Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyız

 Sağlıklı kilo vermek için öncelikle kararlı olmanızı gerektirir.

Kilo vermek isteyenlerin aklına ilk gelen “bir şeyleri yememektir” halbuki “neyi yemeyeceğinizi” değil de “neleri yiyebileceğinizi” düşündüğünüz zaman olayınızı daha kolay çözdüğünüzü göreceksiniz. Mantığınıza aykırı geliyor olabilir ama kilo vermeniz için yemeniz gerekir. Kilo verirken her şeyden yiyeceksiniz; önemli olan ne kadar ve ne zaman yiyeceğiniz olmalıdır.

Öncelikle Aç Kalarak Kilo Veremezsiniz.

Kilo verme sürecinde kendinizi yorgun, mutsuz, isteksiz hissediyorsanız, sürekli mideniz gurulduyor ve başınız ağrıyorsa bir yerlerde yanlış yapıyorsunuzdur.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Dengeli Beslenme

Günlük enerjinizi sağlayan besinler, eksik ya da dengesiz tüketildiğinde vücudunuz bunun sinyallerini vermeye başlayacaktır. Yaşam kalitenizi yüksek tutmak için öncelik vermeniz gereken konulardan biri bedeninizin ihtiyaçlarının sağlıklı olarak karşılanabilmesidir. Şişman ya da zayıf olmaktan çok, ideal kiloya ulaşarak sağlıklı bir yaşam standardı kazanmanız mümkün olur. Tam da bu nedenlerden dolayı, sağlıklı ve formda bir vücuda ancak sağlıklı beslenme ile diğer bir tanımlamayla yemek yiyerek ulaşılabilirsiniz. Beslenmenizde temel olarak karbonhidrat, yağ ve proteinler olmalıdır. Bunun yanı sıra lif, vitamin ve mineraller birlikte tüketildiğinde besinlerin bio yararlılığı artar. Sağlıklı beslenmede kural karışık beslenmedir. Proteinlerin hayvansal kaynaklı ve bitkisel kaynaklı, yağların hem doymuş hem doymamış gruptan sağlanması, karbonhidratların, früktoz, nişastalı veya basit şekerler içermesi, liflerin suda çözünen ve çözünmeyen türlerinin de olması ve bütün bu saydıklarımızın bir dengeli dağılımı önemlidir.

Yasaklar Listesi Diyet Listelerinizin Ana Kuralı Olmamalıdır.

Dengenin bozulması halinde, örneğin diyetinizde yasaklar listesi oluşturulması, vücudunuzu kıtlık bilincine sokar ki en büyük tehlike de budur. Yasakladığınız yiyecekleri daha sonraları aşırı biçimde tüketmekten kendinizi alıkoyamazsınız.

Beslenmenin En Kritik Yanı Aslında Bu “Ölçü” Konusudur.

Hemen her şeyin yenilebiliyor olması, alışılagelen diyetlere bakıldığında elbette cazip gelecektir. İstediğiniz kiloya erişmenizi sağlayacak asıl şey; ölçü ve dengedir. Çünkü her şeyden ölçülü bir şekilde yiyerek sağlıklı kilo verebilirsiniz.

Size Uygun Beslenme Programı İle Diyetinizi Sürdürebilirsiniz

Popüler diyetlerle kilo vermeye çalışmayın. Beslenme programınız, aynen parmak iziniz gibi size özgü olmalıdır. Sağlık verilerinize, kilo verme hedefinize, yaşantınıza uygun olarak düzenlenmeli, kesinlikle sürdürülebilir özellikte kolaylıkla bulabileceğiniz besinlerle oluşturulmalıdır. Kişilerin yaşamlarına uymayan diyetleri sürdürmeleri hemen hemen imkansızdır. Çalışma koşullarınız, yemek saatleriniz, listedeki yiyeceklerin kolay hazırlanabilir ve ulaşılır olmasının yanı sıra damak zevkinize hatta bütçenize uygun olması da önem taşır. Ayrıca, çeşitlilik içermeli, sizi bıktırmamalıdır. Diyetinizde severek yediğiniz besinler olmalıdır. İstediğiniz besinlerin diyetinize eklenmesi sizi psikolojik olarak daha rahat hissettirir, diyeti uygulamakta zorluklar çekmezsiniz.

