Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yaz Meyveleri 2

Yaz Meyveleri 2

YAZ MEYVELERİ 

Birbirinden parlak göz alıcı renkleri, enfes kokuları ,harika lezzetleri ile tezgahlarda adeta gülümsüyorlar. Bünyelerindeki su içerikleri ile sıcak yaz günlerinde susuzluğumuzu giderirler. Vitamin ve mineral açısından zengindirler böylelikle yaz aylarında ter ile kaybettiğimiz sıvıları ve mineralleri yerine koymamıza yardımcı olurlar.  Pek çok besin maddesine oranla birçoğu  daha düşük kalori değerine sahiptir, kolesterol içermezler. Bünyelerinde bulunan doğal şeker   enerji verir. Antioksidan içerikleri ile bizi serbest radikallerin zararlı etkilerinden korurlar, lifli yapıları ile özellikle de barsak sağlığı vücudunuzdaki toksinlerden kurtulmamız ve kolesterol kontrolü için önerilir. C vitamini olan yaz meyveleri ile güzelliğinize de katkıda bulunur. Erken yaşlanma belirtileri ve cilt kırışıklarına savaş açabilirsiniz. Mevsiminde tüketilen meyveler daha taze ,doğal, hormonsuz ve lezzetlidir. Çoğunun fiyatları daha makul düzeye inmiştir.

YAZ MEYVELERİNE GENEL BİR BAKIŞ

Ahududu:

Kanı temizler, vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Terletir ve idrar söktürür. Kabızlığı giderir. Vücuda dinçlik verir.

Armut:

Armut, sarı-yeşil arası renklerde, lifli, hazmı kolay ve mineral açısından oldukça zengin bir meyvedir. Yüksek tansiyonu olanlara çok faydalıdır. A vitamini yönünden oldukça zengin bir meyve olan armut, böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar ve idrarı bollaştırır. Bunun yanında sinirleri yatıştırıcı, zihinsel yorgunluğu azaltıcı özelliği vardır. Özellikle kabuklu tüketildiğinde lif (posa) ihtiyacını karşılamak için iyi bir kaynaktır. Kan şekerinin dengede kalmasına yardımcı olur.

Böğürtlen:

Böğürtlenin içinde bulunan ellagik asit, antioksidandır. Cildi gençleştirir. Hücre yaşlanmasını geciktirir. Böğürtlen kan şekerini dengeler, kanı temizler, cildi güzelleştirir. C vitamini deposudur ayrıca B grubu vitaminleri de içerir.

Çilek:

Bol miktarda A, B1, B2, C ve K vitamini, protein, şeker, meyve asidi, demir, fosfor, sodyum, kalsiyum ve potasyum içerir. Dişlere ve diş etlerine iyi gelir, diş taşlarının oluşmasını engeller, cilde canlılık kazandırır. Çilek, sakinleştirici etkisi ile strese iyi gelir. Bazı bünyelerde alerjiye neden olabilir. Çileğin pudraşekeri ve krem şanti ile tüketmemeniz koşulu ile kalorisi düşüktür.

Dut:

Kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitamini yönünden zengin olan dut birçok hastalığa iyi gelir. Ayrıca beyaz dut ateş düşürücü ve idrar söktürücü etkiye sahiptir. Bununla birlikte bağırsak solucanlarına karşı fayda sağlar. İyi bir kan yapıcıdır. Karaduttan elde edilen şurup ise, ağız ve boğaz hastalıklarına (pamukçuk) karşı kullanılır, tazeyken yenildiği gibi kurutularak, pekmezi ve pestili yapılarak da tüketilir.

Erik:

İlkbaharda çıkan eriğin yeşil, kırmızı ve sarı meyvesi sonbahara kadar, kurutulmuşu da yıl boyunca tüketilebilir. Farklı dönemlerde olgunlaşan eriğin, farklı biçim ve büyüklükteki meyvelerinin ince kabuğu, türlere göre yeşil, sarı, kırmızı ve mor renklerdedir. Can eriği, papaz eriği, mürdüm eriği ve üryani erik gibi çeşitleri bulunur. Erik bol miktarda B vitaminleri içermektedir, ayrıca potasyum ve magnezyum minerali açısından da zengin bir meyvedir. Meyve olarak yenir, kurutularak hoşaf ve çeşitli yörelerde değişik pestil yapımında kullanılır. Özellikle can erik yeterli miktarda sodyum içerdiğinden tadını güzelleştirmek için tuz kullanılmamalıdır, bu tansiyonunuzu da etkileyebilir.

Mürdüm eriği bol miktarda vitamin B içermektedir. Aynı zamanda C vitamini bakımından da oldukça zengindir. Mürdüm eriğinin faydalarından birisi de kan yapıcı özelliğinin olmasıdır. Potasyum içerir, adet düzenleyicidir. Kan şekerini çok yavaş yükselttiği için tercih edilir.

İncir:

Çok lifli bir besin olan incir hem lezzetli bir meyve hem de sağlık açısından çok yararlıdır. A, C ve B vitaminlerinin yanı sıra, sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve demir mineralleri açısından oldukça zengindir. İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde sindirimi hızlandırır ve kolaylaştırır. Bağırsakları yumuşatır, kabızlığı giderir. Vücuda kuvvet ve enerji verir. Öksürük ve boğaz ağrılarını geçirir. İncir, kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korur. Hem taze hem de kuru olarak tüketilebilir.

