Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Tuzdan Vazgeçemeyenler İçin Basit Bir Çözüm Var!

Sofraya oturur oturmaz önüne gelen yemeğe daha tadına bile bakmadan tuz ekleyenlere mutlaka rastlamışsınızdır. Yoksa siz de onlardan biri misiniz?

1. Tuzu sınırlı miktarda tüketin

Sağlığınızı tuz-buz etmemek için tuzu sınırlı miktarda tüketmelisiniz. Dünya Sağlık Örgütü; hipertansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere obezite, diyabet ve bazı kanser türlerinden korunmak ayrıca kemik sağlığını olumsuz etkilenmemesi için günlük olarak tüketilmesi gereken tuz miktarını, günde 5 gram olarak önermektedir.

2. Hazır besinlerdeki tuza dikkat!

Tuzdan Vazgeçemeyenler İçin Basit Bir Çözüm Var!

Hazır besinler başta olmak üzere birçok besin gizli tuz kaynağıdır. Paketlenmiş çorbalar, konserveler, ketçap, hardal, soya sosu, kabartma tozu, salata sosları, cipsler, kahvaltı gevrekleri, kavrulmuş kuru yemişler, çerezler hatta yediğimiz ekmekte, tatlıların içinde bile mevcuttur. Fazla tuz tüketme alışkanlığınızdan vazgeçebilirsiniz. Bunun için tuzu damak tadınıza uyum sağlaması için kademeli olarak azaltmalı, onun yerine farklı lezzetlerle yemeklerinize tat katmalısınız.

3. Tuzdan vazgeçminin yolu baharatlar…

Tuzdan Vazgeçemeyenler İçin Basit Bir Çözüm Var!

Baharatlar, taze ve kurutulmuş otlar tuz alışkanlığınızdan vazgeçmenizde size yardımcı olur. Maydanoz, kekik, dereotu, fesleğen, kırmızıbiber, limon suyu, sarımsak, sirke mükemmel çözümler sunacaktır. Sofrada tuzluk bulundurmayın veya sofradaki tuzluklara hazırladığınız baharat karışımını koyun.

a