Diyette Başarının Sırrı İnsanın Kendisini Tok Hissetmesidir

Diyette başarının sırrı daha uzun süre insanın kendisini tok hissetmesidir. Tokluk hissi ise sadece yenilen yemeğin miktarına bağlı değildir, aynı zamanda yiyeceğin türü ile de ilişkilidir. Toklukta payı olan diğer bir kavram ise hazırlanan yemeklerin lezzet ve çeşitlilik içermesidir.

Listeniz çeşitlilik içermiyor ve yemek istediğiniz besinlerden kendinize yasaklıyorsanız, kısıtlandığınız duygusu ile bir süre sonra hem sıkılır hem de kendinizi mutsuz ve isteksiz hissedersiniz.

Tek Besine Dayalı, Çok Düşük Kalorili Diyetlerden Uzak Durun

Her dönem de kilo vermek için değişik isimlerde proteinlerin arttırılıp karbonhidrat ve yağların aşırı kısıtlandığı diyetler gündeme gelir. Ya da tek besine dayalı ya da çok düşük kalorili diyet listeleri elden ele dolaşır. Kilo vermek vücuttan yağ kaybetmeyle eşdeğer olmalıdır, yoksa kilo vermek adına vücudun suyunu ve kasları kaybetmek olamaz. Daha sonrasında sizi sağlık problemleri bekler. Kısa sürede verdiğiniz kiloları fazlasıyla geri alırsınız.

Sağlıklı Beslenme Ve Egzersiz Yaşam Biçiminiz Olmalı

Sizlere beslenme dışında da önerim olacak; gün boyu hareketli olmanız gerekiyor, belli günlerde belli saatlerde yapılan yoğun aktiviteler ile mucizeler beklemek yerine hareket etmek, yaşam stiliniz olmalıdır. Egzersiz ve diyet bırakıldığında tekrar kilo alınır. Bu nedenle sağlıklı beslenme ve egzersiz, yaşam biçimi haline getirilerek ömür boyu sürdürülmelidir.

Yemek Yemek İçin Bahaneler Bulmamalısınız

Sıkıldığınızda, mutsuz olduğunuzda, öfkelendiğinize kurtarıcınız yemek olmamalı, günlük yaşantıda fiziksel aktiviteyi arttırmak, gevşeme yolları öğrenmek, pozitif düşünmek, evde diyetinizi sabote edecek yiyecekler bulundurmamak önlemleriniz olabilir.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Mutlaka Su İçmelisiniz

Su içmeyi bir alışkanlık haline getirmelisiniz, inanılmaz yararlarını göreceksiniz. Kilo verme stratejilerinde daima su içmenin önemi vurgulanmaktadır. Kilo verme programlarında vücutta depo edilen yağlar yakılırken, su oranında artışların olması gerekir. “Hiçbir içecek suyun yerini tutmaz” sıklıkla dile getirdiğimiz bir söylemdir. Su kalorisiz, en kolay bulunan yan etkisi olmayan mükemmel bir içecektir.

Beslenmenize Ara Öğünler İlave Etmelisiniz

Ara öğünler, metabolizma hızını artırmanın yanı sıra, kan şekerini dengede tutar, çabuk acıkmayı ve bir sonraki öğünde çok fazla yemeyi engeller. Ara öğünlere, ana yemeklerden 2- 3 saat sonra olacak şekilde yer verilmelidir.

Strese Dikkat

Diyet yaparken kendinizi stres altında hissetmemelisiniz. Kişiler diyette iken kendilerini stres altında hissederlerse, bundan olumsuz etkilenirler. Bu durumda diyet yapmaktan vazgeçenler bile olur. Onun için aşırı kısıtlamalar ve yasaklardan yana değiliz. Stres gibi uykusuzluk da kilo verememe nedenidir. Stres ise uykusuzluğa neden olur, bir tür kısır döngüyü tarifliyoruz. Stresi kontrol altına almak için, açık havada yapacağınız yürüyüşler ve günlük hayatınıza dahil edeceğiniz egzersizlerle çözüm sağlayabilirsiniz.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Banu Kazanç

0
a