Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yeni Yılın İlk Gününe Daha Zinde Başlamak için Yılbaşı Partinizin Ertesi Günü Ne Yapmalısınız?

Yeni Yılın İlk Gününe Daha Zinde Başlamak için Yılbaşı Partinizin Ertesi Günü Ne Yapmalısınız?

Yeni yılın ilk gününe daha zinde başlamak, gecesinde yaptıklarınız ile yakından ilgilidir.

Yılbaşı gecesi için birbirinden lezzetli yiyeceklerin olduğu zengin bir sofra hazırladınız; aileniz, arkadaşlarınız, sevdikleriniz, dostlarınız ile birlikte keyifle yediniz, içtiniz, eğlendiniz. Muhtemelen yemeğinizin yanında alkol de aldınız, galiba biraz da aşırıya kaçtınız.

Ertesi gün sizi neler bekliyor?

Alkol aldınız, çok fazla yediniz, çok geç yattınız… Uyandığınızda baş ağrısı ve yorgunluk hissetmeniz doğaldır. Işığa ve sese aşırı duyarlı olabilirsiniz; midenizde yanma, ağzınızda metalik bir tat, hazımsızlık ve şişkinlik şikâyetlerinizin olması muhtemeldir. Alkolün diüretik etkisi ile sık sık tuvalete çıktınız, vücudunuz susuz kalmıştır, idrarla birlikte potasyum ve magnezyum, sodyum gibi mineralleri de kaybetmişsinizdir ve kanınızda şeker seviyeniz düşmüştür.

Güne zengin bir kahvaltıyla başlayın

Alkol sebebiyle sık idrara çıkma size mineral de kaybettirdiğinden biraz tuza ihtiyacınız olur. Kahvaltınızda beş tane tuzu alınmamış zeytin veya hafif tuzlu eski kaşar yiyebilirsiniz. Ayrıca, Cvitamini içeren yiyecekler; portakal, mandalina, greyfurt, limon, roka, maydanoz ve domates yiyebilirsiniz. Domates suyu size iyi gelecektir, daha iyi sonuç almak için biraz limon suyu ekleyin. Bir gece önce onca yiyeceği tükettiğinizden sabah yemek yemeyi içim almıyor diyorsanız, o zaman muz yiyebilirsiniz. İçeriğindeki fruktoz sayesinde enerjiniz artacaktır.

Potasyum ise vücut sıvılarını dengeler, kaybettiğiniz elektrolitiklerin yerine koyulmasını sağlar. Kan basıncının normale dönmesine katkı sağlamanın yanında, baş ağrısı, kas ağrıları ve yorgunluğunuzu azaltır. İsterseniz, az yağlı bir süt ile blendırda muzlu süt hazırlayabilirsiniz ya da bir kaşık bal ilave ederek yoğurt ile karıştırabilirsiniz. Yeni yılın ilk gününe daha zinde başlamak, zengin kahvaltı ile daha kolaydır.

Yumurta alkolün toksik etkisini azaltır

Yumurtada alkolün toksik etkilerini azaltan, karaciğere yardımcı enzimler bulunur. Ayrıca kaliteli protein ihtiyacınızı yumurta yiyerek sağlayabilirsiniz. Dilerseniz yeşil yapraklı sebzelerle karıştırıp omlet yapabilirsiniz.

Öğlen ve akşam sebze yiyin

Yemeğe fazla yüklenmeyin, hafif öğünler tercih edin. Öğlen ve akşam öğünlerinde potasyum açısından zengin sebzeler ile kendinizi daha iyi hissedersiniz… Vitamin, mineral ve posa içeriği yüksek salata ve zeytinyağlı sebzeler ya da ödem atmanıza yardımcı havuç, patates, maydanoz, ıspanak ve kerevizden oluşan bir kâse sebze çorbasını seçebilirsiniz. Ayrıca tam tahıl ürünleri ve kuru baklagillere beslenmenizde yer verebilirsiniz; bunları haşlayıp, salata ve çorbaların içine ekleyebilirsiniz.

B vitaminlerinden zengin beslenmek sizi rahatlatacaktır. B vitaminini ise bulgur, yulaf, çavdar, kepek ekmeği yiyerek alabilirsiniz.

Meyve suları enerjinizi yükseltir

Meyve sularının içindeki fruktoz ve meyve şekeri, enerjimizi yükseltmenin yanında metabolizmayı hızlandırarak toksinlerden hızla kurtulmamızı sağlar. Ek olarak, kızılcık suyunun ve nar suyunun vücudu toksinlerden arındırıcı etkisi çok güçlüdür. Domates suyu da içeriğindeki potasyum ve C vitamini ile enerji verir ve metabolizmayı hızlandırır.

Mutlaka su içmelisiniz

Alkol aldıktan sonra vücudunuz çok miktarda su kaybeder. Vücudunuzdaki bu açığı kapamak için yapmamız gereken ise; bol sıvı tüketmek olmalıdır. İçebildiğiniz kadar su için. Ayrıca sıvı ihtiyacını destekleyecek taze meyve sularını ve bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Çay, kahve ve kolalı içecekler ise, içerdikleri kafeinin diüretik etkileri nedeniyle, sınırlamanız gereken içecekler olmalıdır. Maden suyu ile ayranı karıştırıp içebilirsiniz, alkolün neden olduğu susuzluğu giderir.

Yeni yılın ilk günü tatil olduğu için, kendinizi toparlamak için iyi bir fırsat aslında… Dinlenin! Unutmayın ki ertesinde, aktif olmanız gereken koskoca yeni bir yıl karşınızda sizi bekliyor…

Hazırlayan
Banu Kazanç
Beslenme ve Diyet Uzmanı

a