Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Bebek Bekleyen Anneler ve Sağlıklı Beslenme

Bebek bekleyen anneler, beslenmesine dikkat etmelidir.

Kaliteli ve dengeli beslenme hem rahat bir gebelik süreci hem de sağlıklı bir doğum sağlar

Bebek bekledikleri öğrendikleri andan başlayarak anne adayları genellikle iki kişi olduklarını ve daha fazla yemeleri gerektiğini düşünürler, bu süreçte sağlıklı kilo almak rahat bir gebelik dönemi ve sağlıklı bir doğum için önem taşır. Gebelik döneminde alınan fazla kilolar ve gebeliğe aşırı kiloyla başlamak doğumu güçleştirmekte ve sağlık sorunları yaratmaktadır.

Bebeğin büyümesi, sağlıklı olması, iyi gelişmesi annenin sağlığı ve dengeli beslenmesiyle orantılıdır. Anne adayları bu dönemde sağlıklı beslenmeye özen göstermeli tüm besin gruplarını içeren öğünler tüketmelidir. Hamilelik döneminde 9-12 kilogram almak normal kabul edilir. Hamilelik süresince ağırlığın takibi çok önemlidir. İlk üç ayda 0,5-1 kg, sonraki aylarda ise ortalama 1,5-2,0 kg üstünde kilo almamak gerekir.

Bebek Bekleyen Anneler İçin Sağlıklı Doğum

Dördüncü aydan sonra bebek bekleyenlerin ihtiyacı olan enerji gereksinimine yaklaşık 300-400 kalori eklenmesi yeterli olur. Enerji kısıtlanmasına gidilmez. Aşırı kalori almamak ve dengeli bir kilo alım grafiği için bir gebenin ek olarak günlük 20 gr protein, 15-20 mg demir, 500 mg. kalsiyum ve ortalama 300 kalorilik ilave enerji alması yeterli olur. Gebelikte, normalde gerek duyduğunuz miktarın iki katı kadar kalsiyum gereklidir. Kalsiyum açısından zengin besinler peynir, süt, yoğurt ve yeşil yapraklı sebzelerdir. Günde 1-2 bardak süt içmeniz ya da yoğurt yemeniz gebelikte ortaya çıkan kalsiyum kayıplarını gidermek için doğru bir tercih olur.

Gebelikte artan protein gereksinimi karşılamak için kırmızı ve beyaz et, süt ve süt ürünleri, yumurta, balık, kuru baklagiller (fasulye, mercimek, barbunya) gibi proteinden zengin besinler önerilir. Protein kalitesi yüksek besinler seçilmelidir.

Haftada en az iki öğün kırmızı et tüketin, annenin isteğine göre biftek, köfte şeklinde olabilir ancak az pişmiş olmamalıdır. Özellikle et ve et ürünlerinin iyi pişmiş olmasına dikkat edilmeli, raf ömrü uzun olan katkı maddeleri içeren gıdaların tüketilmemesine özen gösterilmelidir.

Haftada 3-5 gün yumurta tüketin; Yumurta çok kaliteli protein içerir ve hatta mümkünse daha sık tüketilmelidir.

Eğer süt içemiyorsanız yoğurt, meyveli yoğurt, ayran, peynir veya çökelek de tüketebilirsiniz. Süt ve süt ürünlerinin pastörize olmasına dikkat edin.

Haftada İki Gün Balık

Ayrıca balıkta proteinden başka bulunan Omega-3 yağ asitleri de bebeğin zekâ gelişimi üzerine olumlu etkili maddelerdir. Tüketilen balık taze ve iyi pişirilmiş olmalıdır. Yüksek düzeyde cıva içeren balıkların tüketimi sakıncalıdır. Levrek, çipura, somon gibi büyük balıklar tüketilmelidir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da suşi gibi çiğ balık içeren Uzak Doğu yemeklerinden uzak durulmalıdır.

Gebelik Döneminde Folik Asit ve Demir Takviyeleri Gerekebilir

Gebelik döneminde eksikliği görebileceğiniz vitamin B12 ve Folik asittir. Hatta folik asit takviyesine hamile kalmaya karar verdiğiniz andan itibaren başlayabilirsiniz. 2- 3. aydan sonraki beslenme ciddi bir disiplin ister. Yine bu dönemde demir eksikliği önem taşır. Demirin besinlerle karşılanması yetersiz kalır. Takviyeye ihtiyaç duyarsınız

Bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişmesi için özellikle gebeliğin ilk haftalardan itibaren folik asit alınması çok önemlidir. Vücutta depolanmadığı ve gebelik süresince normalden fazlasına gerek duyulduğu için her gün alınmalıdır. Taze yeşil sebzeler folik asit kaynağıdır, ıspanak, yer fıstığı, fındık, karnabahar, kepekli ekmekte mevcuttur. Demir ihtiyacı günlük ortalama 30 gramdır. Dördüncü aydan sonra demir eklemesi yapılması gerekir. Demir eksikliğini en aza indirebilmeniz için kan yapıcı; pekmez, kuru üzüm, kırmızı et, yumurta ve kuru baklagillerden zengin gıdaların tüketilmesine önem vermelisiniz. Ayrıca C vitamininden zengin meyve ve sebzeler de bağırsaklardan demir emilimini arttıracaklardır.

