Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Mutfakların Tropikal Esintisi Ananas

Mutfakların Tropikal Esintisi Ananas

Diyet yaparken keyifle tüketebileceğiniz tropikal meyveleri hem taze, hem de kurutulmuş olarak market raflarında ya da kuru yemişçilerde bulabilirsiniz.

1. C Vitamini Ananas

 Çam kozalağına benzeyen yapısı ve yapraklı şapkasıyla Ananas mutfağımızdaki tropikal esintilerden biridir. C vitamini bakımından en zengin meyvelerden biri olan ananas bu özelliği ile cilt, saç ve tırnak sağlığının korunmasından çeşitli hastalıklara karşı vücudun direncinin artırılmasına kadar pek çok noktada etkili bir meyvedir.

2. Mutlu İnsanların Meyvesi Ananas

Mutfakların Tropikal Esintisi; Ananas

Vücuttaki toksinlerin atılmasına katkı sağlar. Mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninin salgılanmasını artırır. Ananasın bir diğer önemli özelliği içeriğinde bulunan bazı enzimlerin sindirimi kolaylaştırdığı ve yağ yakılmasını hızlandırdığıdır.

3. Ananas Vücutta Yağ Birikimini Önler

 

Mutfakların Tropikal Esintisi; Ananas

Ananasta bulunan proteinlerin sindirimi sırasında kullanılan “bromelain”in enzimi yağların sindirimi sırasında kullanılan lipaz enzimi ile birlikte çalışarak gıdalar yoluyla alınan yağın vücutta birikmesini önler. Su tutmasına bağlı şişliği azaltmaktadır. Gut hastalığının tedavisine yardımcı olur, proteinlerin sindirimini hızlandırarak sindirim sistemine katkıda bulunur. 100 gram ananas 50 kaloridir, diyet yaparken kalorisi az ve besin değeri yüksek bir atıştırmalık olarak tüketilebilir.

Banu Kazanç

Instagram

Mutfakların Tropikal Esintisi Ananas

a