Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Bu Vitamin ve Mineraller Size Kilo Verdirecek!

Bu Vitamin ve Mineraller Size Kilo Verdirecek!

Vitamin ve mineraller size kilo verdirecek. Yaşam rutininize, bunları da ekleyin.

Sağlıklı yaşama dair alacağınız kararlarda vitamin ve minerallerin vücudumuza olan etkisini Beslenme ve Diyet Uzmanı Banu Kazanç’a sorduk. Sağlıklı beslenmede vücudun ekstra vitamin ve mineral desteğine ihtiyacı olmadığını vurgulayan Kazanç, HABERTURK.COM okurları için vitamin ve mineralleri anlattı.

Omega-3 ruh halinizi düzenler

İnsanlar kendilerini mutsuz hissettikleri zaman daha çok kilo alıyorlar. Omega-3 zengini besin takviyeleri, beyin düşünce performansını iyi yönde etkilemekte, ayrıca, ruh halimizin düzenini sağlayan, serotonin ve dopamin gibi iki önemli uyarıcının düzeylerinin artması açısından önemlidir. C, B6, B12, D, folik asit ve niasin gibi vitaminlerin de gıdalarla alınması gerekir.

Açık havada yürüyüş yapın

Çinko, magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir de vücut için beslenmede yeterli düzeyde alınması istenen çok önemli minerallerdir. Özellikle güneş ışınlarının az olduğu aylarda duygu durumlarını yükseltmek için danışanlarıma “D vitamini” almalarını öneriyorum. Ayrıca, güneşli günlerde ise açık havada ve güneş ışınlarının zararlı olmadığı saatlerde yürüyüş yapmalarını tavsiye ediyorum. “Kalsiyum” ve “C vitamini” takviyeleri de metabolizmayı hızlandırmada, kilo vermede yardımcı olur.

Vitamin ve mineraller eksikse metabolizma yavaşlar

Sağlıklı, yeterli ve dengeli bir beslenmede vitamin ve besin desteğine ihtiyaç duymazsınız. Metabolizmanız, bazı vitamin ve mineraller eksikse yavaşlar. Örneğin kanında kalsiyum, magnezyum eksikliği olan kişilerde kilo vermek zorlaşır. Vücuttaki vitamin ve mineral eksiğinin laboratuvarda ölçülerek saptanması gerekir. Bu ölçümler sonucu bazı vitamin ve mineral değerleri düşükse, takviye edildiğinde kilo kaybına fayda sağlar. Doğal yollardan besinlerle bu eksikliklerin önüne geçilmesi daha yararlı olur.

Kilo verme konusunda yardımcı olması için bir vitamin veya takviye almayı düşünüyorsanız doktorunuzla konuşun. Her ürünün potansiyel yararları ve riskleri hakkında sizi bilgilendirmelerini isteyebilirsiniz. Bu, özellikle bebek bekleyen, emziren veya yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi kronik hastalıkları olanlar veya kalp rahatsızlığı gibi tıbbi sorunları olan kişiler için geçerlidir.

Kilo vermenize yardım eden vitamin ve mineraller

D Vitamini

Güneş hormonu olarak bilinir. Düşük D vitamini seviyeleri; yorgunluk, kaygı, anksiyete ve depresyon da dahil olmak üzere pek çok hastalığa yakalanma riskini arttırır. Ek olarak, çalışmalara göre; kilolu olan kişilerin kanında D vitamini seviyesinin düşük olma ihtimali daha yüksektir. D vitamini seviyelerinin düşük olması ile daha az leptin ve daha fazla açlık hissi gelişir.

D vitamini seviyelerindeki düşüşün, leptin seviyelerini etkileyerek kilo alımını tetiklediği bilinmektedir.

B6 vitamini

Çok yönlü bir kilo kontrolüne yardımcı vitamindir. Ayrıca, kilo yönetimi bağlamında B6 vitamini, besinleri kullanılabilen enerjiye dönüştürmeye yardımcı olduğundan önemlidir ve protein sentezi için amino asitlerin sayısını arttırarak kas büyümesini destekler. Bunun yanında, vücudun kas kazanması ise kilo kaybının desteklenmesi için daha hızlı çalışan bir metabolizma demektir. B6 yalnızca enerji harcamasını arttırmakla kalmaz, aynı zamanda hemoglobin üretimine yardımcı olarak kan akışını geliştirir. Hareket, enerji yaratmanın yanı sıra bellek gelişimine de yardımcı olur. Aynı zamanda kan şekeri seviyelerinizin dengelenmesini sağlayarak şeker ve tatlı isteğini azaltır.