Gebelik Döneminde Lifli Gıdalar, Sebze ve Meyveler

Akşam yemeklerinde bol zeytinyağlı yeşil salata tüketimi hem vitamin kaynağı açısından hem de bağırsaklar açısından sağlıklıdır. Günlük beslenmenizin büyük bir bölümünü oluşturması gereken lifli (posalı) yiyecekler, gebelikte sık görülen kabızlığın ve bağırsak tembelliğinin önlenmesinde çok yararlıdır. Özellikle ileri aylarda kabızlık şikâyeti varsa bol su içerek, meyveleri tüketerek, her öğünde sebze ile salataya yer vererek ve yürüyüş yaparak bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Gebeliğe bağlı diyabetiniz yoksa meyve yemeye ağırlık verebilirsiniz.

Bebek Bekleyen Anneler Gereksiz Kalori Almayın

Gebelikte gereksiz kalori tüketimini de kısıtlamak gereklidir. Unutulmamalıdır ki, önemli olan annenin karnının yağ bağlaması değil içerideki bebeğin sağlıklı ve uygun gelişimidir. Bu yüzden kek, bisküvi, reçel ve meşrubat gibi temel besin öğelerinden yoksun şekerli yiyecek-içeceklerden mümkün olduğunca kaçınmak gereklidir. Ayrıca yağlı kızartmalar yerine haşlama türü gıdalar tercih edilmelidir. Aşırı yağlı, tatlı, baharatlı ve kalorili gıdalar yerine protein ve karbonhidrattan zengin, yağ oranı düşük besinler tercih edilmelidir. Günlük beslenmede, omega yağ asitlerinden zengin olan, ceviz, bademin yanında kuru incir, kuru kayısı gibi gıdaların tüketimi (birkaç adet olmak üzere) önemlidir.

Tuz Tüketimine Dikkat Etmelisiniz

Aşırı tuz tüketiminden de kaçınmak uygundur. Özellikle son aylarda aşırı tuzlu yeme ile vücutta ödem artar, tansiyon yükselir ve kendinizi daha rahatsız hissedebilirsiniz.

Gebelik döneminde de yeterli su tüketiminin hem anne hem de bebek için çok önemlidir.

Hamilelikte sıvı ihtiyacının su ile karşılanması önem taşır. Besin maddeleri ve oksijen bebeğe, kan yolu ve su yardımı ile taşınır. Yeterli sıvı aldığınızda, hem sizin hem de bebeğinizin kanındaki elektrolit dengesi kolaylıkla sağlanmaktadır. Sağlıklı bir hamilelikte özellikle de hamileliğin ilerleyen aylarında, günde en az 2,5-3 litre su içilmelidir. Yeterli su tüketimi ile hamilelik dönemindeki kabızlık, idrar yolu enfeksiyonları, hemoroit şikayetlerinin önüne geçebilirsiniz. Suyun vücutta oluşan ödemin önlenmesinde önemli bir rolü olduğunu unutmamalısınız.

İlk Aylardaki Bulantılar İçin Öneriler

Gebelik başlangıcından 12. gebelik haftasına kadar vücutta pek çok hormon salgısı artış göstermektedir.  Buna bağlı olarak annede bulantı, kokulara hassasiyet, kusma ve sindirim problemleri görülmektedir. İlk üç ay sık ama az miktarlarda beslenin. Yağsız, kokusuz, baharatsız ve tuzlu yiyecekler ile kraker, beyaz leblebi gibi atıştırmalıklar bulantının bastırılmasında faydalı olacaktır. Genelde sabahları yataktan kalkınca başlayan bulantılar için bir dilim peynir, bir iki grisini yemek sizi rahatlatacaktır.

Az ve de sık yemeyi unutmayın. Gebelikte günlük öğün sayınızı üç öğün yerine beş ya da daha fazla şekilde oluşturabilirsiniz. Böylelikle, erken gebelikte bulantı şikayetlerinizi engeller. Gebeliğin geç dönemlerinde de midenin aşırı dolması ile mide yanması ve şişkinlik şikayetleri biter.

Gebeliğin 3. ayından itibaren, dengeli ve disiplinli beslenmeye mutlaka düzenli egzersiz programı eklenmelidir. Haftada en az 2 gün birer saat yürüme, yüzme, gebeliğe özel yoga, pilates yapabilirsiniz. Ancak tehlikeli sporlar, ağırlık içeren egzersizler, bisiklet, paten gibi aktivitelerden kaçınılmalıdır

Bunlara İzin Yok

Bebek bekleyen anneler, gebelikte sigara ve alkole kesin bir HAYIR!

Gebelikte 3. aydan itibaren bu beslenme disiplinine uymalısınız. Bu hem annenin sağlıklı bir gebelik geçirmesi hem de sağlıklı bebek gelişimi açısından önemlidir. Raf ömrü uzun olan, katkı maddesi içeren gıdalardan kaçının. Bu gıdalar, sosis, salam, hazır meyve suyu ve benzeridir. Asitli ve gazlı içecekler midede rahatsızlık yaratabileceği için tüketilmemelidir. Günde 2-3 açık çay, 1 fincan kahve tüketilmesinde sakınca yoktur.

Bslenme Uzmanı Banu Kazanç 

0
a