Kiraz:

İçeriğinde antosiyanin maddesi ile güçlü bir ağrı kesicidir. Kiraz diüretik özelliktedir, yani vücuttan su atımını sağlar, böbreklerin ve karaciğerin toksik maddelerden arındırılmasına yardımcı olur. Kirazlarda bulunan flavanoidler vücuttaki zehri temizler, antioksidan etki yapar. Ayrıca potasyum içeriği ile de sağlığa yardımcı olmasını yanı sıra kadınların özellikle belirli dönemlerde vücutlarında meydana gelen su tutulmaları ve ödemin atılmasında oldukça etkili olabilir. Düşük kalorili ve lifli olması kilo vermek isteyen kişiler için ara öğünlerinde doygunluk hissi sağlayan bir seçenek oluşturur.

Kayısı:

A ve B3 vitamini ile potasyum, kalsiyum ve magnezyum içerir. Kemikleri kuvvetlendirmektedir. Ayrıca kansızlığa iyi gelmektedir. Sağlıklı cilt ve saçlar için önerilmektedir. Lifli bir meyve olduğu için bağırsakları korur, içerdiği selüloz ve pektin sayesinde, kabızlık çekenler için yardımcıdır. Kurutularak da tüketilmektedir. Taze kayısının yüz gramında (yaklaşık 3 – 4 iri kayısı) 50 kalori ve 9 gram kadar doğal şeker varken, yüz gram kuru kayısıda, 215 kalori ve 53 gram kadar doğal şeker vardır.

Kavun:

Kavun, B vitamini, brom ve iyot içerir, sinirleri yatıştırır, kanı temizler ve kolay bir uyku sağlar. Ayrıca damar tıkanıklığı ve kansızlık için de önerilmektedir. Kavun, karpuza göre daha tatlı ve kalorisi ise biraz daha yüksek bir meyvedir. Karpuza göre hazmı daha güç ve şeker oranı daha fazla olduğu için dikkatli tüketmek gerekir.

Karpuz:

Çok sulu bir meyve, yüzde 95’i su olduğu için  büyük ölçüde sıvı ihtiyacını karşılar, ayrıca kilo vermek isteyenlere beslenmelerinde destek olabimektedir. İyi bir C vitamini deposudur .Karpuz, hem likopen, hem de vitamin ve mineral açısından zengin, kırmızı rengi ile kendini gösteren beta-karoten içeriği ile de antioksidan kapasitesi yüksek bir yaz meyvesidir.
Şeftali ve Nektarin:
Zengin lif ve beta karoten içerikleriyle çok yararlı yaz meyvelerindendir Bol miktarda A, C ve B vitaminlerini içeren şeftali Potasyum deposudur ve çok sayıda flavonoid ihtiva eder; karotenoidler kalp hastalığını önleyen, kolesterolü düşüren ve kansere karşı koruyucu olan antioksidan özellik taşır. Ayrıca sindirim sistemini çalıştırır. Hazmı kolaylaştırır, idrar söktürerek böbrekler için yarar sağlar. Nektarin şeftaliden daha sert ve daha az suludur en önemli özelliği içeriğindeki beta karoten şeftaliye göre daha yüksek miktarda içermesidir. Aynı zamanda iyi bir C vitamini kaynağıdır. A ve C vitaminleri içermesi ile cilt sağlığı için önerilmektedir.

Üzüm:

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Kansızlığı giderir. Üzüm kabuğu ve çekirdeği değişik antioksidan maddeleri bulundurur. Böbreklerin çalışmasını uyarıp kalp atışını düzenler, karaciğeri temizler, çekirdekleriyle yenirse hücre yenileyicidir.. Ancak kalorisi yüksek olan üzümü diyet yapanların bir günde 15–20 adetten fazla tüketilmemesi gerektiğini de unutmayın. Yeşilinin yanı sıra siyah üzümden yararlanmalısınız.

Yenidünya (malta eriği):

A vitamini deposudur. Görmeye ve büyümeye faydalıdır. Etli, sulu, mayhoş ya da tatlı ve iri çekirdekli bir meyvedir Eti ve kabuğunun rengi, meyvenin A vitamini kaynağı karoten yönünden zengin olduğunu gösterir. Ayrıca B ve C vitaminleri; fosfor, potasyum ve kalsiyum gibi mineral maddeler ve şeker yönünden de zengindir.

Vişne:

Vişnenin besin değerleri kiraza benzer. Ancak şeker oranı daha düşük olduğundan, vişnenin tadı ekşi ya da mayhoş olur. Aynı nedenle kalorisi de kirazdan düşüktür. Ateşi düşürür. İdrar söktürür, ishali keser. Uyku problemi olanlar için, içeriğinde bulunan meletonin sayesinde, uyku düzenleyicidir. Vücuda rahatlık verir. A vitamini, potasyum ve içerir.

HAZIRLAYAN

Banu Kazanç

Instagram

HAZİRAN 2015

a