Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Vişne; Yazın Kırmızı-Mor Rengi, Buruk Tadı İle Mucize Meyvesi

Vişne meyvesi, zengin antosiyanin ve diğer polifenolik madde içerikleri ile antioksidan niteliği yüksek olan bir meyvedir.

Vişne, kırmızı-mor rengi ile antosiyanin açısından en zengin meyveler arasında yer alır. Antosiyanin, çok güçlü bir antioksidandır, sağlıklı dokuları ve hücreleri korur, anti-aging özelliği ile kanser, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Vitamin ve mineral deposu olan vişne, A ve C vitaminleri ile sodyum, potasyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri açısından zengindir.

Kalorisi düşük olan vişne, kilo kontrolünde önemli bir görev üstlenir. (100 gr. vişne=50 kaloridir, glisemik indeksi de oldukça düşük (20) bir meyvedir.  Vişne düşük glisemik indekse sahip olması sebebi ile kan şekerinde ani yükselişe sebep olmaz, bu yüzden diyabetikler için iyi bir ara öğün alternatifidir. Tazesini, dondurulmuşunu, suyunu ya da kurutulmuşunu tüketebilirsiniz.

Sağlık için yararlarına kısaca göz atalım; Üre ve ürik asit seviyesini azaltır, eklem iltihaplanması etkilidir,  kandaki ürik asit seviyesinin yüksek olmasından kaynaklanan ve vücutta eklem ağrılarına sebep olan, gut ağrıları için önerilir. Kardiyovasküler hastalıklarda kalp sağlığını destekler ve kansere karşı koruma, kolon kanserinin gelişimini engellemeye yardımcı olma potansiyeline sahiptir. İltihap ve inflamasyona karşı etkilidir, antiviral ve antibakteriyel özellikleri ile ateşi düşürür. İdrar söktürücü özellikleri, mide ve karaciğerin düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Araştırma sonucunda,  antosiyanin maddesinin kolesterolün, kan şekerinin düşürülmesi ve karaciğerde daha az yağ birikimi konusunda çok etkili olduğu görüşüne varılmıştır. Ayrıca hafıza üzerinde de olumlu etkileri olduğunu ortaya koyan çalışmalar mevcuttur.

Vişne, vücutta biriken fazla suyun dışarı atılmasında etkin rol oynar.

Kanserle mücadele yeteneği fazladır, antioksidan olarak ORAC (Oksijen Radikalleri Emilme Kapasitesi) Vişne suyunda yüksek değerlerde bulunur.

Melatonin Ve Vişne

Melatonin,   beyindeki hipofiz bezinden salgılanan, vücudun günlük ritmini ve uyku düzenini sağlayan bir hormondur. Vücuttaki “melatonin” hormonun düşük düzeydeki artışının dahi olumlu sonuçları oluyor. Yaşlanma, melatonin salgısının azalmasına neden oluyor. Melatoninin, takviyeler yerine doğal kaynaklardan alınması büyük önem taşıyor. Vişnenin içeriğinde bu madde yeterli miktarda buluruz. Bir avuç vişne yemenin dahi kandaki “melatonin” seviyesini arttırır. Ayrıca, vücudun doğal uyku düzenini geliştirdiğini uyku kalitesini artırdığı ve antioksidan etkilerinin sağlığa olumlu etkileri olduğu artık biliniyor.

Vişne Suyu Vücut İçin Çok Yararlı

Kaliteli bir uyku, kas ağrılarını önleme, ağrıyı azaltma, enflamasyona (iltihap, yangı) karşı, gut hastalığına neden olan ürik asit seviyelerini düşürmek için vişne suyu çok yararlı olur. Ayrıca kan basıncını düşürmek ve kan akışını ve kalp ve beyin sağlığını geliştirmek için de katkı sağlar.

Araştırmalar sonucu; Vişnenin, meyve suyuna dönüştüğünde antosiyaninin miktarının büyük bir yüzdesini koruduğunu biliriz. Hatta faydasının daha fazla olduğu, vişne suyunun bu özelliğiyle diğer meyve sularından ayrıldığı saptandı.

Diyabet hastaları için önerim, vişne suyunu biraz su ile seyreltip içmeleri yönünde olacaktır. Bu şekilde porsiyon oranı azalmış olur.

Egzersiz Öncesi Veya Sonrasında Vişne Suyu İçebilirsiniz

Yüksek antioksidan içeriğine sahip vişne suyu, bünyesinde bulunan potasyum, C vitamini ve diğer besin öğeleri ile vücuda enerji verir, dinçlik sağlar.

Egzersize başlamadan bir saat evvel içilen bir bardak vişne suyu ile karbonhidrat deponuzu doldurabilirsiniz. Vişnenin içeriğindeki glikoz ve früktoz, kolay ve çabuk sindirilen karbonhidratlardır, anlık enerji sağlar.

Doğal Ağrı Kesici

“Antosiyanin” olarak bilinen, besinlerin kırmızı rengi sağlayan kimyasallar vardır. Yapılan  araştırmalara göre aynı zamanda kas ağrılarını hafifletebileceği sonucuna varılmıştır.

Egzersizden sonra kaybedilen sıvı ve mineralleri yerine koymanız gerekir. Aynı zamanda, kas ağrılarını azaltabilmeniz için vişne suyu oldukça iyi bir seçimdir.

Kullanma Önerilerime Bir Göz Atmalısınız

Tahıl ile yaptığınız salatalarınıza taze, dondurulan veya kurutulan vişne ekleyebilirsiniz.

Çok az tatlandırıcı ilavesi ile vişne kompostosu yapabilirsiniz. Limon kabuğu ve taze nane yaprakları ile daha ferahlatıcı oluyor.

Bir kâseye bir avuç badem, iki avuç vişne ve yoğurt koyun. Sonrasında, nefis ve az kalorisi olan bir tatlı hazırlayabilirsiniz.

Ara öğünlerinizde bir avuç kurutulan vişne ve bir avuç fındık yiyebilirsiniz.

Bir bardağın yarısını Vişne suyu koyun. Ardından üzerini maden suyu ile tamamlayarak tüketebilirsiniz.

 

Hazırlayan

Banu Kazanç

Beslenme Ve Diyet Uzmanı

Ağustos 2016

a