Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yaz Meyveleri 1

Hem sağlığınızı hem de kilolarınızı korumak için meyve yerken nelere dikkat  etmelisiniz… Kanser, kalp hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları gibi bir çok hastalığın önlenmesinde, kan şekerinin düzenlenmesinde, kabızlık gibi hastalıkların engellenmesinde meyve yemek fayda sağlar.

Yaz aylarında birbirinden renkli, lezzetli  meyve bolluğu  ve çeşitliliği yaşanır.

Yaz meyvelerinin su içeriği yüksektir,serinletir,susuzluğu giderir, aynı zamanda iyi birer vitamin, mineral, antioksidan ve enerji kaynağıdır. Meyveler yüksek miktarda posa (lif) içermesi sebebiyle bağırsakların düzenli çalışmasın sağlar,yine posa tüketiminin kandaki kolesterol seviyesinin kontrolünde etkisi olur.

Meyveler kilo aldırır mı

Protein ve yağ içermez. Ancak içeriklerinde bol miktarda karbonhidrat bulunur. Meyvedeki karbonhidrat ,glikoz ve meyve şekeri olarak bilinen fruktozdur. Fazla şekerin ,yağlanmayı tetiklediğini,insülin direnci ve obezite başta olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkardığı, yaşlanmayı hızlandırdığı unutulmamalıdır. Çok fazla miktarda meyve yenilmesi kandaki şeker oranının hızla yükselip aynı hızla düşmesine sebep olur, tüketilen miktar günde iki veya üç porsiyonu geçmemelidir.

 

Hangi meyveleri yiyelim

Aslında tek meyveye takılıp kalmanızı önermiyorum,her birinin sağlık üzerine yararları olduğu tartışılmaz. Öncelikle bütün meyvelerin farklı kaloriler içerdiğini unutmamalısınız. Meyve seçiminde kullanabileceğiniz en iyi referans “glisemik endeks” değerleridir. Bir meyvenin gilisemik endeksi ne kadar düşükse diyetinizde o kadar yer verebilirsiniz.
Glisemik endeksi düşük gıdaların seviyesi 55 ve altıdır glisemik endeksi 70’i aşan meyveleri kontrollü olarak daha az yemelisiniz. Daha az tatlı, koyu renkli ve tadı buruk olanları tercih edin. Örneğin incir, muz, karpuz, kavun ve üzümün glisemik indeksi diğerlerine oranla daha yüksektir ve daha çabuk acıktırırlar. Elma, armut ve şeftali gibi meyveler ise glisemik indeksi düşük olanlarıdır. Porsiyonlara dikkat etmelisiniz.örneklemek istersek,1 küçük boy elma, armut, nektarin, şeftali veya 20 kiraz, 4 kayısı, 15 erik veya 10 çilek, karpuz için ise 8’e bölünmüş bir bütün karpuzun 1 dilimini ölçü alın.

Şeftali: 1 orta boy İncir(kuru/taze): 1 adet Üzüm: 15 iri tane veya 23 çekirdeksiz küçük üzüm Dut: 8-10 adet
Vişne: 14 adet Yeni dünya (malta eriği): 6 adet Böğürtlen: 1/2 su bardağı,Çilek: 8-10 adet
Kayısı (kuru/taze): 3-4adetKırmızı erik: 5-6 adetKiraz: 12 adet
Armut: 1 orta boy

 

Meyveleri kabuğu ile tüketin

Meyvelerin sağlıklı faydalarından yararlanabilmeniz için posası ile yemek gerekmektedir. Meyve suyu yerine taze meyve yiyin. Meyveleri kabuğuyla ya da posasıyla yemek daha çok vitamin, daha çok doygunluk hissi ve daha çok bağırsak hareketliliği sağlar.

 

İyice yıkamalısınız

Meyvelerin c vitamini içerikleri yüksektir. C vitaminin suda çözünme özelliği nedeniyle çok uzun süre suda bırakmayın akan suyun altında elinizle iyice ovuşturarak tarım ilaçlarından arındırın. Küçük taneli olanları ise ezilmemelerine dikkat ederek bir süzgeçe koyarak akan su ile temizlemelisiniz.

 

Meyveleri yemek ile birlikte tüketmeyin.

MEYVELERİN ÖĞÜNLERDEN ÖNCE Mİ SONRA MI ,YOKSA BİRLİKTE Mİ YİYELİM Sık sık tartışılan bir konudur?En doğrusu tek başına  ana öğünden en az iki saat sonra yenmelidir.

Meyveler tek başına yendiğinde sindirim süreci çok hızlı çalışır. Bir ana öğün ertesinde meyve yemek, sindirim sırasında diğer gıdalar ile birleştiğinde midede mayalanmaya neden olabilir bu da hazımsızlık, mide ekşimesi gibi sindirim rahatsızlıklarına neden olabilir.Bu nedenle bir büyük öğün ardından meyve yememelisiniz. Ana öğünden en az iki saat sonra meyve yiyin.

 

Meyvenin çok çabuk acıktırır,Meyveleri bir protein eşliğinde yemeyi deneyin

Meyveler, kan şekerinin aniden yükselmesine ve düşmesine sebep olabiliyor ,bu durum hem açlığı tetikler, hem de tekrar tekrar tatlı şeyler yeme eğilimini arttırır,  meyve yanında süt, yoğurt, ayran, peynir gibi bir besinle tüketmek şeker dengesini sağlar. Ara öğünlerde meyvenin yanında; 1 bardak süt, bir parça peynir veya yoğurt gibi proteinli bir seçenek tüketirseniz; bu eşleştirmelerle kan şekeriniz kontrol altında tutulur. Kendinizi daha uzun süre tok hissedebilirsiniz. Süt gaz yapıyorsa laktozsuz olanı; bağırsaklarınızın sağlıklı çalışması için probiyotik yoğurtları tüketebilirsiniz. Peynir olarak ise önerim, hem daha az tuz, hem de daha az yağ içerdikleri için dil peyniri, taze kaşar peyniri, sürme peynirler. Ayrıca ara öğünlerde meyveleri, ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumlarla eşleştirerek de tüketebilirsiniz.

 

Meyveleri çok soğuk tüketmeyin

Mide ve gaz problemi yaşayanlar ,çok soğuk ve çiğ meyve tüketimi bu şikâyetleri tetikler. Özellikle yaz ayında soğuk karpuz ve kavunun aşırı tüketimi bu şikâyetleri artıracaktır.

 

HAZIRLAYAN

Banu Kazanç

Instagram

HAZİRAN 2015

a