Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Banu Kazanç Diyet Yaparken Bulgur Yemenizi Öneriyor

Diyet yaparken bulgur yemeniz, oldukça sağlıklıdır.

Bulgur, sağlıklı, besleyici ve doyurucudur. Tok tutucu özelliğini yüksek lif içeriğinden alır, yağ içeriği çok az kalorisi düşüktür, ayrıca fiyatı da uygundur. Çok kısa sürede hazırlanabildiği için diyet yaparken bulgur yemenizi öneriyoruz.

Bulgur, yüksek lif içeriği ile kilo verme programlarında iyi bir seçenektir. Bulgurun glisemik indeksi,  benzerleri ile karşılaştırıldığında düşüktür. Kan şekerini hızla yükseltmez ve uzun süre tok tutar. Bulgurda bulunan B1 vitaminleri, sinir ve sindirim sisteminde önemli rol oynamaktadır. Bulgur B grubu vitaminler, potasyum, demir ve fosfor bakımından zengindir. İçerdiği folik asitten dolayı, çocuk ve hamile kadınlar için çok önemli bir gıda maddesidir, vejetaryenler için de önerilir. Diyet yaparken bulgur; fasulye, barbunya, mercimek gibi kuru baklagillerle birlikte tüketildiğinde besin kalitesi ve protein değeri artmaktadır.

Diyet yaparken bulgur, makarna, pirinç ve kinoa ile karşılaştırdığımızda daha yararlı

Bulgur posa/lif bakımından oldukça zengin bir besindir. Lif içeriği beyaz pirinç ve makarnaya oranla daha yüksektir. Diğer tahıllarla karşılaştırıldığında, karbonhidrat değeri düşük, protein değeri ise yüksektir.

Kilo kaybını destekler

İşlenmiş ve rafine karbonhidrat ile karşılaştırıldığında, bulgur gibi tam tahıllar kilo kaybı destekler. Pirinçle kıyaslandığında daha yüksek seviyede tokluk hissi sağlar.

Bulgur çözünebilen ve çözünemeyen lifler (fiber) bakımından oldukça zengindir

Düzenli barsak hareketleri korumak ve toksinleri vücuttan uzaklaştırmak için gerekli lifleri sağlar.  Bulgur çözünebilen ve çözünemeyen lifler (fiber) bakımından oldukça zengindir. Bulgurda bulunan lifler, içerisindeki selüloz, pektin gibi yapılarla vücutta dengeleyici etki gösterir. İçeriğindeki selüloz besin emilimini hızlandırır, kabızlığı engeller ve bağırsak kanserine yakalanma riskini azaltır. Diyet yaparken bulgur, zengin bir beslenme rutini sunar.

Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır:

İçeriğindeki sodyumun düşük olması nedeniyle yüksek kan basıncı,  total ve LDL kolesterol düzeylerini düşürerek, kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Potasyum içerir, bu mineral, kalbin düzgün işlemesi, güçlü kemikler ve kas gelişimi için gereklidir.

Diyet yaparken bulgur diyabet riskini azaltır:

Bulgur magnezyum ihtiyacımızı da önemli ölçüde karşılar. Bulgurun magnezyum içeriği vücutta insülin sentezini optimize eder. Düzenli olarak bulgur yiyenlerde, Tip 2 diyabete yakalanma riski azalır. Ayrıca glisemik indeksi düşüktür, kan şekerini ani olarak yükseltmez.

Diyet yaparken bulgur enflamasyon riskini azaltır:

Bulgur, betain adlı bir besin içerir. Yapılan çalışmalarda, bulgur yiyen kişilerde betain miktarının arttığı ve homosistein miktarının ciddi oranda düştüğü saptanmıştır. Araştırmalar, bu maddenin büyük ölçüde eklem iltihabı engellemeye yardımcı olduğu bulgularına ulaşmıştır.

 Bulgur, sağlıklı olduğu kadar ekonomiktir, bütçenize uyar.

