Banu Kazanç – Beslenme ve Diyet Uzmanı

Seçeceğiniz İçecek Ne Olmalı?

Seçeceğiniz İçecek Ne Olmalı?

Sıvı kalori tüketmek genellikle daha kolay ve daha hızlıdır; açlığı değil susuzluğu giderir. Sıvı kaloriler “gizli” kalori olarak kabul edilir çünkü vücut, katı yiyeceklerde olduğu gibi, bir içecekle aynı tokluk hissini algılamaz.

İnsanlar genellikle yedikleri yemeğe konsantre oluyorlar da içtikleri şeylere dikkat etmiyorlar. Bu yazımızda sıvı kalorilere yer verdik.

Yeni bir çalışmanın sonucunu paylaşmak istiyorum: Bu çalışmada pek çok yetişkinin beslenme alışkanlıkları incelenmiş ve su tüketimini yüzde 1 oranında artıran insanların çoğunluğunun, toplam günlük kalori alımını azalttığı ortaya konmuştur.

Gelin! Kendinize bir iyilik yapın, değişimi başlatın… Bu sağlık değişimi için; şekerli, tatlandırıcılı içecekleri azaltarak işe başlıyor ve su alımını arttırıyoruz.

Sıvı kaloriler: Bazen içtiğiniz kahvenin, vücut ağırlığınız üzerinde çok fazla etki yaratmayacağını düşünürsünüz ama bir gün boyunca, masum sandığınız pek çok içecek, toplam kalori alımınıza katkıda bulunur.

Diyet planınıza su ekleyin

Havalar soğumaya başladığında, birçok insan daha az su tüketme eğiliminde olur ancak vücudunuzun suya olan ihtiyacı her zaman hava ile değişmez. Vücudunuzun ihtiyacı kadar su içtiğinizden emin olun. Yazın çok sıcak havalarda bir bardak buzlu su kadar ferahlatıcı bir şey yoktur. Havalar soğumaya başladığında, kendimizi genellikle çay, kahve gibi içimizi ısıtan içecekleri içerken buluruz. Bunun yerine daha sağlıklısını öneriyorum: Limonlu sıcak su içme fikrine ne dersiniz?

Kilo vermeye çalışıyorsanız kalorilerinizi yiyin, içmeyin

Alkol, meyve suları, soda, smoothie’ler veya kahvelerdeki lezzet artırmada kullanılan kremalar gibi sıvıların; kalori alımımız üzerinde büyük etkisi olabilir.

Çalışmalar; sıvı kalorilerin, istenmeyen gıda alımı açısından, katı gıdalarla alınan kalorilerden daha tehlikeli olduğunu göstermektedir. Herhangi bir formdaki sıvı kaloriler -kahve, meyve suyu veya soda- gizli kalori kaynaklarıdır. İçecekler; çiğnemeyi gerektirmez, fizyolojik doygunluk sağlamaz, mide ve bağırsakta daha hızlı hareket eder.

Açlığı ve susuzluğu kontrol eden mekanizmalar tamamen farklıdır ve sıvılar, kalori içermelerine rağmen susuzluğunuzu giderse bile açlığa çözüm olmaz. Tabii tüm sıvılar için aynı şeyi söyleyemeyiz. Bir öğünün başlangıcında süt bazlı içecekler olduğunda, insanlar daha çabuk doyuyor ve daha az kalori tüketiyorlar. Bunda etkili olanı, sütteki protein seviyeleriyle ilişkilendirebiliriz. Ayrıca, çorba gibi sıvıların da doyurucu özellik taşıdığını vurgulamamız gerekir.

Su dışındaki tüm sıvılar kalori içerir

Sıvı kalori seçerken, sağlık hedeflerinizi göz önünde bulundurun.

Sıvı formdaki kalorilerle ilgili diğer bir problem, genellikle tüketilmelerinin daha kolay ve hızlı oluşudur. Sıvıların çok çabuk ve kolay içilebilir oluşu, gerekenden daha fazla tüketime yol açabilir. İyi bir haber ise; sıvı kalorileri kesmek, tokluk hissine katkıda bulunmadığı için, yoksunluk veya açlık duygularına yol açmaz. Ayrıca yerini alacak pek çok sağlıklı seçenek bulabilirsiniz.

Elma, yaban mersini ve portakal suları sağlıklıdır, fakat bu meyve sularının kalorileri çoğunlukla şekerden gelir. İçtiğiniz şeyin kalorisinden haberdar olmak için etiketleri okuyun. Eğer tükettiyseniz bilin ki, çok kalori almışsınızdır. Kalori dengesini karşılamak için, o günkü kalori alımını azaltmanız gerekir. Düşük kalorili içecekler, diyet içecekleri çözüm olmaz. Yapay tatlandırıcıların, beyinde açlık merkezlerini uyarabileceği, tat alma tomurcuklarını kandırarak iştahınızı arttırdığı; sıklıkla tartışma konusu olmaktadır.

Hangi seçenekleriniz var?

  • Sıvı almak için bir numaralı seçenek su! “İçmek için ne alırdınız?” sorusunun yanıtı; su olmalı.
  • Çay ve kahve seçenekleri, ılımlı seçeneklerdir; şeker ilave etmeden tüketmelisiniz.
  • Yaz kış, içeceklerinize limon ekleyin; kışın ise bitkisel çay veya meyve çayının tadını çıkarın.
  • Gazlı bir içeceğin aksine, sütlü bir kahve daha iyi bir seçenektir.
  • Sütü, bir tutam zerdeçal / Hindistan cevizi / tarçın ile içmeyi deneyin; kalori yüklü milkshake’ler yerine daha sağlıklı bir alternatif olur.
  • Ayran! İşte size harika bir seçenek daha! İçine taze nane ilave edebilirsiniz. Kefir de diğer sağlıklı bir tercih olur.
  • Diyet gazlı içecekler genellikle çok az kalori içerir veya kalori içermez; şeker yerine yapay tatlandırıcılar konur. Çok fazla diyet içecekleri tüketmenizi önermiyorum ama yine de yağ kaybı açısından, zaman zaman tüketebilirsiniz. Aman, ifadeye dikkat! “Sıklıkla” değil “ara sıra” olarak bir daha vurgulamak isterim.
  • Paketlenmiş meyve suları (%100 tür bile olsa) ilave şeker, renklendirici ve koruyucu maddeler içerir. Tercihiniz daima meyveyi yemek olsun.
  • Sosyalleşmek adına bir içki içmek istiyorsanız, mümkünse diyetinize sadık kalın ve çok fazla içmeyin.

Hazırlayan
Banu Kazanç
Beslenme ve Diyet Uzmanı

a