B12 vitamini

B12, sindirim kabiliyetini arttırır; alyuvarların da oluşumuna katkı sağladığı için, uygun demir seviyelerini korumanıza yardımcı olan bir vitamindir. Ayrıca, B12 eksikliklerinden dolayı hissedilen bitkinlik ve uyku hali, metabolizmayı yavaşlatarak kilo vermeyi zorlaştırır. Suda çözünen bir vitamindir; genellikle balık, tavuk ve sığır eti gibi hayvansal proteinlerinde bulunmaktadır.

B5 vitamini

Pantotenik asit olarak da bilinen vitamin B5, metabolik sisteminizdeki karbonhidratların, proteinlerin ve lipitlerin doğru bir şekilde kullanılmasına yardımcı olur. B5 ayrıca, stres azaltmak için diğer B vitamini takımıyla (B kompleksi olarak da bilinir) birlikte çalışmaktadır.

C vitamini
C vitamini; dokuların büyümesi ve onarımı, kolajen oluşturması, yaşlanmanın neden olduğu hücrelere hasarın onarılması ve stresin azaltılması için gereklidir. C vitamini, stres hormonu olarak bilinen ve vücutta yağ depolanmasına neden olan kortizol hormonunun seviyesini düşürür.

Krom
Krom, kilo vermenize yardımcı olabilecek en iyi minerallerden biridir. Vücut ağırlığının azaltılması, iştah bastırılması ve kan şekeri kontrolünü destekleyerek kilo alımını ve yağ birikimini azaltabilir. Krom; fındık, yumurta, balık, hindi, kakao gibi gıdalarda ve yapraklı yeşillikler ile yeşil sebzelerde bulunur.

Kalsiyum
Kemik ve diş gelişiminde önemli role sahip kalsiyumun, yapılan çalışmalarda, yağ yakımı konusunda avantaj sağladığı gözlemlenmiştir. Süt, peynir, yoğurt, ayran gibi süt ürünleri, kuru baklagiller, ceviz, fındık, badem ve yeşil yapraklı sebzeler ile kuru incir ise önemli kalsiyum kaynaklarıdır. Kalsiyumun emilimi için D vitamini gerekir.

Magnezyum
Magnezyum kasları rahatlatır, sakinleşmenizi sağlar ve daha iyi bir gece uykusu elde etmenize yardımcı olabilir. Kilo vermek veya sağlıklı olmak için vücudun bu vitamine ihtiyacı olur. Magnezyum bakımından zengin gıdalar arasında kakao, yapraklı yeşillikler, fındık, fıstık, ceviz, susam, keten tohumu, karabuğday, çavdar unu, uskumru, ton balığı gibi yağlı balıkları sayabiliriz.

Çinko
Tıpkı C vitamini gibi, çinko da grip ve soğuk algınlığında etkilidir. Çinko aynı zamanda protein üretimine, enzim düzenlenmesine yardımcı olur. Ayrıca vücudun hormonal dengesine, özellikle de testosteron üretimine katkıda bulunmaktadır. İlerleyen yaşa paralel olarak erkek ve kadınlarda östrojen ve testosteron hormonları daha az üretildiğinde; bu azalma, kilo artışına neden olur. Bol miktarda çinko içeren gıdalar arasında fıstık, kakao, yumurta, deniz ürünleri, sığır eti, tüm yapraklı yeşillikler, kümes hayvanları, mantar ve fasulye bulunur.

Potasyum

Düşük potasyum; yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı, inme, artrit, kanser ve sindirim riski ile ilişkilendirilmektedir. Potasyum, kas kramplarının asgari seviyede tutulmasına ve şişkinliğin azalmasına yardımcı olur. Yer elması, muz, kayısı, kuru erik, süt ve süt ürünleri, kuru üzüm, bezelye, yeşil yapraklı sebzeler, domates ve baklagillerde bulunmaktadır.

Demir

Demir, vücudunuzun, besin maddelerinden enerji üretmesine yardımcı rol oynamaktadır. Kaslarınızı da içeren, vücudunuzdaki tüm hücrelere oksijen taşınmasına yardımcı olur. Bu da vücutta daha hızlı yağ yakımını sağlar. Demir seviyeniz düşükse kendinizi aşırı yorgun, adeta tükenmiş hissedersiniz; bu da metabolizmayı yavaşlatır. Demir, tüm kırmızı etlerde zengindir; fıstık, ıspanak, lahana, kakao, bitter çikolata, yumurta ve chia tohumlarında bulunmaktadır.

a