Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Muftağınızda Yeni Yumrular Alabaş Şekli Ve Tadı Biraz Turp Biraz Da Şalgam Gibi

Muftağınızda Yeni Yumrular Alabaş Şekli Ve Tadı Biraz Turp Biraz Da Şalgam Gibi

Yüksek lif oranı ile yedikten sonra uzun süre tok kalmanızı sağlayan , çok düşük kalori değeri ile de formuna dikkat edenler için ideal bir seçim.

Bol miktarda selenyum, demir, fosfor, kalsiyum, sodyum ve potasyum içermesi yanında  A ,C vitaminleri ve B vitaminleri ile sağlıklı bir bitki olan  Alabaş’ı tanıtmak istiyorum…Tezgahlarda  hem mor  ve açık yeşil olmak üzere iki rengine de rastlayabilirsiniz.

 Nelere İyi gelir

Alabaş güçlü bir antioksidan özellikte olduğu için kansere karşı koruyucu özelliği ile  akciğer ve kalın bağırsak kanseri olmak üzere bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltıyor . Ayrıca emziren annelere, tansiyon problemleri olanlara,  sinir sistemi sorunları bulunanlara, , böbrek sorunları yaşayanlara alabaş faydalı olur. Alabaşı, iyot sorunları olan tiroid hastalarının çok fazla tüketmemeleri istenir..

 

Nasıl tüketilir

 

Direkt elma soyar gibi soyuyor ve dilimliyorsunuz yada incecik cips gibi de kesebilirsiniz. Özellikle yeşil elma ile birlikte çok hoş bir ara öğün olur.

Salatalarınızın vazgeçilmezi olabilir, rendeleyip, kırmızı lahana eşliğinde hazırlayabilirsiniz.Yine iri iri rendelenip sarımsaklı yoğurtla karıştırabilirsiniz, isterseniz  içine 1 yemek kaşığı sıvı yağ ilave ederseniz sağlıklı bir mezeniz olur.Yada hafif ,az kalorili yemek olarak pişirebilir, çorbalarınıza katabilirsiniz.İsterseniz sumak, limon ekleyip meze ya da yemeklerin yanında garnitür olarak masada yerini alabilir.Sandviçlerinizin içine koyabilirsiniz. Benim tercihim çiğ olarak tüketmekten yana.

 

Yalnız tiroid problemi olanlar;  haftada 3- 4 taneden fazlasını  tüketmeyin .

 

Minimal kalori maksimum tokluk için tatlı patates 

 

Bugüne kadar bizde  fazla bilinmeyen lezzetli ve besin değeri yüksek bir sebze olan tatlı patatesten bahsetmek istiyorum .Bildiğimiz patatesten oldukça farklı,patates ile aynı aileden de değil,endişelenmeyin genetiği ile de oynanmamış bir yumru besin. Ana vatanı Peru ,dünyada üretimde Çin başı çekiyor,bizde üretimi çok sınırlı,meraklıları Hatay bölgesinde yetiştiriyor dolayısı ile ülkemizde pek tanınmıyor,fiyatı da oldukça pahalı,tadı patates gibi değil tatlı, biraz kestane biraz bal kabağı lezzetinde olarak tanımlayabiliriz. Şekil itibari ile ortası şişkince uçlara doğru incelen kabuğu daha  koyu renkte daha uzun  bir yumru  ,renkleri farklı olabiliyor; içi turuncu ,mor ve sarı olanları var.

 

A vitamini, C vitamini,E vitamini, yoğun olarak B6 vitamini ile diğer B kompleks vitaminlerini içerir. Mineral deposu, bakır, manganez, fosfor ve potasyum bulunmaktadır.

Nelere iyi gelir

Tatlı patates;Beta karoten bakımından zengin olan tatlı patates  bağışıklık  sistemini güçlendirir. Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır ,kolesterolü düşürür, kanser ve yaşlanma etkilerine karşı mücadele eder. Göz ve karaciğer hastalıklarına karşı son derece yararlıdır. Zengin lif ve magnezyum içeriği ile sindirim sistemi için mükemmel bir besindir, bağırsakların sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur ve uzun süre tokluk hissi vererek zayıflamaya yardım eder.

 

Kalp ve damar sağlığı için yararlıdır;

Tatlı patates kan damar sağlığını tehdit eden homosistein  yüksekliğini önleyen  B6 vitaminleri ayrıca kalp atışlarını ve sıvı dengesini düzenleyen, kan basıncını düşürmeye katkısı olan potasyum içerir.

Kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcıdır;

Tatlı patates doğal şeker içerir,   bunun yanı sıra kan şekerini düzenleyici etkisi vardır. Düşük glisemik indeks değerine sahiptir. Kan şekerini yavaş yavaş yükseltir. Uzun süre aynı seviyede kalmasını sağlayarak açlık hissi duyulmasını engeller. Patatesin aksine, tatlı patatesin  glisemik indeksi yüzde 50 daha azdır,150 gr tatlı patates  135 kaloridir. Ayrıca karbonhidrat metabolizmasında yardımcı manganez, bakımından da zengindir. Bu mineral iştahınızı dengeler, sağlıklı kan şekeri seviyelerini korur ve antioksidanların emilimine yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir;

Tatlı patates   bağışıklık sistemini güçlendiren güçlü antioksidanlar olarak tanımlanan. A, C ,E, vitaminleri içerir. Mor tatlı patates antosiyanin açısından zengin iken Turuncu tatlı patates beta karoten açısından zengindir. Ayrıca, tatlı patates içindeki A vitamini , güneş hasarına karşı cildi korur. C ve E vitaminleri kollajen dokuyu besler. A vitamini  görme yeteneğini arttırıcı özelliktedir.

Kanser risklerini azaltmada etkilidir;

Beta karoten bakımından zengin olan tatlı patates; menopoz öncesi kadınlarda meme kanseri riskini ve postmenopozal kadınlarda yumurtalık kanseri riskini azaltır.

Tatlı patates, diyet lif oranı yüksek bir besindir. Tok tutar, sindirim sistemi sağlığını güçlendirir ve sindirimi düzenler.

 

Nasıl tüketilmektedir

Haşlama ve kızartma yerine buharda veya fırında pişirmeyi denemelisiniz. Soğuğu sevmez, buzdolabında saklamayın.

 

HAZIRLAYAN

Banu Kazanç

Instagram

KASIM 2015

a