Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Sevdiğinizle Kalbinizi Koruyabilirsiniz Çikolata Kırmızı Şarap ve Çilek Size Eşlik Edebilir

;Sevdiğinizle Kalbinizi Koruyabilirsiniz Çikolata Kırmızı Şarap ve Çilek Size Eşlik Edebilir

Her yıl olduğu gibi milyonlarca insan bir romantik akşam yemeği ile 14 Şubat tarihinde Sevgililer Günü’nü kutlayacaklar.

Bölünmüş bir tatlı ve aşk

“Sevgililer günü” nün ortak noktası  güzel yemeklerin yenildiği, kırmızı güllerin sevginin ifadesi olarak sunulduğu romantik bir gece geçirmektir.

Sevgililer gününde pek çok paylaşılır, bu bazen bir battaniye bile olabilir. O halde aşk; bazen bir masa başında karşılıklı paylaşılan bir tat da olabilir, bölünmüş bir tatlı ile bütünleşmiş kalpler üzerine kurgulayacağınız bir sevgililer günü kutlamaya ne dersiniz? Bence mutfakta yemek yapma işini tek başınıza üstlenmeyin görev dağılımı yapın biriniz alış verişi yapsın diğeri mekânı hazırlasın ve mutfakta birbirinden enfes tatları birlikte bütünleştirin, çikolata sosuna batırılmış çilekten çiçekler ile lezzeti doruk noktasına çıkarabilirsiniz.

 

Afrodizyak yiyecekler

Yunan aşk ve güzellik Tanrıçası Afrodit’in adını çağrıştırdığı ve cinselliğe vurgu yaptığından afrodizyak adı verilen yiyecekler, öteden beri tercih nedeni olmuştur. Afrodizyak dediğimiz ve cinsel isteği arttırdığı düşünülen maddelerin gerçekten işe yarayıp yaramadığı bilim dünyasınca bir netlik kazanmış değildir bu konuda çok az bilimsel çalışma yapılmıştır.  Cinsellikle bağlantısı olduğuna inanılan yiyecekler aslında genital organlara benzediği için bu tür yakıştırmalar yapılması olasılığı üzerinde durulmaktadır. Bilimsel açıdan baktığımızda ise bu yiyeceklerin sağladığı vitamin ve minerallerin, kan akışının hızlanmasına ve kanın genital bölgelere ulaşmasına yardımcı olduğunu, vücut ısısını yükselttiklerini ve anlık enerji sağladıklarını görüyoruz. İnsanlar her çağda çeşitli yiyeceklerle cinsellik arasında bir bağlantı kurmaya çalışmışlar, formüller aramışlardır, çözümü ise E vitamini, B vitamini, çinko ve selenyum, magnezyumdan zengin yiyecekler olmuştur. Kadınlarda ve erkeklerde afrodizyak etkisi olan yiyecekler farklılık gösterir. Kadınlarda lifli besinler ve sebzeler bu etkiyi sağlarken erkekler için protein ağırlıklı olanlar etkilidir.

 

Batı dünyasına özgü sevgililer günü menülerinde revaçta olan,  pahalı ve lüks yiyecekler kategorisinde sayılan deniz ürünleri özellikle istiridye, havyar ve şampanyadır.

 

Batı dünyasını bir tarafa bırakıp biz neler hazırlayalım sorusunun cevabına;

Sağlıklı öneriler isterseniz, masanızı   kırmızı renklerle donattığınız yiyeceklerle hazırlamanızı öneririm. Aslında sevgiyi, aşkı, tutkuyu çağrıştıracak kırmızı yiyeceklerdeki bu renk, likopen ve antosiyaninlerin varlığına işaret eder. Yine kırmızı grup yiyecekler yanında kırmızı şarap ve çikolata da sunmak aşkı ne kadar arttırır bilemeyeceğiz. Ama özellikle kalp sağlığına iyi geleceklerine kesin gözüyle bakabilirsiniz. Bu arada  az miktarda aldığınız alkol sizi rahatlatır, fazlası ise olumsuz etki yapacaktır.

 

Şık bir sofra ve enfes yemekler hazırlarken bu önerilerden yararlanabilirsiniz.

 

Bu gecenin olmazsa olmazı yemek için elbette şık bir sofra hazırlamak bunun için yaratıcık size kalmış… Güzel masa örtüleri, çiçekler ve mumlar… Bence bugün yiyeceklerinizi kalp kalıplarla kesip, şekillendirip romantik unsurları arttırabilirsiniz.

 

Sevgililer günü için hazırlanan menülerde amaçlanan; afrodizyak etkiyi arttırmada katkısı olacak yiyecekler hazırlamaya yöneliktir.

 

Havyar;

Tarihin ünlü çapkını Casanova bir favori yiyeceği, libido (cinsel isteği) artırır. Mersin balığının yumurtası çinko ile doludur ve enerji destekleyen iyi bir protein kaynağıdır. Ayrıca, havyarda bulunan amino asit, L-arginin kan akışını arttırır.

Çilek;

Antik Roma dönemine kadar uzanan çilek hep romantik meyve olarak görülmüştür. Doğal kalp şeklinde ve renk tonu kırmızı olduğundan aşkı çağrıştırıyor ayrıca c vitamini deposudur.

