Hemen paniğe kapılmayın, vücudunuz rutinin dışına çıktığı etkilenmiş ve su tutmuş  olabilir, vücutta ödem oluşabilir, bağırsak düzeninizi etkilemiş olabilir, kabızlık sorunu nedeniyle de kilo artışınız olabilir,  aldıysanız alkollü içecekler vücutta ödeme neden olur. Bütün bu saydığımız nedenlerle tartının ibresi tahmininizden fazla kiloları gösteriyordur, takip eden günlerde  vücut ödemi atar ve  normale döner.

 

Kendinizi fiziksel ve zihinsel olarak diyete hazır hissetmelisiniz

Eğer bu süreçte çok fazla kilo almadıysanız işimiz daha kolay olacaktır. Haftada üç gün her öğünde ağırlıklı olarak proteinlere yer vermek (et /tavuk /balık/ yumurta), diğer günlerde ise en az bir öğün protein ile beslenmek, karbonhidratları daha çok öğle öğününde tüketmek, su tüketimini arttırmak  ve tuzu kısıtlamanız, kısa sürede eski formunuza dönmenizi sağlayacaktır. Ana öğünlere ilave edeceğiniz birkaç küçük öğün ile  kan şekerini dengeleyerek iştahınızı  kontrol edebilirsiniz. Ara öğünler, metabolizma hızını artırmanın yanı sıra, kan şekerini dengede tutar. Çabuk acıkmayı ve bir sonraki öğünde çok fazla yemeyi engeller.

 

Balık ve sebzelere öncelik verin

Balık ve deniz ürünleri, yağsız et, yumurta ve tavuk eti gibi kaliteli protein kaynakları sizi daha uzun süre tok tutar  ve metabolizmanızı hızlandırır.

  • Sebze ağırlıklı beslenmeye,
  • ağır ve yağlı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmaya,
  • öğün atlamamaya,
  • azar azar ama sık sık yemeye özen göstermelisiniz.
  • Posa tok hissetmenizi,
  • kan şekerinin hızla yükselmesini engeller,
  • beslenmenize bol bol yeşillik ilave etmelisiniz

 

Şişkinlikten kurtulun

Bayramlar, yeme-içme -sosyalleşmenin yoğun olarak yaşandığı günlerdir. Şimdi ise karbonhidratlı besinlerin neden olduğu şişlerden, şişkinliklerden kurtulmak için; özellikle rafine, işlenmiş  karbonhidratları azaltıp, proteinleri arttırarak, vücudun su atımını desteklemelisiniz. Salatalık, kereviz, marul ve lahana vücudu toksinlerden arındırmak için iyi seçeneklerdir. Greyfurt ve limon da faydalı  metabolik uyarıcılardır.

 

Süt ve kalsiyum kilo vermenizi kolaylaştırır

Süt ürünleri içindeki kalsiyum da kilo vermenize yardımcı olacaktır. Günde 3 porsiyon süt, ayran, yoğurt, kefir, probiyotik yoğurt, şeker içermeyen meyveli yoğurtlar gibi süt ve süt ürünleri tüketebilirsiniz. .

 

En doğal ve etkili ödem atma yolu su içmektir.

Su ile metabolizmanız hızlanır, vücuttaki ödemin atılmasına yardım eder. Su kalorisiz, en kolay bulunan yan etkisi olmayan mükemmel bir içecektir. Yemeklerden önce soğuk, ılık ya da sıcak her ne biçimde olursa olsun mutlaka su içmelisiniz

 

Yürüyüş, uyku düzeni ve stres

Açık havada yürüyüşlere başlamalısınız, önceleri haftada 3 gün 30 dakika olarak başladığınız yürüyüşlerinizi ilerleyen günlerde performansınıza bağlı olarak arttırabilirsiniz, böylelikle stresle bahşetmenizin yanında  uykunuz da düzene girecektir.

 

Hazırlayan

Banu Kazanç

Instagram

Temmuz 2015

a