Bulgur aynı zamanda demir, B6,  manganez içerir, vitamin ve mineral için iyi bir kaynaktır. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Diyet yaparken bulgur Bulgur; Nasıl Elde Edilir

Bulgur, buğdayın kaynatılması, kurutulup kabuğunun soyulması ve değirmende öğütülmesiyle elde edilir. Sarı ve esmer olmak üzere iki bulgur çeşidinden söz edebiliriz. Boyutlarına göre de pilavlık ya da köftelik olarak ayrılırlar. Bulgurun renginin açık olması soyma işleminden kaynaklanır, bulgur işlendikçe besin değeri düşer. Bu nedenle bulgur alırken özellikle daha koyu renkte olan tercih edilmelidir. Bulgurun besin değeri ve su tutma kapasitesi, kepeği ne kadar ayrılmışsa, o kadar düşer.

Nasıl Saklamalı

Tahıl ürünlerinde bulunan ve sağlık açısından sakıncaları olan fitik asit, bulgurun elde edilmesi sırasındaki pişirme ve kurutma işlemlerinden dolayı, bulgurda bulunmaz, küf oluşumuna karşı dayanıklıdır ve raf ömrü diğer ürünlerden daha uzundur. Bulgur, serin ve kuru bir yerde hava geçirmez bir kapta muhafaza edilmelidir.

 Nasıl Kullanalım

Pirinci kullandığınız her yemeğe ilave edebilir, farklı tariflerle, sebzelerle (fasulye, domates, salatalık, turp, soğan, pırasa, ıspanak tatlı biber gibi) kuru ve taze meyvelerle (kuru kayısı, nar gibi) çok çeşitli baharatlarla, aromalı otlarla, ceviz gibi yağlı tohumlarla karıştırarak kullanım alanlarını arttırabilirsiniz. Özellikle baklagillerle birlikte sunulduklarında mükemmel bitkisel protein seçeneği oluştururlar.

Bulgur, içine ilave edilen suyun geri çektirilmesi usulü ile pişirildiğinden vitamin kaybı oldukça azdır. Karbonhidrattan zengindir, günlük beslenmemizde ekmek yerine tüketilebilirsiniz. İki kaşık bulgur pilavı bir dilim ekmeğe eşdeğerdir.

 Tek başına pişirildiği gibi sebzelerle, çeşitli bakliyatla, etle karıştırılarak da pişiriliyor


 Ayrıca salatalarda, sıcak ve soğuk yemeklerde pek çok şekilde hazırlayabilirsiniz. Yağ ve kalorileri düşüktür. Sağlıklı beslenme için gerekli  birçok özelliği bünyesinde barındıran bulgur, aynı zamanda lezzetiyle dünya mutfaklarında tercih edilmektedir.

 

FRİK, KAVILCA VE SİYEZ BULGURU DÜNYA PAZARLARINDA

GDO‘lu ürünlerin yaygınlaştığı şu günlerde, genetiği bozulmamış ekolojik  olarak üretilen yöresel bazlı bulgurlarımız adını dünya pazarlarında duyurmuş, aranmakta ve  tercih edilmektedir.

BİR TARİF: VİŞNELİ CEVİZLİ BULGUR PİLAVI

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Banu Kazanç, aslında tavuk eti ve İran pirinci ile yapılan bu pilavı bulgur ile yapıyor. Diyabetliler için kan şekerini hızla yükseltmediğinden rahatlıkla, tabii porsiyon miktarına dikkat ederek, öneriyor.

Malzemeler: 1 su bardağı bulgur,1 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı tereyağı, 1 kuru soğan,2 su bardağı kaynar su, 1 çay bardağı ceviz, 1 bardak çekirdeksiz kuru vişne, tuz.

Yemeklik doğranmış soğan çok az su ilavesi ile rengi kararmayan şekilde (kavrulmaz) pişirin. Sonra bulgur ile ceviz ekleyin. Ardından, hafifçe çevirin.  Ek olarak, su, tuz,  kuru vişneler koyun.. Tencerenin ağzı kapatın, kısık ateşte pilavın üstü göz göz olana kadar pişirin. Eğer su az gelirse ekleyin. Ocağın altını kapatın. Tencere bir bez ile örtün, 15-20 dakika demlenmeye bırakın. Servis edin.

Beslenme Uzmanı Banu Kazanç

Diyetisyen 

 

 

a