Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Kış Aylarının En Büyük Sorunu

Kış aylarının sorunu, hastalıklarla ilgilidir.

Kış aylarının en büyük sorunu, üşütme, soğuk algınlığı şikayetleridir, iyi bir beslenme ile korunabilir veya yatak döşek yatmadan hafif atlatabiliriz.

Bu mevsimde yaygın olarak grip, nezle, zatürre, bronşit gibi enfeksiyon hastalıklarına yakalanıyoruz. Kış aylarında üşütme, soğuk algınlığı şikayetleri artar bağışıklık sistemini desteklemek, beslenmemizde bu yönde önlemler almamız gerekir, Gripten korunmanın başlıca yolu vücut direncinin düşmesini engellemekten geçer. Bu nedenle mevsim özelliklerine uygun giyilmeli, bol sulu gıdalar, taze meyve ve sebze tüketilmelidir.

Kış aylarının sorunu hastalıklar için su içmek

Günde mutlaka 2-2,5 lt. su içilmesi gerekiyor. Su deyip geçmeyin su bağışıklık sisteminizin olmazsa olmazı. Vücut virüslerle su ile birlikte savaşıyor. Hastanelerde uygulanan serumla tedavi grip mikrobunun vücuttan en çabuk atılma yöntemidir.

C vitamini-Gribi önleme konusunda en bilinen vitamin C vitaminidir. Bağışıklık sistemini çok güçlendiriyor. C vitamini sayesinde kandaki akyuvarlar erken evrede ve sonrasında virüslerle kolaylıkla başa çıkabiliyor. Ayrıca, en iyi C vitamini besinlerimiz; portakal, mandalina, kivi, ananas, greyfurt, maydanoz ve brokolidir. Ara öğünlerinizde mandalina, kivi, ananas yemeye özen gösterin. Salatalarınızın içine   kırmızı ve yeşil biber koyun. Ayrıca, salatayı bol limonlu yapın. Haftada 3 defa brokoli yemeye özen gösterin. Gerekirse C vitaminini hap şeklinde alabilirsiniz.

Çinko-T hücrelerinin sayısını artırır. T hücrelerinin sayısının artması demek enfeksiyonla daha kolay mücadele etmenizi sağlar. Çinko, bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli mineraldir. Ayrıca, çinko en çok kırmızı et ve deniz ürünlerinde bulunmakla birlikte badem, fıstık gibi kuruyemişler, nohut ve fasulye de bulunur.

A vitamini-bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bağışıklık sistemi hücrelerinin sayısını arttırıyor. A vitamini kabak, marul, brokoli, karaciğer ve domateste, portakal, havuç, ıspanak ve yumurtada bulunuyor.

E vitamini– E vitamini soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırıyor. Hücre duvarlarını kuvvetlendirdiği için virüsler vücudunuza istedikleri zaman giremezler. E vitamini yiyeceklerimiz fındık ve fındık yağı, ceviz, badem zeytinyağıdır.

Balık-Bağışıklık sistemimizi korumak ve grip olmamak için Omega-6 ve Omega-3 içeren balığı haftada 3-4 defa yemeniz gerekiyor. Bunun yanında, somon, levrek, dil balığı, zengin Omega -6 ve Omega -3 yağ asitlerinden ötürü griple savaşta çok önemlidir.

İçiniz Isınsın

Kış aylarının sorunu hastalıklar için en uygun içimizi ısıtan salep, ıhlamur gibi içecekler ile çorba gibi yiyeceklerdir. Çorba; soğuk mevsimlerde ısınmanıza, organizmanızı hastalıklardan korumanıza yardımcı olur. Gripten korunmak için bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çaylarından da faydalanabilirsiniz. Ihlamur, zencefil, ekinezya gibi doğal bitki çaylarının tüketilmesi koruyucu ve güçlendirici olabilmektedir.

Ayrıca, bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği için, sağlıklı olmanız için aşağıda sıraladığım besinleri de sık sık tüketmenizi öneririm.

Soğan ve Sarımsak: Bağışıklık sistemini ciddi anlamda güçlendirir. Yemeklerinizde ve salatalarınızda bolca kullanmaya özen gösterin

Tarçın: Bal ya da limon ile birlikte alındığında boğazdaki yanmayı keser

Nane: İçerdiği mentol vücuda giren grip mikrobuna karşı savaşır. Günde 2 fincan nane limon kaynatıp içmeyi unutmayın.

Brokoli, Karnabahar ve Kereviz: Güçlü antioksidan olan bu sebzeleri haftada 2-3 defa yemeyi unutmayın.

Turp ve lahana; Turp doğal bir antioksidan ve antibiyotiktir. Özellikle grip ve soğuk algınlığına karşı koruyucudur.

Nar; Nar, zengin vitamin ve mineral içeriğiyle kış mevsiminin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor antioksidan özellikleri sayesinde, bağışıklık ve savunma sisteminin güçlendirilmesinde önemli rol oynuyor

Kivi; C vitamininden çok zengin olup sizi gripten uzaklaştırır. Ayrıca, kivi yemeyi unutmayın.

Keten Tohumu: Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini arttırıyor. Günde 1 çorba kaşığı keten tohumu kullanın.

Zencefil: Öğütülmüş zencefil tozunu yemeklere ilave edebilirsiniz.

Acı Biber: Arnavut biberi bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Yemeklerinizde istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

Yeşil Çay: Antioksidan özelliğinden dolayı vücut direncini arttırır. ek olarak, günde 1-2 fincan yeşil çay içmeyi unutmayın.

Ekinezya ve kuşburnu: Soğuk algınlığına karşı güçlü bir antioksidan ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. 1 haftalık süreçte her gün bir poşet ekinezya çayı desteği alabilirsiniz. Kuşburnu çayı sizi, soğuk algınlığına bağlı üst solunum yolları enfeksiyonlarından korur.

Probiyotikler: Güçlü bir bağışıklık sisteminin parçası. Barsak florası için faydalı etkilere sahip olan canlı bakteriler birleşimi ve barsak sistemini destekleyerek hastalık yapan mikroorganizmaların üremesini engelliyor. En önemli probiyotik yiyecek yoğurttur. Yoğurt içinde bulunan yararlı bakteriler sayesinde probiyotik etki bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin Uyku Ve Yürüyüş

Bağışıklık sisteminizi en iyi korumanın yollarından biri de 8 saat uyku. Ayrıca, uykusuzluk bağışıklık sisteminizi düşürür ve hastalıklara yakalanma riskinizi arttırır. Ayrıca, günde mutlaka 8 saat uyumanız şart.

Düzenli yapılan yürüyüşler ya da sporlar bağışıklık sistemini ciddi anlamda güçlendirir. Buna ek olarak, haftada 3-4 defa hava koşulları müsait olduğu sürece, sıkı sıkı giyinin ve yürüyüş yapmayı unutmayın.  

Kış Aylarının Sorunu Hastalıklar İçin Hijyene Önem Vermelisiniz

Kış döneminde evlerinizi sık sık havalandırmalısınız. Ayrıca, ev temizlenirken temizleme suyunun içine bir miktar dezenfekte edici maddeler ilave etmelisiniz. Kış aylarının sorunu olan hastalıklar, eve girer girmez ellerinizi sabunla sık sık yıkanmak gripten korunmanın ilk kuralı.

 

Hazırlayan

Banu Kazanç

Beslenme Ve Diyet Uzmanı

 

a