Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Sevgililer Günü için Romantik, Özenli, Pratik ve Sağlıklı Yemekler Hazırlayabilirsiniz

Sevgililer günü için sağlıklı yemekler, bu özel gününüzü daha sağlıklı ve içiniz rahat şekilde geçirmenizi sağlar.

 

Sevgililer Günü için Romantik, Özenli, Pratik ve Sağlıklı Yemekler Hazırlayabilirsiniz

Yine bir 14 Şubat günü, milyonlarca insan, romantik bir akşam yemeği ile Sevgililer Günü’nü kutlayacak. Çalışma alanımız gereği, biz diyetisyen ve beslenme uzmanlarına, işin sağlıklı olanını önermek kalır. Masanızı hazırlamadan hem romantik hem özenli hem pratik hem de sağlıklı bir menü konusunda önerilerime göz atmalısınız. Sevgililer günü için sağlıklı yemekler, bu özel günde kurtarıcınız olur.

Renginiz kırmızı olmalı. Kırmızı; aşkın, tutkunun, cinselliğin simgesidir; ateşin rengini ve sıcaklığını kalbinize taşır. Objeleriniz, aşkın sembolü olan kalp… Tabloyu tamamlamak için, kırmızı güller ve çikolata, loş ışık sağlayan mumlar, romantik ezgiler, afrodizyak yiyecekler de gereklidir.

Bu gecenin olmazsa olmazı, yemek için elbette şık bir sofra hazırlamak. Bunun için yaratıcılık size kalmış… Güzel masa örtüleri, çiçekler ve mumlar… O halde; romantizmi de işin içine katmak istiyorsanız mum ışığı, dantel örtüler, gümüş, kristal ve porselenlerden oluşan bir sofranın ambiyansı ile çiçekler, özellikle güller, baharatlı kokular ve aşk melodilerinin yer aldığı bir ortam oluşturabilirsiniz.

Sevgililer günü için sağlıklı yemekler menüde neler olacak?

Ana yemek, salata ve tatlı yeterli… Daha önce denemediğiniz tariflere, çok zaman alacak, çok bulaşık çıkartacak tariflere yer yok; işi şansa bırakmayın.

Afrodizyak yiyecekler Sevgililer Günü’nde pek revaçtadır, cinselliği çağrıştırır. Gerçekten cinselliği arttırıcı bir özellik taşır mı bu yiyecekler; tartışılır durur. İnsanlar her çağda çeşitli yiyeceklerle cinsellik arasında bir bağlantı kurmaya çalışmışlar, formüller aramışlardır. Aslında bu yiyeceklerin sağladığı vitamin ve minerallerin; kan akışını hızlandırdığını, vücut ısısını yükselttiğini ve anlık enerji sağladığını söyleyebiliriz. Bence bugün, yiyeceklerinizi kalp kalıplarla kesip, şekillendirip, romantik unsurları arttırabilirsiniz.

Sevgililer Günü İçin Sağlıklı Yemekler Menüsünde Deniz Ürünlerini Kullanmak

Etkileri çok bilinmemekle birlikte yıllardan beri afrodizyak etkileri olan yiyeceklerin başında çinko içeriği yüksek deniz ürünleri gelir.

Makarna en çabuk hazırlanan yiyeceklerin başında gelir. Makarnanızı deniz mahsulleri ile hazırlamanızı öneriyorum. Karides, midye, ahtapot kullanabilirsiniz. Biraz değişiklik arıyorsanız deniz mahsullü bir krep de yapabilirsiniz. Sevgililer günü için sağlıklı yemekler menüsünde deniz ürünlerine kesinlikle yer vermelisiniz.

Salata

Salataya gelince; rokaya ne dersiniz? Çok eski çağlardan beri afrodizyak olarak kullanılan roka; demir ve C vitamini içerir. Üstünü domates ve nar ile süsleyebilirsiniz. Domates, içinde bulunan likopen, antioksidan ve beta-karoten sayesinde yaşlanmayı önler, kan basıncını düşürür, kolesterol kontrolüne yardımcıdır. Antioksidan özellikleri yanında “mutluluk hormonu” olarak adlandırılan endorfini artırır. A vitamini deposu olan domates, bu özelliğinden dolayı güçlü bir afrodizyaktır. Nar suyunun içeriğindeki antioksidanların ise damarları genişleterek kan akımını sağlamada oldukça etkili olduğu yönünde araştırmalar bulunuyor.

“Alkole dikkat!” demek istiyorum

Aslında çok önermek istemiyorum ama “içkisiz, şarapsız olmaz” diyenlere, kadehlerine dikkat etmeleri yönünde bir uyarım olacak. Bana, “Kararında olanı keyiflendirebilir de, sonucunda gecenin berbat olmaması için ölçülü olmalısınız.” demek kalıyor.

Ve tatlı

Meyveli çikolata fondüsüne ne dersiniz?

“Tanrıların gıdası” olarak isimlendirilen teobromin ile çikolata, kan basıncı ve endorfini artırır. Çikolatada bulunan bir diğer önemli madde, endorfin olarak bilinen kimyasal bir grubun parçası olan feniletilamindir. Feniletilamin, beyindeki serotonin seviyesini artırır, mutluluk verir. Çikolatanın içeriğindeki fosfor ve magnezyumun sağladığı afrodizyak özelliğin ise kadınları, erkeklere oranla daha fazla etkilediği yönünde. Tabii ki çikolatanın bitter denilen yoğun kakao çekirdekli olanını kastediyorum.

Meyvelere gelince; pek çok seçiminiz olabilir. Örnekleyelim: Çilek, endorfin seviyelerini yükseltir. Muz; potasyum, triptofan, B vitaminleri, fosfor, lif ve magnezyum gibi mineraller içerir. Özellikle içerdiği B6 vitamini, beyinde dopamin ve serotonin gibi nörotransmitterlerin salgılanmasına yardım eder.

Geceyi noktalamak

Gecenin sonunda sizi biraz rahatlatacak ve içinizi ısıtacak kızılcık, elma, tarçın, kakule ve zencefille hazırlayacağınız sıcak bir içecekle geceyi noktalayabilirsiniz. Mandalina, elma ve portakal kabuğunu porselen demliğe koyun, üzerine karanfil ve tarçın ekleyin, 15 dakika demleyin ya da dilerseniz hazır satılan chai poşet çaylarını kullanabilirsiniz.

Hazırlayan
Banu Kazanç
Beslenme ve Diyet Uzmanı

a