Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Güne zinde başlamak……Nasıl başlarsa öyle gider…

Mutlu ve enerjik bir şekilde güne başlayan insanlara hep özenilir. Sabahları erkenden uyanıp gün boyunca kendisini zinde hissetmeyi kim istemez ki ! diyorsanız .  küçük ayrıntılara dikkat ederek güne daha zinde başlamak mümkün.

 

Öncelikle güne iyi bir şekilde başlamak için geceyi rahat bir uykuyla geçirmiş olmalısınız.

 

Uyumadan önce

Özellikle geceleri rahat ve kesintisiz bir uyku için çok fazla alkol, çikolata kahve gibi kafein içeriği yüksek besinler tüketmemelisiniz. Sindirim için uzun bir süreç gerekir. Yatmadan en az üç saat önce yemek yemeyi sonlandırmanız gerekir. Dolu bir mide ile rahat bir uyku uyuyamazsınız. Aynı şekilde sıvı alımını da azaltmanız gerekir ki; gece tuvalete gitme ihtiyacı uykunuzu bölmesin. Yetersiz uyku, aynı zamanda bağışıklık sisteminizi zayıflatır daha fazla yemek yemenizin ve kilo almanızın nedeni olur.

 

Uykudayken

Kaliteli uyku için öncelikle yeteri kadar karanlık ve sessiz bir odada uyumalısınız, bu melatonin salgılanması için de gerekir. Sabah kolaylıkla uyanmanız için ise odanıza güneş ısınlarının girmesi tercih edilmelidir. Odanız çok soğuk ve çok sıcak olmamalı. Yatmadan önce odanızı havalandırmayı da unutmayın!
Uyandığınızda…

Uyandığınız an yataktan kalkmalısınız. Saatinizin alarmını çok erkene kurup, yatakta oyalanmayın. Saatinizin, cep telefonunuzun tüylerinizi diken diken edecek alarmı ile uyanmak yerine, güzel bir müzikle keyifli bir şekilde güne başlayın. Başucunuzda su bulundurun. Uyanır uyanmaz içeceğiniz bir bardak su metabolizmanızı da harekete geçirecektir. Güne başlarken odanızın camını açın. Derin derin nefes alın, sabah mahmurluğunu üzerinizden atıp güne zinde başlamanız için kollarınızı, sırtınızı, bacaklarınızı gerin. Hafif egzersiz hareketleri ile kan dolaşımınızı artırabilirsiniz. Her gün aynı saatte uyanmaya çalısın, hafta sonlarını daha fazla uyumak için fırsat olarak görmemelisiniz. Su ile temas etmek sizin daha zinde olmanıza yardım eder. Limon, portakal ve lavanta kokuları konsantrasyonunuzu artırır, bu türden duş jeli ve sabun kullanabilirsiniz.

 

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür

Kahvaltı vücudun uzun açlıktan sonra enerjinin tekrar kazanıldığı, atlanmaması gereken bir öğündür. Kahvaltıyı atlamamak kadar kahvaltıda ne tüketildiği de önemlidir. Kahvaltıda protein ve karbonhidratı bir arada tüketmek gereklidir. Çünkü bu şekilde kan şekeri seviyesi düzenli ve dengeli olur.

Protein ağırlıklı kahvaltı yapmaya çalışın

Protein ağırlıklı kahvaltı edin, karbonhidrat ağırlıklı kahvaltı ettiğinizde kendinizi gerektiği kadar enerjik hissedemezsiniz. Yüksek glisemik indeksli şeker yüklü karbonhidratlar kan şekerinizi hızla yükseltip, hızla düşürür. Bunun için ağır karbonhidrat yerine proteinden zengin bir kahvaltıyı tercih edin. Kahvaltı mönünüze yoğurt, yumurta, süt ve yüksek proteinli tahıllar ekleyin. Düşük glisemik indeksli (kompleks karbonhidrat)gıdalar yiyin. Kahvaltı için çok vakit olmadığında sütün içine karıştıracağınız müsli gibi kahvaltılık tahıllar, kuru ve taze meyveler, fındık, ceviz gibi kombinasyonlar mükemmel bir seçim olur. Az yağlı peynirle hazırlanmış tost + 1 su bardağı süt; hızlı ve besleyici bir kahvaltıdır.

Lifli gıdalar enerjinizi arttırır

Çözünür lif şeker emilim hızını yavaşlatır. Kahvaltıda fındık, tahıl, meyve özellikle de narenciye (örneğin, portakal suyu) ve yulaf gibi daha yüksek çözünür lifli gıdalar enerjinizi artırmak için önerilir. Mevsiminde kahvaltı tabağınıza domates, salatalık, biber gibi yiyecekleri de ilave etmelisiniz .Kahve içmeyi seviyorsanız bunun en iyi zamanı sabah saatleridir.

Yağsız proteinler ile kendinizi daha zinde hissedersiniz

Öğle yemeğinde sebze ve yeşil salata ile birlikte balık,tavuk gibi beyaz etli yağsız proteinler daha zinde olmanızı sağlar.Lif açısından zengin baklagiller hem doyurucudur hem kompleks karbonhidrat ve protein içerirler,salatalarınıza ilave edebilirsiniz.

Kan şekeriniz dengeli olsun

Gün içinde kan şekeri dengenizi sağlarsanız yorgunluk hissetmezsiniz. bunun için ara öğünler ile beslenmenizi desteklemelisiniz.Ara öğün seçenekleriniz taze ve kuru meyveler ile sağlıklı yağlar içeren; fındık, ceviz,badem gibi aynı zamanda yanınızda kolaylıkla sağlayabileceğiniz atıştırmalıklar olabilir.

HAZIRLAYAN

BANU KAZANÇ

BESLENME VE DİYET UZMANI

EYLÜL 2015

a