Domates

İçinde bulunan likopen, antioksidan ve beta karoten sayesinde yaşlanmayı önlediğini, kan basıncını düşürüp, kolesterolü kontrolüne yardımcıdır. Antioksidan özellikleri yanında mutluluk hormonu olarak adlandırılan  endorfini artırır. A vitamini deposu olan domates bu özelliğinden dolayı güçlü bir afrodizyaktır.

Nar;

Üreme ve doğurganlık ile ilişkilendirilmiştir, Yunan mitolojisine göre, ilk nar ağacı Afrodit tarafından ekilmiştir. Ayrıca yapılan çalışmalar, içeriğindeki antioksidanların kan akımı ve testosteron düzeylerini arttırdığına işaret etmektedir.

Sarımsak:

Ağır bir kokusu olduğu   için koku sorununu çözmek koşulu ile vücuttaki kan akışını hızlandıran sarımsağın  yemeklere  çok az miktarlarda ilave edilmesinin yararı olur.

Karides:

Denizden gelen bir diğer Afrodizyak Etkili Yiyeceklerden biridir. Ayrıca içerisinde barındırdığı, iyot sayesinde cinsel performansı güçlendirir.

Roka,

Bol miktarda demir ve C vitamini içeren rokanın afrodizyak özelliği de göz ardı edilmemelidir.

Havuç;

Vücutta A vitaminine dönüşen beta karoten içerir. Ayrıca yapısında demir, fosfor, kalsiyum, sodyum, potasyum, magnezyum gibi çeşitli mineraller  ile başta A olmak üzere, B ve C vitaminleri  bulunmaktadır.

Badem,

E vitamini ve magnezyum kaynağıdır.

Avokado,

E vitamini,B6 vitamini ve folik asit içerir. Ayrıca avokado içerdiği temel yağ asitleri ve antioksidanlarla hormonları harekete geçirir.

Kırmızıbiber;

C vitamini açısından    zengindir. Ayrıca kırmızıbiberin içeriğindeki bibere acı tat veren madde olan kapsaisinin maddesi, ağızdaki acı reseptörlerini   uyararak endorfin hormonu salgılanmasına yardım eder.

Fesleğen:

Kokusuyla afrodizyak etkisi yapan fesleğenin vücuda canlandırıcı etkisi olur.

Çikolata,

Tanrıların gıdası olarak isimlendirilen theobromine ile çikolata kan basıncı ve endorfini artırır. Yine içeriğindeki Feniletilamin beyindeki serotonin seviyesini artırır, mutluluk verir. Bünyesindeki fosfor ve magnezyumun sağladığı afrodizyak özellik ise kadınları erkeklere oranla daha fazla etkiliyor.

İncir:

Kalorisi, lif miktarı, mineral oranı oldukça fazla olan mucize bir meyvedir. Ayrıca Kleopatra’nın en sevdiği yiyecek olduğu söylenir. Erotik literatürde kadın cinsel organlar ile eşanlamlıdır. Birçok kültürlerde incir doğurganlıkla ilişkilendirmektedir.

İstiridye:

Afrodizyak etkili besinlerin en başında gelir. Ayrıca denizden gelen bu özel besinin içeriğinde bulunan; çinko, fosfor ve iyot sayesinde kadın ve erkeklerde libido yükselmesine neden olur.

Kuşkonmaz,

Potasyum, A, B ve C vitamini içeriği yüksektir.

Muz,

Cinsel gücü ve libidoyu yükseltir. Potasyum, magnezyum, B vitamini içerir. Muz, seks sırasında erkeğin enerjisini artırarak cinsel gücü olumlu etkiler. Muz içeriğinde bulunan endorfin sayesinde adeta mutluluk yayar.

Kokuları ile baharatlar, vanilya, zencefil, kakule, karanfil, lavanta da vücudun canlanmasında, ısınmasında katkı sağlar. Örneğin Vanilyanın özellikle erkeklerde; erotik ve güçlü bir duygusal tepkilere yol açtığı çok sayıda çalışmaya konu olmuştur. Yaydığı aroma, stres seviyesini düşürmenin yanı sıra aynı zamanda sıcaklık, hoşgörü ve öfori (kişinin kendini aşırı mutlu hissetmesi hali) çağrıştırır.

Sıra geldi afrodizyak yiyeceklerin ağırlıkta olduğu menü oluşturmaya; vaktinizi çok almayacak pratik ama şık bir menü oluşturmalısınız.

 

Başlangıç için şampanya ile sunacağınız üstüne keçi peynirini ve kuru incir ile süslediğiniz krakerler

 

Fesleğenli, çam fıstığı, parmesan peyniri koyduğunuz çok az sarımsak  ilavesi ile hazırlanan pesto soslu makarna yanında narlı roka salatası

Kırmızı şarap; hafifçe soğutmayı unutmayın

Yâda;

kırmızıbiber çorbası, ızgara somon balığı, haşanmış kuşkonmazlar yanında zeytinyağı kekik ile lezzetlendirdiğiniz domatesler.

Yâda;

Deniz Mahsullü Linguine’nin içine koyduğunuz kalamar ve karides sarımsaklı domates sosu ile üzerini süsleyeceğiniz; roka yapraklarına kadar kullanılan her malzeme afrodizyak.

Ve tatlı olarak çikolata sosuna batırdığınız çilekler
Gecenin sonunda sizi biraz rahatlatacak ve içinizi ısıtan; kızılcık, elma, tarçın ve zencefille hazırlayacağınız sıcak bir içecek…

 

HAZIRLAYAN

Banu Kazanç

Instagram

10 Şubat 2016

 

 

a